Data publikacji:

Jak stworzyć idealny zestaw koordynowany?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu klasyczny garnitur męski traktowany był jako ubranie codzienne i jego widok nie ulicach nie dziwił. Dziś wielu mężczyzn niechętnie sięga po garnitur i nie ustaje w poszukiwaniach luźniejszego, acz równie eleganckiego stroju. Jednym z nich jest męski zestaw koordynowany.

Idealny zestaw koordynowany

Zestaw koordynowany – co to jest?

Czym jest zestaw koordynowanych? Dla jednych niewątpliwie ikoną mody męskiej, dla innych zaś nudnym i zachowawczym strojem. Nie ulega jednak wątpliwości, że kojarzący się z brytyjską zachowawczością zestaw koordynowany ma wiele zalet, a największą z nich jest duża uniwersalność. To jeden z tych strojów, które możesz założyć wówczas, gdy nie do końca wiesz, jak formalne będzie dane spotkanie.

Czytaj również: Smoking a garnitur

Klasyczny zestaw koordynowany składa się z granatowego blezera oraz szarych spodni chino. Spodnie te wyróżniają się garniturowym krojem, aczkolwiek wykonane są nie z wełny, a nieco mniej formalnej bawełny lub flaneli. W typowym zestawie gości też równie „bezpieczna” koszula, np. biała, błękitna lub jasnoróżowa. Możliwe są oczywiście połączenia z bardziej wyrazistymi koszulami, jednak w dalszym ciągu powinny to być koszule garniturowe, ze sztywnym kołnierzykiem i długimi rękawami.

Zestaw koordynowany – jaką marynarkę wybrać?

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, dwie najbardziej uniwersalne marynarki w męskiej garderobie to marynarka szara i granatowa. Są to kolory bazowe, do których łatwo dobierać inne, bardziej wyraziste elementy stylizacji. Granatowe i szare marynarki są również podstawą klasycznych zestawów koordynowanych.

Najbardziej klasyczną męską marynarką do zestawu koordynowanego jest blezer. Jest to dwurzędowa, granatowa marynarka z jasnymi guzikami. Blezer wykonany jest z tkaniny o wyraźnej fakturze, czym wyróżnia się na tle gładkich marynarek garniturowych z czesanej wełny. Znacznie większą popularnością cieszą się jednak zestawy koordynowane z marynarkami jednorzędowymi. Wybierając marynarkę, zwróć jednak uwagę na to, by nie wyglądała jak element zdekompletowanego garnituru.

Zestaw koordynowany – jak dobrać spodnie?

Mimo, że typowy zestaw koordynowany składa się z granatowej marynarki i szarych spodni, możesz zdecydować się na inny kolor poszczególnych elementów. Kluczem do sukcesu jest dobranie kontrastowych barw, które nie zleją się ze sobą. Do granatowej marynarki możesz więc dobrać nie tylko szare, ale i białe, kremowe, beżowe lub oliwkowe spodnie. Nieestetycznie może natomiast wyglądać połączenie z ciemnobrązowymi lub czarnymi spodniami.

Podobnie jest w przypadku zestawów koordynowanych z szarą marynarką. W tym przypadku unikaj szarych spodni – połączenie dwóch elementów o zbliżonym odcieniu da wrażenie zestawienia dwóch zdekompletowanych garniturów. Jeśli decydujesz się na szary total look, pamiętaj o tym, by ubrania różniły się przynajmniej o dwa odcienie.

Jakie buty pasują do zestawu koordynowanego?

Dobór rodzaju butów do zestawu koordynowanego w dużej mierze zależy od okazji. Jeśli wybierasz się na nieco bardziej formalne wydarzenie, postaw na klasyczne, czarne oxfordy. W większości przypadków, np. w biurowym dress codzie, możesz jednak postawić na mniej eleganckie derby w kolorze brązowym, bordowym czy koniakowym. Nie będzie również błędem, jeśli do zestawu koordynowanego założysz buty o jeszcze mniejszym stopniu elegancji, np. brogsy lub monki.

Jak urozmaicić zestaw koordynowany?

Jak zauważa wielu miłośników mody męskiej, klasyczny męski zestaw koordynowany jest zachowawczy. Próżno szukać w nim ekstrawaganckich elementów – opiera się na marynarce, koszuli i spodniach w stonowanych kolorach. Jak więc dodać mu kolorytu i oryginalności? Jest na to prosty sposób: wykorzystaj dodatki.

Jeśli zestaw koordynowany będzie bazą, środkami wyrazu staną się dodatki w postaci wzorzystego krawata, poszetki, a nawet kolorowych skarpetek. Doskonale prezentują się krawaty klubowe z charakterystycznymi, ukośnymi pasami i herbami uczelni, prestiżowych stowarzyszeń lub ikonami nawiązującymi do różnego rodzaju aktywności, np. lotnictwa, golfa, jeździectwa czy polo.

Innym sposobem na przełamanie schematu zestawu klubowego jest zabawa fakturą. Zamiast klasycznych szarych spodni chino, możesz wybrać spodnie w kratę, natomiast zamiast blezera – tweedową marynarkę w melanżowych barwach.

Zestaw koordynowany – na jakie okazje?

Jedną z głównych zalet zestawu koordynowanego jest to, że spełnia znamiona „eleganckiego stroju”. Jest więc świetnym wyborem na niezobowiązujące spotkania, wieczorne wypady ze znajomymi, obiady u teściów, wizyty w kinie czy do pracy biurowej. Innymi słowy zestaw koordynowany sprawdzi się wszędzie tam, gdzie garnitur wizytowy mógłby być ciut zbyt elegancki. A warto pamiętać, że nadmierna elegancja (ang. overdressed) w niektórych przypadkach również jest błędem!

Nie zmienia to jednak faktu, że zestaw koordynowany, nawet ten oparty na eleganckich elementach, nie jest alternatywą dla klasycznego garnituru. Według zasad męskiej elegancji, nie nadaje się więc na formalne wydarzenia, m.in. wesela, bale czy wyjścia do teatru.

To jednak teoria. W praktyce wiele współczesnych imprez weselnych charakteryzuje się dużo swobodniejszą atmosferą i w schludnym zestawie koordynowanym na pewno nie będziesz wyglądać nieelegancko. Dużo bardziej rażącym błędem jest chociażby wybór koszuli z krótkim rękawem lub rezygnacja z krawata, co jest powszechnym widokiem na weselach.