Data publikacji:

Przetłuszczające się włosy — podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić


Mężczyznom często wydaje się, że wystarczy zwykły szampon, by cieszyć się zdrowymi włosami, a co za tym idzie również nienaganną fryzurą. Może zaskoczyć Cię więc fakt, że prawda jest zupełnie inna — to, jakich kosmetyków do włosów używasz, może mieć duże znaczenie, zwłaszcza jeśli borykasz się z problemem uporczywego przetłuszczania. Tłusta, lepka w dotyku fryzura to wbrew pozorom nie tylko kwestia estetyki. Dowiedz się, jak na co dzień dbać o przetłuszczające się włosy.

Przetłuszczające się włosy — gdzie tkwi problem?


Bezpośrednią przyczyną przetłuszczających się włosów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, która może mieć podłoże hormonalne, ale bywa także uwarunkowana genetycznie. Problem dotyka częściej mężczyzn niż kobiety i zazwyczaj borykają się z nim osoby pomiędzy 25. a 50. rokiem życia.

Przetłuszczonych włosów nie sposób nie zauważyć. Są przede wszystkim błyszczące, czasami wręcz pozlepiane w pasma, a w dotyku lepkie. Wyglądają na zaniedbane i brudne, mogą także wydzielać przykry zapach. Nic dziwnego więc, że problem tłustych włosów rozpatruje się w kwestiach estetyki, ale pamiętaj przy tym, że takie włosy są również zniszczone i osłabione, mogą wypadać.

Czy da się zapanować nad tłustymi włosami i poprawić ich stan? Podpowiemy Ci, co możesz zrobić!

Unikaj przegrzewania skóry głowy


Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest unikanie przegrzewania skóry głowy. To właśnie takie przegrzewanie może prowadzić do znacznego nasilenia problemu. Jesienią i zimą, kiedy nosisz czapkę, zdejmuj ją na przykład w sklepie, gdy wiesz, że spędzisz tam dobrych kilka chwil. Nie przeziębisz się, a jednocześnie nie spocisz w cieplejszym miejscu.

Kiedy myjesz włosy i spłukujesz szampon, koniecznie ustaw nieco chłodniejszą wodę. Nie powinieneś lać na skórę głowy gorącego strumienia, w zupełności wystarczy letnia woda, żeby dobrze spłukać kosmetyk. Nie zafundujesz sobie tym samym przetłuszczających się włosów. Prosta, ale skuteczna rada! Po kąpieli daj włosom czas na wysuszenie, zrezygnuj z suszenia przy pomocy suszarki.

Sięgaj po kosmetyki przeznaczone do włosów przetłuszczających się


Kiedy zmagasz się z problemem tłustych włosów, zwykły marketowy szampon nie wystarczy. Najlepiej udać się do zaufanej i dobrze wyposażonej drogerii albo nawet do apteki. Szukaj szamponów, nie tylko na dziale męskim, przeznaczonych do Twojego typu włosów. W przypadku przetłuszczania najczęściej sprawdzają się kosmetyki na bazie ziół. Zioła takie jak rozmaryn i mięta odświeżają skórę głowy i dają uczucie świeżości, a pokrzywa reguluje pracę gruczołów łojowych.

Warto zwrócić uwagę na kosmetyki naturalne, ponieważ nie zawierają one składników obciążających skórę głowy i włosy, np. silikonów oraz alkoholu — te składniki potrafią prowadzić do podrażnień. 

Nie wysuszaj, nawilżaj!


W pierwszym odruchu możesz chcieć wypróbować kosmetyki czy zabiegi, które doprowadzają do wysuszenia Twoich włosów. To duży błąd! Im bardziej sucha, napięta oraz podrażniona będzie skóra głowy, tym z większym wydzielaniem sebum będziesz się zmagał. Tłuste włosy nie są tym samym, co dobrze nawilżone, zdrowe włosy.

Właśnie dlatego sięgaj po odżywki i maski nawilżające. Dzięki nim poczujesz różnicę — włosy staną się milsze w dotyku i zdrowsze. Pamiętaj tylko o konsekwencji w stosowaniu kosmetyków. Aby zabiegi odżywiania przyniosły efekty, trzeba powtarzać je regularnie, po każdym myciu.

Problem przetłuszczających się włosów można opanować samodzielnie w domu przy pomocy odpowiednich kosmetyków i pielęgnacji nieobciążającej skóry głowy. Jednak jeśli już po kilku godzinach od umycia Twoje włosy stają się lepkie, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem bądź trychologiem. Nie lekceważ przetłuszczania, może prowadzić nawet do łysienia.