Data publikacji:

Jaka gitara na początek? Jak wybrać gitarę dla początkujących?

Gitara jest najpopularniejszym instrumentem na świecie. Nic dziwnego – łatwo się na niej nauczyć grać i korzystanie z niej sprawia wiele satysfakcji. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z gitarą, koniecznie musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiedni model dla siebie. Jaka gitara na początek będzie najlepsza i dlaczego? Co musisz wiedzieć, zanim kupisz swoją pierwszą gitarę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz dla siebie najlepszy instrument.
jaka gitara na początek

Jaka gitara na początek?

Chcesz nauczyć się grać na gitarze? Super! Jeśli jednak jesteś początkujący, zapewne nie wiesz jeszcze, na jaką gitarę najlepiej zdecydować się na starcie i dlaczego. Nie przejmuj się – każdy miał ten sam dylemat. Dobrze, że tu trafiłeś!

Rodzaje gitar

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje gitar: klasyczną, akustyczną oraz elektryczną. Zapoznaj się z charakterystyką każdej z nich i wybierz instrument idealny dla siebie.

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna jest instrumentem muzycznym, z którego to powstały pozostałe gitary. Posiada sześć strun, z których połowa stworzona jest z nylonu, a połowa z metalu owiniętego wokół nylonu. To właśnie ze względu na te struny szczególnie gorąco polecana jest ona początkującym gitarzystom. Nylon jest znacznie delikatniejszy dla palców, które jeszcze nie przyzwyczaiły się do nacisku strun. Dzięki nylonowym strunom o wiele łatwiej jest wytrwać w regularnych ćwiczeniach, które są kluczowe do opanowania gry na gitarze. Gitara klasyczna ma ciepłe i przyjemne dla ucha brzmienie – najcieplejsze z wszystkich rodzajów tego instrumentu muzycznego.

Jaka gitara klasyczna na początek?

Często polecaną gitarą klasyczną na początek przygody z tym instrumentem jest Yamaha C40. Chociaż kosztuje ponad 600 zł, warto za nią tyle zapłacić. Tej gitary nie powstydziliby się nawet zawodowi muzycy. Solidność wykonania, znana firma i liczne wyróżnienia to cechy, które powinna mieć każda gitara, nie tylko ta na początek.

Gitara akustyczna

Gitara akustyczna, w porównaniu do gitary klasycznej, ma trochę węższy gryf oraz większe pudło rezonansowe. Najważniejszą różnicą są jednak struny. W gitarze akustycznej wszystkie struny są metalowe, co szczególnie na początku przygody gry na tym instrumencie może sprawiać dyskomfort i ból opuszków palców. Gitara akustyczna ma bardziej metaliczne i jaśniejsze brzmienie niż gitara klasyczna.
Ten instrument świetnie sprawdzi się do gry przy ognisku, na wszelkich uroczystościach lub imprezach. Jeśli Twoim celem jest gra towarzyska lub występowanie na scenie, zdecydowanie warto pomyśleć o kupnie akustycznej gitary. Doskonale nadaje się do wygrywania muzyki rozrywkowej oraz każdej innej muzyki, która ma być zagrana akordami lub służyć jako akompaniament.

Jaka gitara akustyczna na początek?

Gitara akustyczna, która często jest polecana na początek, to Ibanez V50NJP VS. Jest przystępna cenowo (za około 600 zł), ładna i solidnie wykonana. Nadaje się nie tylko dla początkujących graczy, ale również dla profesjonalistów.

Gitara elektryczna

Nauczenie się gry na gitarze elektrycznej to marzenie wielu wielbicieli rockowych brzmień. W końcu kto nie chciałby brzmieć tak jak swój idol? Gitara elektryczna ma więc ogromną rzeszę fanów, którzy chociaż na chwilę chcą się poczuć jak legendy rocka.
Często powraca dyskusja, czy gitara elektryczna jest dobrą gitarą na początek. Otóż rozwiewamy wątpliwości i dajemy zielone światło temu instrumentowi na start przygody z gitarowym światem. Gitara elektryczna posiada metalowe struny, które – podobnie jak w gitarze akustycznej – na początku mogą wywoływać trochę bólu. Nie przejmuj się tym jednak i ćwicz gitarowe riffy dalej, a palce po jakimś czasie same przywykną.
Pamiętaj również, że gitara elektryczna jest najdroższą opcją z wszystkich wymienionych rodzajów instrumentu w tym artykule, ponieważ oprócz niej należy pamiętać również o zakupie wzmacniacza. Oczywiście gitara elektryczna wydaje dźwięki również wtedy, kiedy nie jest do niego podpięta, jednak są to brzmienia ciche i dosyć płaskie.

Jaka gitara na początek – tania czy droga?

Wybierając gitarę, niezależnie jakiego rodzaju, z pewnością staniesz przed dylematem, ile powinieneś za nią zapłacić. Zacznijmy od tego, że każdy rodzaj gitar ma inny zakres cenowy, więc nie istnieje uniwersalna cena za gitarę.
Najtańszymi gitarami są gitary klasyczne. Dobrej jakości gitarę za rozsądne pieniądze można już znaleźć za około 500 zł. Gitary akustyczne są nieco droższe – przeciętnie warto na nią wydać około 700 zł. Zdecydowanie najdroższe są gitary elektryczne. Nawet bez doliczenia wzmacniacza, efektów oraz kabli koszt instrumentu z przeciętnej półki to co najmniej 1500 zł.
Kiedy jednak zaczniesz sprawdzać ceny gitar w internecie, szybko okaże się, że niektóre modele dostępne są już od 200 zł. Kusząca cena, prawda? Szczególnie na sam początek przygody z grą na gitarze, kiedy jeszcze nie masz pewności, czy wystarczy ci motywacji i czasu, żeby wytrwać przy swoim nowym hobby. Takie tanie gitary często są też wybierane dla dzieci, które marzą o swoim pierwszym instrumencie, a ich rodzice nie chcą przepłacać za ewentualny słomiany zapał pociech.
Niestety nie polecamy jednak aż tak tanich gitar. Takie instrumenty często nie są produkowane z dbałością o detale, w związku z czym posiadają dużo fabrycznych wad. Krzywe gryfy, niewłaściwie rozmieszczone progi lub trudności w trzymaniu stroju to tylko niektóre defekty z naprawdę długiej listy problemów z tanimi gitarami. Początkujący muzycy bez odpowiedniego doświadczenia nie tylko nie są w stanie znaleźć wielu ukrytych wad, ale przede wszystkim zniechęcają się do dalszej gry, myśląc, że to z nimi jest coś nie tak.
Pamiętaj, że gitara, którą wybierzesz na początek, nie musi być wyborem na całe życie. Ważne, abyś pielęgnował w sobie pasję do tego cudownego instrumentu i regularnie ćwiczył na nim grę. W przyszłości nic nie stoi na przeszkodzie, abyś grał na różnych rodzajach gitar. Baw się muzyką!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus