Data modyfikacji:

Komu pasuje sweter z dzianiny i jaki model wybrać?

Dzianinowe swetry to ubrania, które są niezastąpione podczas chłodnych, jesiennych i zimowych miesięcy. Można je znaleźć w męskich i damskich garderobach - są bowiem nie tylko praktyczne, ale też mogą prezentować się bardzo efektownie, zwłaszcza jeśli wybierze się odpowiedni model.

Sweter z dzianiny - dlaczego warto go mieć?

Swetry z różnego rodzaju naturalnych wełen czy mieszanek akrylu i poliestru sprawiają, że można skutecznie ochronić się przed chłodem. Modele wykonane z grubych wełen i o grubym splocie warto założyć na nieformalne okazje, gdy można pozwolić sobie na trochę luzu. Jednak nie oznacza to, że swetry z dzianiny nie przydają się także wtedy, gdy jest nieco cieplej. Cienkie swetry z kaszmiru dobrze grzeją, ale dzięki ich specyficznym właściwościom, można być pewnym tego, że nawet jeśli w pomieszczeniu zrobi się cieplej, to właściciel takiego swetra nie spoci się i nie będzie narzekał, że jest mu gorąco. W dodatku kaszmirowe swetry prezentują się elegancko i świetnie sprawdzają się jako element zestawienia w stylu smart casualowym. 

Kto powinien je nosić?

Tak naprawdę chyba każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni sweter wykonany z dzianiny. Jednak są pewne zasady, których trzeba się trzymać, jeśli nie chce się zakłócić proporcji ciała. Przy niskim wzroście najlepiej unikać długich swetrów, ponieważ jeszcze bardziej skrócą sylwetkę i sprawią, że uzyska się efekt przytłoczenia. Długie swetry, z grubymi oczkami szczególnie pasują młodszym mężczyznom, którzy są szczupli i wysocy. Oczywiście można zrobić wyjątek od tej reguły, ale trzeba też pamiętać, że czarny sweter może dodawać lat. Dojrzały mężczyzna, który lubi czerń powinien postawić na swetry męskie z eleganckiego kaszmiru. Krótki sweter z dzianiny o drobnych oczkach dodaje klasy i dobrze leży na różnego typu sylwetkach. 

Jednolite modele w klasycznych kolorach są zawsze na czasie i pasują osobom w różnym wieku. Swetry w jasnych odcieniach mogą jednak dodać kilogramów, więc należy być ostrożnym w przypadku właśnie takich ubrań i upewnić się, czy również ich fason nie jest ryzykowny. Jednak dobrze jest wykorzystać je w swoich stylizacjach, jeśli chce się na przykład poszerzyć wątłe ramiona i klatkę piersiową.


Jaki rodzaj dekoltu wybrać?

Nie każdy wie, że istotny jest także rodzaj dekoltu. Nie tylko kobiety powinny myśleć o tym, jaki rodzaj wycięcia pod szyją wybrać. Przy krótkiej, masywnej szyi i okrągłej twarzy nie będzie dobrze wyglądał gruby sweter z okrągłym dekoltem. Niestety taki sweter w tym przypadki sprawi, że mężczyzna nie poczuje się atrakcyjnie i może zrazić się do noszenia swetrów. Jednak dobrym rozwiązaniem jest po prostu wybranie swetra, który będzie miał dekolt w serek. Jest to idealna opcja dla większości mężczyzn, również tych szczuplejszych. Szczupłe osoby mogą jednak śmiało założyć sweter z okrągłym dekoltem - taki typ wycięcia pod szyją nieco złagodzi zbyt ostre rysy twarzy.

Trzeba być też ostrożny w przypadku golfów. Jak nietrudno się domyślić, mężczyzna o krótkiej szyi powinien z nich całkiem zrezygnować, zwłaszcza z tych wąskich i dopasowanych oraz sięgających aż po sam podbródek. Sweter z golfem jest stworzony przede wszystkim dla mężczyzn szczupłych i należy mieć to na uwadze, by nie kupić modelu, który będzie nieużywany leżał w szafie. Warto wiedzieć, że dobrym rozwiązaniem często jest sweter z kapturem. Mogą go nosić także nieco tężsi mężczyźni. Jest nie tylko modny, ale też po prostu wymarzony dla wielbicieli sportowego stylu.

Uwaga na wzory

Decydując się na zakup swetra, trzeba mieć świadomość tego, że także wzory są istotne. Najpierw najlepiej uzupełnić garderobę o gładkie modele, ponieważ są najbardziej uniwersalne. Trzeba być ostrożnym z kupowaniem swetrów w paski. Te w poziome, grube pasy bardzo poszerzają sylwetkę. Najlepiej będzie trzymać się zasady, że duże, rzucające się w oczy wzory w kontrastowych kolorach dodają kilogramów. Mają one poza tym zupełnie nieformalny charakter, więc nie można ich założyć do pracy, w przeciwieństwie do swetrów monochromatycznych.