Data modyfikacji:

Zegarki kolekcjonerskie. Co to jest i czy warto kupić?

Patek Philippe, Breguet, Audemars Piguet, Vacheron Constantin – przy tych zegarkach nawet luksusowe Rolexy mogą wyglądać jak ubodzy krewni. Ceny najznakomitszych arcydzieł zegarmistrzostwa sięgają kilkudziesięciu milionów dolarów i, co tu dużo ukrywać, są poza zasięgiem większości pasjonatów zegarków. Z myślą o nich powstają natomiast zegarki kolekcjonerskie. Czy warto kupić zegarek kolekcjonerski i czym on właściwie jest?
zegarek kolekcjonerski

Przeczytaj również: Modny zegarek męski - jaki model wybrać?

Czym są zegarki kolekcjonerskie?

Wbrew pozorom termin „zegarki kolekcjonerskie” wcale nie odnosi się stricte do zegarków kupionych w celu kolekcjonowania. Nie ma nic wspólnego z zakupem luksusowych, oryginalnych zegarków, będących formą inwestycji. Czym więc są zegarki kolekcjonerskie, które można spotkać w internecie, np. w e-sklepach, na blogach lub na portalach aukcyjnych?

Obecne w internetowym obiegu zegarki kolekcjonerskie to nic innego, jak repliki zegarków. Najczęściej imitują luksusowe i legendarne modele zegarków znanych marek, takich jak Rolex, Omega, Patek Philippe, Breitling czy Breitling, jednak można spotkać także imitacje budżetowych czasomierzy.

Według zwolenników zegarków kolekcjonerskich, mają one za zadanie przybliżyć wygląd i detale najznakomitszych modeli miłośnikom zegarmistrzostwa. W teorii mają pozwolić na zapoznanie się z wyglądem danego modelu i zachęcić do zakupu oryginalnych egzemplarzy. Są niczym zabawki imitujące znany pojazd lub repliki obrazów. Sprzedawcy replik zaznaczają, że produkty te są wyłącznie do użytku domowego i nie można ich odsprzedawać jako modeli oryginalnych.

Jakość zegarka kolekcjonerskiego

Jak łatwo się domyślić, repliki najlepszych zegarków nie są ich wierną kopią. Choć niektóre zegarki kolekcjonerskie wykonane są z dużą starannością, różnią się użytymi materiałami, a przede wszystkim mechanizmem. Najczęściej pod schludnie odtworzoną kopertą zegarka kryje się tani i prosty mechanizm, nawet kwarcowy. Próżno szukać też szkła szafirowego czy szlachetnych metali – większość replik wykonana jest ze znacznie tańszych i łatwiejszych w obróbce materiałów. Niechlujnie wykonane imitacje borykają się z typowymi problemami, tj. zaparowanym i łatwo rysującym się szkiełkiem, złym spasowaniem czy niedokładnie obrobionymi elementami.

Gdzie kupić zegarek kolekcjonerski?

Legalny zakup wiernej repliki zegarka jest w Polsce niemożliwy. Bezprawne używanie znaków towarowych przedsiębiorstw jest niedozwolone, a informacja o tym, że zegarek jest jedynie repliką nie wyłącza odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że nawet jeśli kupujący wie, że zegarek nie jest oryginalny i ma pełną świadomość zakupu imitacji, według prawa nie może go kupić (wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. akr III KK 53/12).

Dlatego zegarki, które widzicie w tym artykule nie są w żaden sposób związane z zegarkami kolekcjonerskim. Prezentujemy tu dobra i oryginalną alternatywę dla nielegalnych replik.

Czy warto kupić zegarek kolekcjonerski?

Mimo sporych wątpliwości prawnych dotyczących sprzedaży replik zegarków, handel nimi w internecie kwitnie. Większość sklepów informuje o sprzedaży w zawoalowany sposób, np. zaznaczając, że strona prezentuje jedynie zdjęcia imitacji zegarków. Pozostawiony kontakt telefoniczny oraz mailowy nie pozostawia jednak złudzeń co do prawdziwego zamysłu.

Czy warto kupić zegarek kolekcjonerski? Ceny najgorzej podrobionych modeli zaczynają się już od ok. 100-200 zł. Po drugiej stronie są jednak bardzo dobrze wykonane repliki, nie do odróżnienia od oryginału przez laika. Nie zmienia to jednak faktu, że to w dalszym ciągu podróbka. Zegarki tego typu nie mają większej wartości kolekcjonerskiej, a używanie ich na co dzień nie przynosi chluby. Znacznie lepszym sposobem na wydanie kilkuset lub kilku tysięcy złotych jest zakup oryginalnego zegarka. Być może nie będzie tak prestiżowy, ale można go nosić z dumą i godnością. Dobre i oryginalne zegarki możecie znaleźć w tym artykule.
Autor: Szymon Sonik