Data publikacji:

Dobre książki dla mężczyzn. Ciekawa literatura dla facetów

Ogólnopolskie statystyki wskazują, że panowie czytają dużo mniej książek niż panie. Wiemy, że naszych Czytelników to jednak nie dotyczy. Wręcz przeciwnie – jesteście ciągle głodni dobrej lektury i kolejne pozycje książkowe pochłaniacie w błyskawicznym tempie. Podejmujemy wyzwanie, by zaspokoić Wasz czytelniczy apetyt. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki dorzucamy kolejną dziesiątkę lektur i przedstawiamy już nie TOP10, a TOP20 książek dla mężczyzn.

TOP20 najlepszych książek dla mężczyzn. Również na prezent!

top książki dla mężczyzn
Głośna książka „Sapiens” to pierwsza część trylogii o historii ludzkości. Z charakterystyczną dla siebie bezpośredniością Harari wyjaśnia, jak chowających się przed dzikimi zwierzętami ludźmi staliśmy się władcami świata, przybierającymi postać niemalże bogów.
Ważkim problemem współczesności jest wiata w fake newsy, teorie spiskowe i antynaukowe bzdury. Książka „Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia” uczy nie tylko krytycznego analizowania informacji, ale także wyjaśnia najpopularniejsze błędy poznawcze. Dzięki niej odróżnienie rzetelnych badań naukowych od clickbaitowych doniesień nie sprawi ci najmniejszego problemu.
Słuchając przykrych doniesień medialnych nie trudno wpaść w przerażenie. Informacje o głodzie, wojnach i biedzie znajdziesz na każdym kroku. Czy rzeczywiście jest tak źle? Hans Rosling analizuje aktualną kondycję świata i wskazuje, dlaczego nie warto kierować się błędnymi przekonaniami.
Jaki wpływ na rozwój cywilizacyjny miały rzeki? Jakie znaczenie polityczne mają pasma górskie? Jak kształtowały się narody i próby zjednoczenia wielu państw były z góry skazane na porażkę? Książka „Więźniowie geografii” w bardzo przystępny sposób wyjaśnia zawiłości globalnej polityki oraz pozwala lepiej zrozumieć sytuację geopolityczną Polski.
Jeśli uwielbiasz ciekawostki i w gronia znajomych masz opinię gawędziarza, „Najmądrzejszy w pokoju” to dla ciebie pozycja obowiązkowa. Bez obaw, nie jest to poradnik dla nadętych snobów. To raczej psychologiczny poradnik, który pozwoli ci lepiej poznać ludzkie motywacje oraz potrzeby. Jak wyjaśniają autorzy, najważniejszym warunkiem mądrości jest mądre podejście do ludzi.
Czy wiesz, że przed pojawieniem się pierwszej lodówki handel lodem był wyjątkowo intratnym interesem? „Małe wielkie odkrycia” to książka nie tyle o skomplikowanych i drogich wynalazkach, co o tych najprostszych, które zmieniły nasze życie. Dowiesz się z niej, co tchnęło wynalazców oraz jaką drogę musieli przejść, zanim dowiedział się o nich cały świat.
Poznawanie kobiecej natury z memów, żartów i stereotypów to niezbyt dobry pomysł. Zamiast tego proponujemy książkę Zbigniewa Lwa-Starowicza, znanego polskiego seksuologa, który w rozmowie z Barbara Kasprzycką zdradza obraz współczesnych kobiet. Jeśli chcesz wiedzieć, o czym marzy twoja partnerka, koniecznie musisz to przeczytać.
Podobno prawdziwy mężczyzna powinien poradzić sobie w każdych warunkach. To banał, ale w kulturze wciąż ma bardzo mocne miejsce. Ciekawą lekturą do poduszki jest propozycja wydawnictwa Vasper, która w poradnikowym stylu przedstawia różnego rodzaju sposoby na radzenie sobie z kryzysowymi sytuacjami.
Nawet jeśli moda męska nie ma dla ciebie tajemnic, książka Michała Kędziory (znanego także jako Mr Vintage), pomoże ci w wypracowaniu własnego stylu. To także idealny poradnik w sytuacji, gdy nie wiesz jak ubrać się na konkretną sytuację, by nie popełnić gafy.
Nieograniczone możliwości i wolność wyboru mają też ciemną stronę. W świecie maili, smartfonów, cyfryzacji oraz szybkiego internetu coraz trudnej podejmować decyzje. „Esencjalista” to książka o tym, jak uprościć sobie życie i czerpać z niego tylko to, co najważniejsze.
Czy istnieją książki dla mężczyzn, które uczą, jak być atrakcyjnym? „Sztuka życia dla mężczyzn” to profesjonalny przewodnik dla wszystkich, którzy chcą prezentować się modnie i elegancko.

