Data publikacji:

Mechaniczny czy kwarcowy — jaki zegarek wybrać?

Różnią się funkcjami, designem, materiałami wykorzystanymi do produkcji i zastosowanym mechanizmem. Zegarki, bo o nich mowa, już dawno temu przestały służyć nam wyłącznie do kontrolowania upływu czasu. Przymierzasz się do zakupu zegarka? Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie napęd mechaniczny, czy też kwarcowy? W naszym poradniku znajdziesz najistotniejsze informacje o mechanizmach stosowanych w zegarkach.

zegarek kwarcowy czy mechaniczny

Czym należy się kierować przy wyborze zegarka?

Miłośników tradycyjnych zegarków na rękę nie brakuje, choć mogłoby się wydawać, że takie urządzenia są dziś niepotrzebne. Wszak na co dzień korzystamy z różnych urządzeń z wbudowanym zegarem (np. smartfonów, tabletów czy komputerów).

Jeśli zamierzasz dołączyć do grona osób doceniających tradycyjne zegarki, musisz wiedzieć, czym powinieneś kierować się przy wyborze.

Wygląd zewnętrzny i funkcjonalność zegarka mają znaczenie i choć to na te parametry w pierwszej kolejności zwrócisz uwagę, nie zapomnij jednak, że istotny jest też mechanizm zegarka.

Jakie napędy zegarków stosują producenci? Jeżeli dotychczas nie interesowałeś się tym zagadnieniem, to powinieneś wiedzieć, że najstarszym typem napędu używanym w zegarkach jest napęd mechaniczny.

Dziś wybór jest większy — na rynku dostępne są także zegarki z mechanizmem kwarcowym. Rozwój technologii sprawił, że w sprzedaży pojawiły się m.in. zegarki automatyczne i elektroniczne.

Jaki mechanizm wybrać? Kwestia wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Poszukując idealnego zegarka dla siebie, powinieneś poznać różnice między poszczególnymi napędami, aby świadomie wybrać najlepszy model.

Zegarek z napędem mechanicznym idealny dla koneserów

Pierwszy zegarek mechaniczny na rękę pojawił się dopiero w XVIII wieku. Porównując taki napęd z innymi dziś stosowanymi, można powiedzieć, że jest on bardzo skomplikowany. 

Aby zegarek działał prawidłowo, musi być wyposażony m.in. w specjalną sprężynę. Jest ona jednym z podstawowych elementów gwarantujących, że czasomierz będzie działać właściwie. 

Zagłębianie się w szczegóły pracy zegarka mechanicznego to zadanie dla majsterkowiczów i tych, którzy są zafascynowani misternymi i niewielkimi mechanizmami. 

Jeżeli do nich należysz, to powinieneś zwrócić uwagę, czy w wybranym przez ciebie modelu urządzenia szkło zostało użyte także do skonstruowania dekla (spodniej części zegarka). Wówczas będziesz mógł obserwować mechanizm posiadanego zegarka bez konieczności jego rozkręcania. 

Dlaczego warto rozważyć nabycie zegarka działającego w oparciu o klasyczny mechanizm? Powodów jest kilka. Przede wszystkim tradycyjne zegarki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. 

Zegarek mechaniczny znanej i cenionej marki może podkreślać twoją zamożność i dobry gust. Znaczenie ma także to, że takie urządzenie trudno zniszczyć. Trwały mechanizm sprawia, że zegarki tego typu są powszechnie uznawane za najbardziej wytrzymałe.

Planując zakup zegarka mechanicznego, nie zapomnij jednak, że urządzenia te mają także wady. Należą do nich wysoka cena oraz fakt, że najczęściej nie są one wyposażone w dodatkowe funkcje. 

Wyzwaniem jest także znalezienie wodoodpornego zegarka z napędem mechanicznym. W praktyce zatem zegarki mechaniczne nadają się przede wszystkim do eleganckich stylizacji.

Przykładami zegarków z napędem mechanicznym są m.in.: FujiTime M367WG-Silver, Atlantic Worldmaster „The Original” czy Alfex 5561/640.

Zegarek automatyczny — klasyka połączona z wygodą

Tradycyjny zegarek mechaniczny musi być przez użytkownika nakręcany za pomocą koronki. Ponieważ czynność ta jest uciążliwa, producenci zegarków opracowali rozwiązanie, które wyeliminowało tę konieczność.

Rezultatem tych eksperymentów jest właśnie zegarek automatyczny. Jak to się dzieje, że urządzenie działa? Mechanizm zegarka jest wyposażony w specjalny element (wachnik), który jest odpowiedzialny za nakręcanie napędu przy wykorzystaniu ruchów wykonywanych ręką.

