Data modyfikacji:

Higiena intymna mężczyzn. Polecane kosmetyki

Higiena intymna mężczyzn to temat tabu, dlatego najwyższa pora przełamać tę ciszę. Tym bardziej, że nieodpowiednia pielęgnacja stref intymnych może prowadzić do dyskomfortu oraz bolesnych dolegliwości. Jak dbać o wrażliwe strefy oraz jakich kosmetyków do męskiej higieny intymnej używać?

Higiena intymna mężczyzn

Czym grozi nieodpowiednia higiena intymna u mężczyzn?

Skóra wokół męskich narządów płciowych jest twarda, owłosiona i pokryta wieloma gruczołami ekrynowymi i apoktynowymi, wydzielającymi pot. Duża wilgotność w tej okolicy, zwłaszcza w połączeniu z obfitym i twardym owłosieniem, może prowadzić do rozwoju niekorzystnych bakterii.

W drastycznych sytuacjach, np. po wizycie na siłowni lub basenie, okolice moszny, penisa, pachwin i odbytu mogą pokryć też stany grzybicze. Drobnoustroje łączą się z wydzielinami obecnymi wokół genitaliów, co nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, ale i może być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Jak często pielęgnować miejsca intymne?

Do pielęgnacji okolic intymnych wystarczy codzienna kąpiel, jednak w niektórych warunkach konieczne jest zintensyfikowanie higieny. Ma to miejsce w okresie upałów lub, paradoksalnie, w zimie. Zarówno wysoka temperatura powietrza, jak i wiele warstw ubrań mogą prowadzić do przegrzewania męskich stref intymnych.

O wzmożoną pielęgnację muszą zadbać też mężczyźni aktywni fizycznie. Warto się odświeżyć m.in. po bieganiu, wizycie na siłowni, jeździe na rowerze czy po pracy fizycznej. Nie zawsze można wziąć kąpiel, dlatego dobrym pomysłem jest użycie jednorazowych wilgotnych chusteczek do higieny intymnej dla mężczyzn.

Pierwszy krok do higieny intymnej mężczyzn, czyli bielizna

Duże znaczenie w utrzymani higieny intymnej u mężczyzn ma bielizna. Powinna być wykonana z miękkiego materiału, np. bawełny. Nie może uciskać i nie powinna mieć mocnych ściągaczy ani twardych przeszyć. Zbyt grube bokserki mogą też być mało przewiewne, dlatego w okresie letnim wybierz cieńszy materiał.

Niekorzystną cechą bawełny jest to, że łatwo łapie wilgoć i sprzyja gromadzeniu się bakterii. W ciepłych warunkach kontroluj więc stan bielizny i przebierz ją, gdy zauważysz, że jest spocona — raczej nie wyschnie zbyt szybko na ciele.

Postaraj się też regularnie wymieniać majtki, gdyż bawełna z czasem ulega degradacji, łapie przykre zapachy i kolejne dopierania nie usuwają wszystkich nieczystości. Co do prania: pierz bieliznę w delikatnych detergentach, (np. dla dzieci), które nie powodują podrażnień.

Uwaga na ciepłe kąpiele

Długa kąpiel po powrocie z pracy doskonale koi nerwy i pozwala się odprężyć, ale ma negatywną stronę. Wysoka temperatura wody negatywnie działa na okolice intymne i może przyczyniać się do rozrastania się niechcianych kolonii bakterii.

Z tego samego względu lepiej unikać kąpieli w wannach jacuzzi, które są wręcz siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli wybierasz się do sauny, koniecznie zdejmij bieliznę i owiń się suchym ręcznikiem.

Kolejnym argumentem za rezygnacją z gorących kąpieli jest negatywny wpływ na jądra i produkowane przez nie plemniki. Wykazano, że częste kąpiele mogą przyczyniać się do obniżenia jakości nasienia i być przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Zamiast wylegiwać się w wannie, postaw na letnie lub chłodne prysznice. To oszczędność wody i cegiełka do poprawy zdrowia.
Uwaga! Do mycia okolic intymnych używaj wyłącznie dłoni. Gąbki i rękawiczki do kąpieli to wylęgarnia bakterii, której nie zawsze uda się pozbyć przed kontaktem z ciałem. Konieczne jest też odciągnięcie napletka i umycie wydzieliny zbierające się wokół żołędzia. Po kąpieli dokładnie osusz strefy intymne świeżym ręcznikiem i załóż świeżą bieliznę.

Męskie kosmetyki do higieny intymnej — jakie wybrać?

Wrażliwe męskie strefy mają pożyteczny mikrobiom, dlatego nie należy używać do mycia żelu pod prysznic, zapachowych mydeł czy szamponu do włosów. Higiena intymna mężczyzn wymaga środka dostosowanego do wrażliwości i lekko kwaśnego odczynu pH środowiska.

Zaleca się więc użycie męskich kosmetyków do higieny intymnej, które nie powodują podrażnień, uczulenia i są bezpieczne dla „dobrych” bakterii. Najpopularniejsze są płyny i żele do higieny intymnej. Te drugie, dzięki swojej konsystencji, ułatwiają aplikację kosmetyku.

Męskie kosmetyki do higieny intymnej nie różnią się znacznie od tych kobiecych. Są jednak dostosowane do twardszej i bardziej owłosionej skóry. Często największą różnicą jest jednak bardziej męskie opakowanie, które adresowane jest do pasów wstydzących się skorzystać z kosmetyków dla kobiet.

W składzie dobrych kosmetyków do higieny intymnej znajdziesz nie tylko środki czyszczące i neutralizujące bakterie, ale też substancje łagodzące podrażnienia, np. alantoinę czy d-panthenol. Składniki te będą pomocne zwłaszcza po goleniu genitaliów, jeździe na rowerze czy stosunku płciowym.

Dobry płyn do higieny intymnej dla mężczyzn wyeliminuje ryzyko infekcji bakteryjnej i pozwoli zachować świeżość na długi czas. Mimo iż kosmetyki te są bardzo delikatne, przy pierwszym użyciu użyj ich oszczędnie i obserwuj, czy nie pojawiają się reakcje niepożądane, np. swędzenie, wysypka lub pieczenie.

Polecamy:

Autor: Szymon Sonik