Autorzy uczą, jak osiągnąć zamierzony efekt bez rezygnowania z własnego stylu. Dzięki poradnikowi pogodzicie swoją indywidualność z ogólnie przyjętymi zasadami dress code’u.
Stig to zamaskowany kierowca wyścigowy, który testował samochody na torze wyścigowym w popularnym programie motoryzacyjnym Top Gear.

Poradnik napisany przez jednego z ex-Stigów pomoże nam doskonalić swoje umiejętności za kółkiem, a zarazem pewniej czuć się na drodze.
„Książka tylko dla mężczyzn” to swoisty apel o ochronę zagrożonego gatunku – prawdziwego mężczyzny.

Doktor Ewa Kempisty–Jeznach w naukowy sposób dowodzi, że na skutek współczesnego stylu życia oraz zanieczyszczenia środowiska, poziom testosteronu wśród mężczyzn drastycznie się obniża, co prowadzi do przemęczenia, depresji oraz tycia. Autorka książki podpowiada co zrobić, by zapobiec tym niekorzystnym zmianom w swoim życiu.
W zestawieniu męskiej literatury nie mogło oczywiście zabraknąć poradnika zawierającego różne sposoby walki ze złym samopoczuciem po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Kac morderca? Podobno zawarte tu przepisy mają skutek natychmiastowy!
Włodzimierz Smolarek to postać po dziś dzień podziwiana przez każdego polskiego kibica.

Na kartach historii polskiej piłki nożnej zapisał się przede wszystkim wieloma zdobytymi bramkami na polskich i światowych boiskach. Tej pozycji nie może zabraknąć na półce żadnego prawdziwego fana futbolu!
Książki dla mężczyzn często podkreślają ich tęsknotę za pierwotnym życiem, w którym chodzili na polowania i zapewniali byt rodzinie. W trend ten wpisuje się tytuł „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie”. Książka Larsa Myttinga pełna jest nie tylko wskazówek odnośnie obróbki drewna, lecz także dowcipnych uwag na temat życia w zgodzie z naturą.
„1001 samochodów, o których marzysz” to książka prezentująca najwspanialsze modele samochodów, historie ich powstania, a także noty o sławnych ludziach, którzy nimi jeździli.

Obszerna publikacja wypełni Wam niejeden męski wieczór – niczym baśnie tysiąca i jednej nocy. ;)
Mężczyźni często mają problem z właściwym ubiorem, np. z doborem odpowiedniego fasonu do sylwetki bądź zestawieniem kolorów różnych elementów garderoby.

Dzięki „Podręcznikowi stylu dla mężczyzn”, panowie poznają tajniki dobrej prezencji, m.in. wyboru stosownego stroju, korzystnej fryzury czy okularów.
Na szczycie naszej listy znajduje się książka, która aż kipi testosteronem. „Skazany na trening” to poradnik napisany przez byłego więźnia zakładu karnego.

Coach zdobywał swoją wiedzę w nietypowy sposób: przez wiele lat odbywania kary wyrzeźbił sylwetkę, stając się przy tym silnym i zwinnym.
Autor: Szymon Sonik