Data publikacji:

Jak zapobiec łysieniu? To naprawdę możliwe!

Zauważyłeś u siebie oznaki łysienia lub obawiasz się, że może ono wkrótce nastąpić? Łysienie to naturalny proces, który dotyka mężczyzn najczęściej pomiędzy 25 a 45-tym rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz z nim walczyć. Zmieniając styl życia, wprowadzając zdrową dietę oraz stosując odpowiednią kurację możesz cieszyć się bujną fryzurą znacznie dłużej. Jak zapobiec łysieniu?

Jak zapobiec łysieniu

Dieta, czyli sposób na zapobiegnaiu łysieniu

Jak w przypadku niemal każdej choroby i dolegliwości, tak i zapobieganie łysieniu wymaga zmiany diety na zdrową. Niezdrowa dieta wpływa negatywnie na cały organizm, co może przełożyć się także na osłabienie ukrwienia skóry głowy oraz komórek włosowych. Dodatkowo osłabiony organizm jest bardziej podatny na działanie dihydrotestosteronu – aktywnej formy testosteronu, będącej przyczyną typowego dla mężczyzn łysienia androgenowego. 

Co warto włączyć do jadłospisu aby zapobiec łysieniu? Postaw na produkty, które zawierają żelazo, cynk, selen oraz witaminy: A, B, C, D, E, F i PP (niacyna). Odżywią cebulki włosowe i poprawią ich zakorzenienie, poprawią stan nabłonka rogowego skóry głowy oraz sprawią, że odrastające włosy będą mocne i elastyczne. Cenne mikro- i makroskładniki znajdziesz m.in. w nabiale, warzywach, rybach morskich, produktach pełnoziarnistych, mięsie czy fasoli. Korzystne dla włosów mogą być także: biotyna, skrzyp polny, kwas pantotenowy i L-lizyna.

Styl życia, czyli jak zapobiec łysieniu

Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Książka Roberta M. Sapolsky’ego o tym tytule wyjaśnia, że długotrwały stres, będący domeną ludzi, jest dla organizmu niezwykle wyniszczający. Oprócz wspomnianych wrzodów, jednym z efektów przewlekłego stresu może być wypadanie włosów oraz znaczne pogorszenie ich kondycji. Silna sytuacja stresowa może doprowadzić nawet do momentalnego osiwienia.

Pisząc o tym, jak zapobiec łysieniu, nie można zapomnieć o wpływie używek. Alkohol, papierosy i nikotyna zawarta w kawie wpływają niekorzystnie na stan mieszków włosowych. Prowadzi to zarówno do wypadania włosów, jak i utrudnia wyrastanie nowych.

Jakie kosmetyki stosować by zapobiec łysieniu

Pomocą w powstrzymaniu łysienia mogą okazać się kosmetyki wzmacniające włosy. Zawarte w nich substancje odżywią włosy i choć nie powstrzymają działania dihydrotestosteronu, wpłyną pozytywnie na kondycję włosów. Mogą też wyeliminować inne przyczyny łysienia, np. łojotok, infekcje grzybicze, zapalenia skóry czy łupież. Dzięki odżywkom, serum i wcierkom przeciwko łysieniu zachowasz bujną czuprynę znacznie dłużej.

Masowanie głowy sposobem na to by zapobiec łysieniu

Jak zapobiec łysieniu bez jakichkolwiek kosmetyków? Jednym z mniej inwazyjnych sposobów, które mogą przyczynić się do wzmocnienia włosów, jest masowanie skóry głowy. Kilkunastominutowy masaż poprawi ukrwienie skóry, a zatem odżywienie cebulek włosowych. Choć bez trudu znajdziesz specjalne masażery do głowy, możesz to robić za pomocą palców. Tego rodzaju zabiegi spotkasz też w salonach masażu. Masaż głowy to nie tylko sposób na walkę z zakolami, ale i duża przyjemność, która pozwoli Ci się odstresować.

Kuracja dermokosmetykami, czyli jak zapobiec łysieniu

Jeśli domowe sposoby na walkę z łysieniem zawodzą, do dyspozycji pozostają dermokosmetyki. W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków (np. odżywek czy masek do włosów), ich działanie jest potwierdzone klinicznie. Najpopularniejsze kuracje do włosów zawierają środek o nazwie minoksydyl. Jego roztwór działa w trzech etapach. Najpierw powstrzymuje wypadanie włosów, następnie wzmaga odrastanie nowych włosów, a finalnie zwiększa gęstość włosów. Preparaty zapobiegające łysieniu to m.in.: Piloxidil, Loxon oraz Regaine.

Wizyta u specjalisty

Na koniec wspomnimy o rzeczy, która powinna być właściwie punktem wyjścia w walce z łysieniem. Mowa o wizycie u specjalisty od włosów i skóry głowy, czyli u trychologa. Pomoże Ci on zwalczyć nie tylko łysienie, ale i łupież, łojotok oraz inne problemy skórne. Warto się do niego udać zwłaszcza wtedy, jest w Twojej rodzinie łysienie jest powszechną dolegliwością wśród mężczyzn. Warto bowiem wiedzieć, że nadmierne łysienie jest dziedziczne i wpływ genów może mieć kluczowe znaczenie.

Trycholog nie tylko dobierze optymalną kurację, ale i pomoże znaleźć przyczynę łysienia. To pozwoli Ci zaś wyeliminować szkodliwe czynniki, które wpływają negatywnie na stan Twoich włosów. Rozpoczęcie tych działań w początkowym etapie łysienia (najczęściej rozpoczynającego się od powiększających się zakoli) daje zauważalne efekty i pozwoli Ci uniknąć przykrywania łysiny czapką lub zaczesem włosów „na pożyczkę”.

Skoro już wiesz, jak zapobiec łysieniu, pora działać. Choć łysienie odbierane jest przez wielu mężczyzn jak wyrok, nie jesteś w walce z nim bez szans. Działając na wielu płaszczyznach z pewnością osiągniesz sukces. Jeśli nie uda Ci się całkiem powstrzymać łysienia, na pewno go sporo opóźnisz. 

Na koniec podkreślimy, że w łysinie, a tym bardziej jej leczeniu, nie ma nic wstydliwego. Wręcz przeciwnie, jest oznaką troski o własne zdrowie oraz sposobem na pielęgnację. To wyjątkowo męska cecha, której nie musisz ukrywać.