Data modyfikacji:

Jak dobrać tatuaż do charakteru? Wzory męskich tatuaży

Tatuaże już dawno przestały kojarzyć się z estetyką więzienną i są dziś powszechnymi oraz akceptowanymi ozdobami ciała. Jeśli wahasz się z decyzją i nie wiesz, jaki tatuaż wybrać, pomożemy ci w tym. Wyjaśniamy, jak dobrać tatuaż do charakteru, gdzie go wykonać i jak pielęgnować.

Pierwsza i najważniejsza zasada! Idziemy do profesjonalnego studia tatuażu. Nigdy, przenigdy nie pozwól na swojej skórze testować umiejętności, nawet jeśli to twój najlepszy kumpel.  Jeśli cię nie stać na profesjonalnego tatuatora - nie rób tatuażu. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego kłopotu i zaoszczędzisz na ewentualnych poprawkach. Jaki tatuaż wybrać, by nie wstydzić się za kilka lat? Sprawdź najciekawsze pomysły na tatuaże męskie!

męski tatuaż

Jak wybrać dobrego tatuażystę?

Nic tak nie przyciąga do konkretnego tatuażysty, jak wykonane już prace. To właśnie od portfolio warto zacząć poszukiwanie tatuażysty, bowiem na nic zda się dobrze wyposażone studio oraz pochlebne opinie klientów, jeśli nie spodoba ci się efekt. Każdy mistrz tatuażu ma swój własny styl, który nie każdemu musi się podobać. Nie ma sensu też zmuszać tatuażysty, by wykonał dla ciebie coś, co nie leży w jego kręgu zainteresowań.

Niektórzy specjalizują się w szarych tatuażach, inni lubią mocne kreski, a kolejni tatuażyści – wykonują wyłącznie kolorowe rękawy. Po wybraniu w internecie idealnego wzoru tatuażu,  sprawdź, czy w danym studiu jest osoba, która wykonuje prace w podobnym stylu.

Kolejna sprawa to ocena samego studia. Nie chcesz przecież wylądować w zaniedbanym studiu, u osoby, z którą ciężko spędzić 15 minut, nie mówiąc o wielogodzinnym „dziaraniu”. Wykonanie tatuażu to ważna chwila, więc nie warto działać pochopnie. Przede wszystkim sprawdź, czy w salonie panuje czystość. Kurz, błoto lub sierść kota są niedopuszczalne. Upewnij się też, że przed każdą sesją narzędzia są sterylizowane. Tatuażysta powinien przy tobie rozpakować nową igłę oraz założyć nowe rękawiczki. To absolutne podstawy.

Pamiętaj też, że dobry tatuażysta to ten, na którego się czeka. Jeśli ktoś jest w stanie zrobić ci tatuaż „na już”, to albo jest początkujący, albo nie cieszy się zbyt dużym zaufaniem.


Tatuaż rękaw

Rękaw jest dla twardzieli - to droga i dość bolesna rozrywka. Przede wszystkim praktycznie niemożliwe jest wykonanie całego rękawa jednorazowo. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu tatuaży w jedną, niesamowitą  całość. Bardzo często rękaw powstaje przez kilka lat. Pojawiają się kolejne wzory, sentencje, obrazy. Rękaw zdecydowanie nie jest dla każdego.

Umięśniona ręka ozdobiona efektownymi obrazami, czy to czarno-białymi, czy kolorowymi, powinna być twoim znakiem rozpoznawczym. A wzory? Cóż, nie warto ulegać chwilowej modzie – decydując się na tatuaż musisz pamiętać, że jest na całe życie. Pokaż na swojej ręce to, co jest dla ciebie ważne. Nie musi to być jednak górnolotna sentencja czy imię bliskiej osoby. Nie warto tatuować sobie imienia dziewczyny - prawda jest taka, że zmieniają się one zdecydowanie za szybko!

Tatuaże na przedramię

Przedramię, a zwłaszcza wewnętrzna jego część świetnie nadaje się do tatuowania. Skóra jest delikatna, co niestety powoduje, że tatuaż w tym miejscu jest dość bolesny. Na tej właśnie części ciała świetnie sprawdzają się napisy, sentencje. Zarówno w ojczystym języku, jak i po łacinie. W tym miejscy efektownie wyglądają zarówno delikatne, jak również wyraźne wzory, nie muszą tworzyć całości, jak w przypadku rękawa. Może to być pojedynczy znak, obraz, symbol.

Tatuaże: wzory męskie

Trudno mówić o wzorach, bo tatuaż, przynajmniej dla niektórych, jest niezwykle intymną sprawą. Męskie tatuaże są bardzo różnorodne. Niektóre „trupie czaszki” mają nieco pierwotne znaczenie – przestraszyć przeciwnika. Pojawiają się również regularne celtyckie wzory, a także delikatne napisy, zawierające imiona i daty urodzin dzieci. Nie będziemy się jednak w tym miejscu rozwodzić, jaki wzór jest efektowny, a jaki nie. To indywidualna sprawa każdej osoby.