Faktycznie zatem kluczowe jest tu stałe noszenie zegarka. Aby nie stanął on po zdjęciu z nadgarstka, powinieneś wybrać też jeden z rotomatów, czyli urządzeń przeznaczonych do nakręcania napędu.
 
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zegarka automatycznego, to możesz wybierać m.in. wśród takich modeli, jak: Prim W02P 10682 B, Atlantic Worldmaster 51752 45 25 czy Vostok Almaz NH35A-320B259-S.

A może mechanizm kwarcowy?

Uznałeś, że zegarek mechaniczny to zbyt droga inwestycja? Poszukaj czegoś dla siebie wśród zegarków kwarcowych. Nie brakuje przecież producentów dostarczających do sklepów urządzenia oparte właśnie o taki napęd. 

Jeżeli interesują cię przy tym szczegóły, to powinieneś wiedzieć, że mechanizm kwarcowy — jak sama nazwa wskazuje — wykorzystuje do działania kwarc, a dokładniej kryształ kwarcu. Częstotliwość jego drgań jest punktem odniesienia dla czasu odmierzanego przez urządzenie. 

Ciekawostką jest, że pierwsze zegarki kwarcowe mogli nabyć dopiero konsumenci żyjący w latach 70. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas powstał ten alternatywny mechanizm zegarka. 

Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś wybrać jeden z modeli zegarków działających w oparciu o mechanizm kwarcowy? Zaletą tych urządzeń jest precyzyjny pomiar czasu. Poszukiwania alternatywy dla mechanicznego napędu nie były przypadkowe.

Specjaliści zauważyli, że zegarki mechaniczne nie odmierzają czasu dostatecznie precyzyjnie — mogą się spóźniać lub śpieszyć o kilka sekund.

Równie istotne jest to, że zegarki kwarcowe są dostępne zarówno jako modele klasyczne (idealnie nadające się do eleganckich stylizacji), jak i sportowe. Urządzenia tego drugiego typu często są wyposażone w wiele funkcji, dzięki którym użytkownik może monitorować swoje postępy czy pracę serca.

Być może znaczenie będzie miało dla ciebie także to, że zegarek kwarcowy możesz zakupić z blatem LCD lub analogowym.

Decydując się na kwarcowy mechanizm zegarka, musisz pamiętać, że konieczna będzie cykliczna wymiana baterii. Współcześnie produkowane baterie do zegarków są jednak bardzo wydajne. 

W zależności od producenta będziesz musiał dokonać wymiany co 2–3 lata. Ponieważ wymiana wcale nie jest prosta, zadanie to najlepiej powierzyć zaufanemu zegarmistrzowi.

Zegarki z napędem kwarcowym to m.in.: Diesel DZ7263, Pulsar PM2031X1 czy Timex TW2P78200 z kolekcji Originals.

Zegarek nowoczesny, czyli elektroniczny

Bacznie obserwujesz rozwój technologii? W takim razie nie powinieneś zapomnieć o elektronicznym mechanizmie zegarka. Jego działanie opiera się na mechanizmie kwarcowym. 

W rezultacie zegarek taki wyróżnia się nie tylko nowoczesnym designem, lecz także dokładnością pomiarów. Po zegarki elektroniczne chętnie sięgają osoby aktywne, gdyż są one wyposażone w liczne dodatkowe funkcje (np. pomiar tętna, GPS czy barometr). 

Co więcej, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że najczęściej urządzenia te są wodoodporne. Mimo jego wielu zalet, nie możesz jednak zapomnieć, że zegarka elektronicznego nie założysz do eleganckiego stroju.

Elektronicznego mechanizmu zegarka użyto m.in. przy produkcji następujących modeli: Timex T5K733, Casio Standard Digital LW-200-2AV i Chris Benz Depthmeter Digital Limited Editon CB-D-BLACK-LE-KB.


Mechaniczny czy kwarcowy — jaką decyzję podjąć?

Masz już podstawową wiedzę na temat tego, czym różnią się od siebie poszczególne mechanizmy, lecz nadal nie możesz się zdecydować? Pamiętaj, że zegarek ma ci służyć i podkreślać twój styl. 

Przy wyborze kieruj się zatem swoimi potrzebami. Poszukujesz precyzyjnego zegarka, który idealnie sprawdzi się podczas treningów? Postaw zatem na mechanizm kwarcowy. 

Zdjęcie: Envato Elements


Autor: Redakcja Ceneo