Data modyfikacji:

Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowcy?

Niejeden kierowca nie wyobraża sobie prowadzenia pojazdu bez odpowiednich okularów. Nic dziwnego – słońce, światła miasta i inne pojazdy mogą oślepiać, powodując ogromne niebezpieczeństwo na drodze. Jakie okulary dla kierowcy sprawdzą się najlepiej nawet w bardzo trudnych warunkach?
okulary dla kierowcy

Okulary do jazdy samochodem – must have dla każdego kierowcy

Niektórzy sądzą, że okulary do samochodu przydadzą się tylko kierowcom z wadami wzroku. Nic bardziej mylnego – parę dobrych okularów powinien mieć w schowku każdy, kto choćby okazyjnie prowadzi pojazdy. Dlaczego?

Niezależnie od pory roku warunki pogodowe mogą zmienić się w kilka chwil, znacznie pogarszając widoczność na drodze. Również słoneczna pogoda może być sporym zagrożeniem, ponieważ promienie słoneczne w zaledwie moment mogą oślepić kierowcę.

Widoczność pogorszona jest znacznie również w nocy, gdy komfort widzenia zmniejsza się przez światła miasta i innych pojazdów na drodze. Sprawdź także okulary przeciwsłoneczne - jaki filtr wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu

Na szczęście, coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia, jakie niesie ze sobą oślepiające słońce i inwestuje w okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy. W tym wypadku kluczowy jest wybór szkieł o odpowiednim poziomie zaciemnienia – powinien być on na tyle wysoki, by zapewniać komfortowe widzenie, lecz jednocześnie niezbyt niski, aby kierowca dokładnie widział innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli zastanawiasz się, jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy kupić, weź pod uwagę również obecność filtrów UV. To warunek konieczny dla zachowania zdrowia twoich oczu!

Tanie okulary przeciwsłoneczne bez filtrów mogą ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc, dlatego na tym zakupie lepiej nie oszczędzaj.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu? Pomyśl o fotochromach

W dużym uproszczeniu, szkła fotochromowe same dopasowują się do poziomu nasłonecznienia i w razie potrzeby ulegają przyciemnieniu. Fotochromy to bardzo wygodna opcja dla kierowców – zwłaszcza tych podróżujących na długich trasach.

Okulary fotochromowe zwiększą wygodę widzenia wówczas, gdy słońce będzie skierowane wprost w twoją stronę, a gdy wjedziesz do ciemnego tunelu – błyskawicznie się rozjaśnią.

Najlepszy wybór? Okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem

O ile zwykłe okulary przeciwsłoneczne uprzyjemnią jazdę w słoneczne dni, o tyle nie sprawdzą się w eliminowaniu odblasków z otoczenia. Taką rolę pełnią tylko okulary z polaryzacją, które uważane są za najlepszy wybór dla każdego kierowcy.

Dlaczego warto kupić okulary z polaryzacją?

Obecnie największą popularnością wśród kierowców cieszą się okulary polaryzacyjne. Szkła stworzone w tej technologii służą doskonale praktycznie w każdych warunkach – idealnie sprawdzą się podczas słonecznej pogody, ale i szarugi.

Zdaniem wielu to także najlepsze, dostępne na rynku okulary dla kierowców do jazdy nocą. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwań?

 • Szkła polaryzacyjne mają zdolność do filtrowania światła rozproszonego. Oznacza to, że światło docierające do twoich oczu jest pozbawione refleksów i po prostu cię nie oślepia. Okulary dla kierowców z antyrefleksem neutralizują nie tylko promienie słoneczne, ale i światła miasta i mijających cię pojazdów.
 • Okulary z polaryzacją zwiększają kontrast kolorów, co czyni z nich doskonałe okulary dla kierowcy do jazdy nocą. Polaryzacyjne okulary dla kierowców do jazdy nocnej pozwalają szybciej zauważyć potencjalne niebezpieczeństwo na drodze. Najlepszy efekt po zmroku zapewnią ci szkła w kolorze żółtym.
 • Polaryzacyjne okulary do prowadzenia samochodu sprawdzą się doskonale o każdej porze roku. Zapewnią ci świetny komfort widzenia również zimą, gdy śnieg intensywnie odbija promienie słoneczne, co grozi oślepianiem kierowców.

Jakie oprawki dla kierowcy będą najlepsze?

Dla wygody jazdy znaczenie mają nie tylko odpowiednio dobrane szkła, ale i oprawki. Jeśli poszukujesz okularów dla kierowcy, pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się model z lekkimi oprawkami, które nie powodują dyskomfortu.

Same zauszniki nie powinny być bardzo masywne, aby nie ograniczać pola widzenia kierowcy po bokach. Zwróć również uwagę na to, aby okulary posiadały wygodne noski, które po dłuższym czasie noszenia nie będą cię uwierać.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Okulary przeciwsłoneczne to niezwykle ważny element wyposażenia każdego kierowcy, ponieważ gwarantują nie tylko wysoki komfort podczas jazdy, ale także bezpieczeństwo dla oczu oraz ochronę przed rażącymi promieniami słońca. Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych często bywa trudniejszy, niż początkowo może się wydawać, dlatego warto wiedzieć, na jakie cechy i aspekty zwrócić uwagę, wybierając dobre okulary. Najważniejsze parametry podczas wyboru tego typu gadżetu to:
 • Filtr przeciwsłoneczny – to jedna z najbardziej kluczowych cech w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Nie jest tajemnicą, że promienie słoneczne są szkodliwe dla skóry człowieka, jednak wciąż niewiele osób wie, że słońce równie szkodliwie działa na oczy.