Tatuaż jest twoją ozdobą, znakiem rozpoznawczym, a jeśli trzeba – tarczą obronną. Pokaż w nim siebie, jaki naprawdę jesteś. Co kochasz, czym się inspirujesz, a od czego wolisz trzymać się z daleka. Zawsze najbardziej fascynują te tatuaże, które mają coś więcej, niż tylko ciekawy i dobrze wykonany obraz - niosą przesłanie.

Popularne męskie wzory tatuaży

Tatuaże z motywami roślinnymi

Kwiaty, rośliny, drzewa – choć motywy te kojarzą się raczej z damską wrażliwością, bardzo często są tematem przewodnim męskich tatuaży. Mogą podkreślać uwielbienie dla natury, łagodną osobowość lub wrażliwość. Szczególnie popularne ostatnimi czasy są rękawy przedstawiające las. Stoją bardzo mocno w opozycji do charakternych, wręcz agresywnych tatuaży spod znaku broni palnej czy dzikich zwierząt. Motywy roślinne pojawiają się także z innego powodu – są stosunkowo proste do wykonania i stanowią idealny „wypełniacz” tatuażu.

Tatuaże z motywami zwierzęcymi

Wytatuowanie sobie własnego kota to bardzo silna pokusa, którą łatwo zrozumieć. Więź z ukochanym pupilem jest bardzo silna, a przy okazji nie narażona na zdradę lub wygaśnięcie uczuć, więc jest to dobry pomysł na męski tatuaż. Tatuaż męski z dzikim lub niebezpiecznym zwierzęciem może natomiast wyrażać twoje uwielbienie do ryzyka oraz intensywnego czerpania z życia.

Tribale

Tribale, czyli charakterystyczne, pozawijane kreski, wywodzą się z plemiennych oznaczeń używanych wśród Polinezyjczyków. Tatuaże te określały przynależność do danego plemienia  oraz  chroniły wytatuowane osoby przed złymi duchami i nieczystymi siłami. Współczesne tribale są jedynie ozdobą, przy tym dość skompromitowaną. Całkiem dobrze spiszą się jednak w towarzystwie innych, bardziej skomplikowanych dzieł.

Czytaj również: Kim jest nowoczesny dandys?

Sentencje i motta

O wytatuowaniu chińskiej sentencji, która w rzeczywistości okazała się kuchennym przepisem, słyszał chyba każdy. Choć to jeden z mitów miejskich, niesie ważną wartość: nie tatuuj rzeczy, których nie rozumiesz. Jeśli planujesz wytatuować motto, ważną sentencję lub ulubiony cytat, wybierz język, który dobrze znasz. Unikaj zwłaszcza pism logograficznych (np. chińskiego), w których  nieodpowiednie postawienie kropki może całkowicie zmienić znaczenie słowa.
tatuażysta

Wzory geometryczne

Jeśli nie chcesz, by tatuaż przedstawiał konkretny przedmiot i wolisz, by nie niósł żadnego przesłania, postaw na wzór geometryczny. Nikt nie będzie doszukiwał się w nim ukrytej symboliki. Głównym powodem do wyboru motywu geometrycznego jest to, że… się podoba!

Motywy popkulturowe

Uwielbiasz komiksy o superbohaterach, popularny na całym świecie serial lub dzieła Andy’ego Warhola? Pomysł na męski tatuaż sam przyjdzie ci do głowy! Wybierz rzecz, którą lubisz i poproś o stworzenie projektu na tej bazie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na portret superbohatera,  czy scyzoryk Victorinoxa, efekt będzie doskonały. Gwarantujemy, że tego rodzaju tatuaż przyciągnie do ciebie innych fanów legend popkultury!

Motywy przemijania

Cóż może podkreślić przemijania tak dobrze, jak wieczne tatuaże. Jeśli masz naturę melancholika, do twojego charakteru może pasować tatuaż przedstawiający jesienny pejzaż, trupią czaszkę lub zegar.

Jak dbać o tatuaż?

Przede wszystkim unikać słońca. To chyba najważniejsza zasada. A jeśli już kochacie prażyć się na plaży– pomyślcie o waszych malunkach. Z pewnością krem z filtrem, co najmniej 50 SPF , będzie odpowiedni. Świeże tatuaże w żadnym wypadku nie powinny być narażone na słońce. Dlatego idealną  porą na jego wykonanie jest jesień lub zima.

Pielęgnacja tatuażu

Chwilę po zrobieniu naszego wymarzonego tatuażu,  tatuażysta owija go folią i zakleja papierowym plastrem. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że tatuaż jest raną i jak ranę należy go traktować. Jednak nie chodzi tu o zaklejanie go folią i ściągniecie po kilku dniach. Nic bardziej mylnego. Tatuaż jest raną i musimy dbać, by nie dopuścić do zakażenia i nie podrażnić go dodatkowo.

Należy go przemywać wodą  z mydłem dla niemowląt lub specjalnym, które możemy kupić u tatuatora. Nie dopuść do pękania naskórka w wyniku przesuszenia. Tatuaż musi być cały czas tłusty i posmarowany odpowiednią  warstwą tłustego kremu (na przykład Alantan). Tatuaż goi się do momentu, gdy jest wypukły. Musi zejść każdy strupek, najlepiej, by w ogóle  nie dopuścić do ich utworzenia.
Autor: Szymon Sonik