Antykoncepcja dla mężczyzn to dla wielu temat tabu. Panowie zazwyczaj ograniczają się do znanej wszystkim prezerwatywy lub zdają się w tej kwestii na partnerkę. Nie musi tak być, tym bardziej że niektóre z dostępnych metod antykoncepcji dla mężczyzn są naprawdę bezpieczne, a jednocześnie wygodne dla obu stron. W poniższym wpisie rozwiewamy wątpliwości na ten temat i opowiadamy o najpopularniejszych metodach męskiej antykoncepcji.
Zapewne nad tym zastanawiasz się najbardziej, ponieważ doskonale wiesz, że metod antykoncepcji u kobiet jest naprawdę wiele. Tabletki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, globulki, plastry itp. są bezpieczne i łatwo dostępne, jednak mogą mieć szereg działań niepożądanych. Tabletki antykoncepcyjne wprawdzie należą do najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ale jednym ze skutków zażywania przez kobiety tabletek jest m.in. rak szyjki macicy czy zakrzepica. Obie z tych chorób prowadzą do śmierci. Oczywiście nie moim zadaniem jest demonizować sposoby antykoncepcji przeznaczone dla kobiet, ponieważ wiele z nich jest bardzo wygodnych, a skoro dostępnych i polecanych przez lekarzy, to bezpiecznych. Panowie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że połknięcie tabletki czy przyklejenie plastra może powodować skutki uboczne. Bardzo mała ilość działań niepożądanych występuje z kolei w jednej z dostępnych metod antykoncepcji dla mężczyzn, czyli owianej legendą wazektomii.
Jakie są rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn? Do wyboru masz prezerwatywy i wazektomię. W fazie testów są tabletki i zastrzyk. Przyjrzyjmy się pokrótce każdej z metod.
Istnieją dwa rodzaje metod antykoncepcyjnych – mechaniczna i chirurgiczna. Popularne prezerwatywy zaliczają się rzecz jasna do pierwszej z nich. Na ich ogromną korzyść przemawia także skuteczna ochrona przed chorobami wenerycznymi. Warto podkreślić, że to jedyny z dostępnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn, który chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pozostałe rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn kierowane są więc do panów ze stałą partnerką. Jeśli nadal masz sporo przygód, to wybierz prezerwatywę i pamiętaj: nie daje ona 100% skuteczności, tak jak sądzą niektórzy panowie.
Wazektomia to jedna z tych metod, na myśl której panowie się wzdrygają i nawet nie chcą o niej słyszeć. Niepotrzebnie, ponieważ zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i co ważniejsze – odwracalny! Na czym polega wazektomia? Na przecięciu, a następnie podwiązaniu jednego lub obu nasieniowodów. Dzięki temu plemniki nie przedostają się z jąder do prącia i są samoistnie wchłaniane przez organizm. Cały zabieg trwa 30 minut, wykonuje się go najczęściej przy znieczuleniu miejscowym, a bardzo często przeprowadza się go laserowo – taki sposób nie pozostawia blizny. No i najważniejsze – daje 99,9% skuteczności. Po wazektomii istnieje małe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nie pojawia się pogorszenie stanu zdrowia czy zmiany hormonalne. Dodatkowo po zabiegu mężczyzna czerpie taką samą satysfakcję z seksu jak przed zabiegiem. Niektóre z mitów mówią, że po wazektomii nie można osiągnąć orgazmu. To totalna bzdura! Tak samo jak to, że zabieg jest w Polsce nielegalny. Jest całkowicie legalny, jednak nierefundowany i trzeba przyznać, że nadal dość kontrowersyjny.
Czy wazektomię można cofnąć? Tak, to tak zwana rewazektomia. A czy jest skuteczna? Oczywiście i to w 80% przypadków, a jeśli zabieg wykona się od 5-8 lat po podwiązaniu nasieniowodów, to nawet w blisko 90%. Należy jednak zaznaczyć, że rewazektomia wymaga pobytu w szpitalu i dłuższej rekonwalescencji niż w przypadku samej wazektomi, a podobnie jak ta ostatnia ma bardzo małe ryzyko pojawienia się komplikacji.
Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn nie są jeszcze dostępne na światowych rynkach. To na razie projekt w fazie testów. Jak miałby działać? Testowane tabletki hormonalne mają w składzie testosteron i progestagen. Badania dowodzą, że tabletki działają i nie powodują spadku libido. Mogłyby jednak stanowić ryzyko pewnych działań niepożądanych i to o wiele bardziej ryzykownych i częściej występujących niż w przypadku tabletek dla kobiet. Dlaczego? U mężczyzn potrzeba silniejszego środka, ponieważ musi on zneutralizować miliony plemników, a u kobiet wystarczy skupić się tylko na jednej komórce jajowej. Czy tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn będą więc kiedyś dostępne? Być może, ale na razie naukowcy obawiają się ich działania. Ponadto z badań wynika, że z roku na rok spada norma plemników w nasieniu. Tabletki mogłyby więc przyczynić się do jeszcze większej niepłodności wśród panów.
Kilka lat temu świat obiegła informacja o rewolucyjnym zastrzyku antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Metoda ta miała pojawić się na polskim rynku już w 2018 roku. Na razie jednak nadal jest w fazie testów, ale nie wykluczone, że w ciągu kilku lat wreszcie dotrze do Polski. A jak działa taki zastrzyk? Ma zawierać w swoim składzie żel polimerowy. Panowie wstrzykiwaliby go w mosznę, a żel blokowałby wydostanie się plemników z nasieniowodów, przy czym reszta ejakulatu miałaby swobodny przepływ. Działanie żelu polimerowego można odwrócić i tym samym ponownie być płodnym. O działaniach niepożądanych, ewentualnej cenie i dostępności preparatu za wiele nie wiadomo.
W fazie testów są także zastrzyki hormonalne dla mężczyzn, które mają obniżać ilość plemników w nasieniu, a więc zmniejszyć ryzyko zapłodnienia. Testy pokazują jednak, że zastrzyki hormonalne obniżają popęd seksualny, a lekarzom na razie trudno jest zbadać ich skuteczność. O tym, kiedy pojawią się na rynku, na razie nic nie wiemy.
Wciąż niestety wiele par korzysta z bardzo ryzykownej metody, czyli stosunku przerywanego. Pamiętaj, że stosunek przerywany nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ plemniki są obecne już w tzw. preejakulacie. Mitem jest również to, że w dni niepłodne nie można zajść w ciążę – jest to mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe.
Autorka: Klaudia Borycka