Data modyfikacji:

Akcesoria do whisky, czyli jakie akcesoria do whisky warto mieć?

Whisky to szlachetny, wytrawny trunek. Spożywany od lat na całym świecie, owiany jest pewną aurą tajemniczości. Nie każdemu smakuje i wymaga specjalnej oprawy. Dzięki ceremonii picia whisky można w pełni doświadczyć smaku i aromatu. Eleganckie akcesoria do whisky mogą stanowić także świetny prezent dla miłośnika tego trunku.

whisky akcesoria

Whisky czy whiskey? Czym się różni?

W procesie produkcji zarówno whisky, jak i whiskey bierze udział wiele składników i czynników. Klasyczna szkocka whisky wytwarzana jest z przede wszystkim z jęczmienia. Natomiast whisky oraz whiskey z innych części świata, może zawierać także kukurydze, pszenice, owies, a nawet ryż. Whiskey jest trunkiem produkowanym w Ameryce na bazie kukurydzy. Whisky natomiast pochodzi z pozostałych regionów świata. Na końcowy smak wpływają jednak nie tylko składniki użyte do produkcji, ale także woda i beczka, w której trunek leżakował.

Dlaczego leżakowanie whisky jest kluczowe? Szkocka whisky, żeby miała prawo tak się nazywać, musi leżakować co najmniej trzy lata w dębowych beczkach, zanim zostanie rozlana i sprzedawana. Kluczowe są właściwości drewna dębowego, które, choć szczelne i nie pozwala trunkowi przeciekać, to umożliwia mu oddychanie. Znajdująca się w takiej beczce whisky ma stały kontakt z powietrzem wpadającym przez pory drewna, dzięki czemu proces dojrzewania przebiega poprawnie. Dopiero odpowiednio przygotowany trunek trafia na sklepowe półki i do rąk klientów, którzy mogą wtedy zacząć się zastanawiać, jakie akcesoria do picia whisky są im niezbędne.

Przeczytaj również: Akcesoria do whisky, czyli jakie akcesoria do whisky warto mieć?

Jak podawać whisky?

Odpowiedni sposób podawania whisky można znacząco wpłynąć na odczuwanie smaku. Kluczowe są nie tylko szklanki do whisky oraz odmiana trunku, ale także temperatura picia. Choć co do tego wiele osób się spiera, za optymalną temperaturę najczęściej uznaje się około 16 stopni Celsjusza. Wiele osób preferuje jednak mocno schłodzoną. Dzięki temu smak staje się łagodniejszy, co może być istotne szczególnie na początku przygody z piciem whisky.

Na jakość odczuwanych wrażeń ma wpływ także kształt naczynia. Grube dno, szeroka średnica zwężająca się ku górze – to najpopularniejsze rozwiązanie. Dzięki temu trunek ma kontakt z powietrzem, lecz nie jest nadmiernie ogrzewany ciepłem dłoni. Warto zdecydować się na szklanki kryształowe, w których najlepiej widać barwę wysokiej jakości whisky. Akcesoria do whisky mogą znacząco wpłynąć na wrażenia z degustacji, warto więc dobrać je świadomie i z rozmysłem.

Podstawowy zestaw do podawania whisky

Zestaw podstawowych gadżetów do picia i podawania whisky to kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim powinny znaleźć się w nich dobrej jakości szklanki. Najlepiej o grubym dnie i odpowiednim kształcie, dobrze, aby były kryształowe. Whisky powinno mieć kontakt z powietrzem i lepiej nie ogrzewać go w sposób niekontrolowany. Do eleganckiego podawania alkoholu warto zaopatrzyć się także w karafkę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu, tak aby szklanki i karafka tworzyły estetyczny komplet. Dla fanów picia whisky w niższej temperaturze szczególnie polecane są kamienie lub kostki chłodzące. Mogą być wykonane z naturalnego kamienia lub metalu. Warto używać ich zamiast lodu, ponieważ obniżają temperaturę bez niepotrzebnego rozcieńczania. Dzięki temu podczas picia drinka ma on cały czas takie samo stężenie alkoholu i jego smak nie ulega zmianie. To podstawowe gadżety do whisky, lecz dla specjalnych koneserów wysokogatunkowej whisky przeznaczone są także kieliszki.

Czym charakteryzują się szklanki do whisky?

Jednym z kluczowych elementów oprawy wokół serwowania whisky są specjalne szklanki. Whisky akcesoria wysokiej jakości umożliwiają kontemplowanie zarówno barwy, jak i koloru oraz zapachu tego szlachetnego trunku. Najpopularniejszy model szklanki do whisky posiada kształt czary o szerokim spodzie zwężającym się ku górze. Szklanki przypominające swoim kształtem tulipana najlepiej sprawdzą się do picia koniaku oraz whisky, lecz często spotykane są też szklanki o prostych ściankach. Niezależnie od preferowanego kształtu, warto wybierać jedynie te modele, które posiadają odpowiednio grube dno. To właśnie ono oddziela alkohol w idealnej temperaturze od ciepła dłoni. Whisky gadżety stanowią także fantastyczny pomysł na prezent.

Kieliszki do degustacji

Prawdziwi koneserzy whisky, którzy chętnie sięgają po odmiany wyjątkowo wysokiej jakości, wybierają także gadżety whisky, dzięki którym w pełni docenią bukiet smaków i aromatów. Takim akcesorium jest profesjonalny kieliszek do degustacji. Jest to smukłe naczynie osadzone na nóżce. Posiada ono także pokrywkę. Kształt przypomina nieco kieliszek do wina, lecz u góry gwałtowniej się zwęża. Ten rodzaj czaszy pozwala na zebranie u nasady aromatu trunku. Szkło, z którego wykonane są kieliszki, musi być nieskazitelnie przejrzyste, tak aby w pełni móc docenić kolor alkoholu. Niekiedy nóżka jest delikatnie barwiona na odcienie bursztynowe, dzięki czemu całe naczynie dostaje odrobinę ciekawszy wygląd.

Przydatne akcesoria do picia whisky

Akcesoria whisky to jednak nie tylko szklanki i karafki. Dla zaawansowanych wielbicieli drinków bazujących na tym alkoholu ciekawym urozmaiceniem jest także shaker. Pozwala on wyczarować koktajle tradycyjnie podawane w amerykańskich barach. Można znaleźć wiele przepisów na drinki o historii sięgającej XIX wieku. Dobrze wyposażony barek, kilka dodatkowych akcentów smakowych i odpowiedni sprzęt, pozwolą oczarować gości intrygującym koktajlem. Warto eksperymentować i szukać swojego smaku. Szukanie przepisów w starych książkach kucharskich i antykwariatach może być dodatkową atrakcją.

Autor: Ewa Malinowska