Data publikacji:

Akcesoria do gitary, czyli co musisz mieć? Gitarowe must have

Nauka gry na gitarze przynosi wiele przyjemności od najmłodszych lat. Dzieci mogą sięgnąć po ten instrument już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Opanowanie gry zajmuje nieco czasu, jednak gdy pozna się jej zasady, sięganie po gitarę będzie dawało wiele radości całej rodzinie. Dziecko może występować na szkolnych uroczystościach, a w dorosłym życiu grać dla swoich dzieci. Umiejętność gry na gitarze pozostaje bowiem na całe życie, choć nawet dojrzali ludzie mogą rozpocząć jej naukę, gdy mają na to ochotę. Jeśli interesuje cię gra na tym instrumencie, sprawdź, jakie akcesoria do gitary będą ci potrzebne.

gitara

Dlaczego warto grać na gitarze?

Gra na gitarze jest dość prosta w porównaniu do gry na innych instrumentach strunowych. Instrument jest również łatwo dostępny, gdyż można go kupić w większości sklepów muzycznych w całym kraju. Dodatkowo cena gitary i akcesoriów do niej przeznaczonych jest przystępna.

Dlaczego warto zdecydować się na grę na gitarze? Przede wszystkim jest to czynność, która pomaga się zrelaksować. Podczas gry na instrumencie można zapomnieć o stresie. Gitara pozwala również rozwijać umiejętności muzyczne, co jest ważne w przypadku dzieci. Umuzykalnienie sprawia, że dzieci lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem różnych dźwięków, mają poczucie rytmu i chętnie bawią się przy ulubionych melodiach nie tylko podczas gry na gitarze.

Gitara pomaga ponadto ćwiczyć dłonie i palce. Poruszanie dłońmi po strunach wzmacnia mięśnie i rozwija motorykę małą. Dzięki temu dzieci szybciej uczą się pisania i ładniej malują, a dorośli dłużej zachowują pełną sprawność rąk. Ponadto gra na gitarze pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Nauka kolejnych utworów i zapamiętywanie nut sprzyjają utrzymaniu sprawności umysłowej do późnej starości. Dzieci natomiast szybciej się uczą i zapamiętują nowe informacje w szkole.

Jakie akcesoria do gitary warto kupić na początek?

Akcesoria do gitary to rozbudowana kategoria produktów w sklepach muzycznych. Na początek nie trzeba wybierać ich wszystkich, jednak kilka z nich jest szczególnie przydatnych. Pierwszym akcesorium do gitary, które warto nabyć, jest pokrowiec. Dzięki niemu chroni się instrument przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. Inne akcesoria gitarowe również znajdą w nim swoje miejsce – kamerton lub piórka można schować do praktycznych kieszonek.

Pokrowiec na gitarę jest dość tani, dlatego warto go nabyć, nawet gdy ma się ograniczony budżet na akcesoria do gitary akustycznej. Przy jego zakupie powinno się jednak pamiętać o dopasowaniu rozmiaru pokrowca do wielkości pudła rezonansowego posiadanej gitary.

Równie przydatny jest kamerton. Dzięki nim można prawidłowo nastroić gitarę. Z pomocą kamertonu przygotowuje się gitarę do gry przed rozpoczęciem lekcji bądź występem dla publiczności. Akcesoria do gitary elektrycznej lub klasycznej, takie jak kamerton, są wyjątkowo tanie. Dobrze działający kamerton kupi się go już za kilkanaście złotych.

Prócz pokrowca i kamertonu na początek powinno się przygotować piórko. Struny można trącać palcami, jednak znacznie wygodniej jest używać do tego celu piórka. Piórka to gadżety do gitary, które mają różne kształty i stopnie sztywności. Inaczej nazywa się je kostkami. Ze względu na to, że piórko łatwo zgubić, warto od razu kupić co najmniej kilka sztuk tego praktycznego akcesorium.

Gitara akcesoria – co jeszcze warto kupić, by wygodniej grać na instrumencie?

Akcesoria do gitary klasycznej lub innej to rozbudowana grupa gadżetów, wśród których uwagę warto zwrócić przede wszystkim na te, które pomagają utrzymać porządek i ułatwiają grę na instrumencie w różnych pozycjach. Uchwyt do piórek zabezpiecza kostki przed zgubieniem i pomaga je uporządkować. Dodatkowo dzięki niemu piórka zawsze znajdują się w jednym miejscu, co sprawia, że nie trzeba ich długo szukać, by rozpocząć grę.

Podczas nauki gry na gitarze przydaje się metronom. Jego zadaniem jest wystukiwanie rytmu w czasie ćwiczeń. Za pomocą wskazówki, która wychyla się w obie strony, i skali do ustalania tempa, wygrywa się kolejne nuty w odpowiednim rytmie. Metronom jest dość drogi, dlatego na początek można zainwestować w urządzenie używane.

Do wygodnej nauki gry na gitarze przydają się też paski. Pasek do zawieszenia gitary na szyi ułatwia utrzymanie instrumentu, gdy gra się na nim w pozycji stojącej. Jeśli rzadko gra się na gitarze na stojąco, można zrezygnować z zakupu tego akcesorium bez żadnych konsekwencji. Dla osób, które preferują grę na siedząco, przydatne jest krzesło dla muzyków. Taki mebel posiada poprzeczny drążek, na którym opiera się stopę, by wygodniej trzymać instrument i wygrywać na nim kolejne dźwięki.

Co jeszcze może przydać się do gry na gitarze?

Osoby, które już opanowały podstawy gry na gitarze, mogą sięgnąć po kilka dodatkowych akcesoriów. Jednym z nich jest stroik elektroniczny. Dzięki niemu precyzyjnie stroi się instrument, by wydawał perfekcyjne, czyste dźwięki. Ze względu na cenę gadżetu na początek lepiej zdecydować się na stoik klasyczny. Dodatkowo korzystanie z niego więcej uczy o grze na gitarze.

Kolejnym gadżetem, o którym warto pomyśleć, jest śpiewnik gitarowy lub podręcznik do nauki gry na gitarze. Takie publikacje pokazują, jak poprawnie wykonywać różne chwyty i wygrywać znane melodie na własnym instrumencie. W śpiewniku znajdzie się zarówno nuty do wygrywania kultowych piosenek, jak i ich teksty.

W przypadku, gdy chce się wyeksponować swoją gitarę w domu, można zdecydować się na zakup wieszaka lub stojaka. Instrument zawiesza się na nich bez pokrowca, by stał się dekoracją pomieszczenia. Dodatkowo wieszak lub stojak sprawiają, że w każdej chwili użytkownik ma dostęp do swojego instrumentu. Może po niego błyskawicznie sięgnąć, by zagrać coś dla bliskich lub przyjaciół.

Autor: Monika Kocher
Autor: Monika Kocher