  Promienie słoneczne, które oddziałują na oczy, mogą wzbudzać wiele uciążliwych objawów, które utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają prowadzenie samochodu. Słońce sprawia, że oczy mogą łzawić, piec lub swędzieć, dlatego warto zadbać o maksymalne zminimalizowanie tych objawów. Okulary przeciwsłoneczne z zalecanym filtrem UV 400 zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UV oraz UVB.

 • Polaryzacja – okulary polaryzacyjne dla kierowców to dobry wybór, który zapewnia doskonałe widzenie podczas jazdy. Polaryzacja to stosunkowo nowa technologia, której działanie polega na podsycaniu kolorów i wyostrzeniu obrazów. Dodatkową zaletą okularów z polaryzacją dla kierowców jest ich możliwość redukowania refleksów świetlnych, które odbijają się od szyb samochodowych lub innych przezroczystych elementów. Dzięki okularom z polaryzacją można cieszyć się komfortową jazdą bez oślepiających odbić światła.
 • Wykonanie – tak, jak w przypadku większości gadżetów dla kierowcy, tak w przypadku okularów, niezwykle ważna jest jakość i trwałość. Dobrze wykonane okulary, do produkcji których wykorzystano najlepszej jakości materiały, mogą zapewnić kierowcy doskonałe warunki, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wybierając okulary, warto sprawdzić, z jakiego tworzywa zostały zrobione.

  Okulary plastikowe, szczególnie te wykonane z cienkiego plastiku o słabej jakości, nie będą zbyt trwałe, ale można liczyć na ich wyjątkowo niską cenę. Okulary z oprawkami wykonanymi z metalu i poliwęglanu to modele niezwykle popularne, które cechują się dobrą jakością. Takie okulary są niezwykle trwałe oraz odporne na wiele uszkodzeń mechanicznych.

  Popularne w ostatnim czasie są okulary z oprawkami wykonanymi z drewna. To ciekawe rozwiązanie przyciągające do siebie osoby, które chcą wejść w posiadanie lekkich, a przy tym ekologicznych okularów.

 • Kolor szkła – kolor szkieł w okularach dla kierowcy jest niezwykle istotny. Wybierając okulary, warto zastanowić się, jaki kolor szkieł będzie odpowiedni. Zbyt ciemne szkła, które doskonale ograniczają ilość oślepiającego światła, mogą jednocześnie znacznie ograniczać widoczność.

  Najlepszym wyborem polecanym dla kierowców, którym zależy na dobrych warunkach do pracy, są okulary ze szkłami w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Szkła w takich kolorach dobrze rozjaśniają obraz oraz zwiększają widoczny kontrast.

 • Powłoka antyrefleksyjna w okularach korekcyjnych – osoby, które każdego dnia korzystają z okularów korekcyjnych, powinny używać ich także w samochodzie podczas jazdy. Okulary korekcyjne dla kierowców powinny być wyposażone w specjalne szkła z powłoką antyrefleksyjną. Taka powłoka zapewnia dobry kontrast widzenia oraz skutecznie niweluje odblaski.

Jakie okulary dla kierowcy? Polecane modele

WRKSAFE, okulary dla kierowców do jazdy w nocy

Żółte szkła polaryzacyjne zapewniają doskonały komfort widzenia nocą, ale i w trudnych warunkach pogodowych. Okulary wykonane są z wytrzymałego poliwęglanu, który jednocześnie zapewnia im dużą lekkość.

Dodatkowo chronią wzrok przed promieniami UV i posiadają powłokę zapobiegającą parowaniu.

Arctica S49-D, okulary polaryzacyjne dla kierowców

Te okulary do jazdy samochodem nocą sprawdzą się u zwolenników klasycznego designu – ich tradycyjna forma i czarny kolor będą pasowały zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zapewniają świetną ochronę przed odblaskami miasta i oślepiającym słońcem.

Arctica S220-A, okulary dla kierowców

Niebieskie okulary polaryzacyjne świetnie neutralizują wszelkie odblaski, dzięki czemu jazda w pełnym słońcu staje się bezpieczna i przyjemna. Chronią wzrok przed wpływem promieniowania UV.

HD Vision, rozjaśniające okulary polaryzacyjne do jazdy nocą

To znakomite okulary dla kierowców na noc, które dzięki żółtym szkłom gwarantują efekt rozjaśnienia z jednoczesnym zmniejszeniem wszelkich odblasków. Boczne wstawki w zausznikach poszerzają pole widzenia.

Adelia, damskie polaryzacyjne okulary dla kierowców

Miłośniczki klasycznych modeli okularów będą zadowolone z polaryzacyjnych pilotek, które nie tylko doskonale chronią przed oślepiającym słońcem i światłem, ale także prezentują się naprawdę stylowo.
Wiesz już, jakie okulary dla kierowy sprawdzą się najlepiej. Nie pozostaje nic innego jak zamówić model, który sprawi, że codzienne podróże będą wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Okulary dla kierowcy do 50 zł

Okulary dla kierowcy do 100 zł