Data publikacji:

Badanie testosteronu – jak się przygotować?

Problemy z płodnością, spadek libido czy zmniejszenie owłosienia na ciele – to tylko część przesłanek, które skłaniają lekarzy do zlecenia pacjentom badania poziomu męskich hormonów. Przyczyn niedoboru testosteronu może być wiele, jednak zawsze jest to sytuacja niepokojąca. Żeby można było przeprowadzić dalszą diagnostykę, konieczne jest pobranie krwi i analiza wyników przez specjalistę. Kiedy zgłosić się na badanie testosteronu? Jak się przygotować do jego wykonania?
badanie testosteronu

Jak wykonuje się badanie poziomu testosteronu?

Żeby można było sprawdzić poziom testosteronu w organizmie, trzeba zgłosić się do laboratorium, upewniając się uprzednio, czy oferuje ono tego typu badanie. Materiałem, na podstawie którego laboranci przeprowadzą analizę, jest krew pobierana z żyły łokciowej. Chcesz zlecić badanie testosteronu i zastanawiasz się, jak się przygotować do jego wykonania? Nie jest to skomplikowane, wystarczy wiedzieć o kilku rzeczach, by wynik był w pełni wiarygodny.

Badanie testosteronu – jak się przygotować? Po pierwsze specjalista

Przygotowanie do badania testosteronu zacznij od znalezienia dobrego specjalisty, z którym uzgodnisz, czy jest taka potrzeba, a później będziesz mógł prosić go o analizę wyników. Najlepiej zgłosić się do endokrynologa, który zajmuje się problemami hormonalnymi. Kiedy już będziesz miał wynik, być może konieczne będą dalsze badania lub suplementacja wykorzystująca boostery testosteronu.
Nigdy nie lekceważ objawów sugerujących niedobór tego ważnego hormonu i w każdym takim przypadku skonsultuj się z lekarzem, który podczas dokładnego wywiadu oceni twój stan zdrowia. Nie przyjmuj też suplementów bez rozmowy ze specjalistą.

Badanie testosteronu – przygotowanie dzień przed pobraniem

Niektóre badania wymagają specjalnych przygotowań dzień przed ich wykonaniem, jednak w przypadku kontroli poziomu testosteronu we krwi nie jest to konieczne. Dzień przed wizytą w laboratorium możesz zachowywać się jak zawsze.

Godzina pobrania krwi

Czy podczas przygotowania do badania testosteronu ma znaczenie godzina wybrania się do punktu pobrań? Ma ona duże znaczenie ze względu na naturalny cykl dobowy człowieka i różne stężenia hormonów we krwi o różnych porach dnia i nocy. Wynik będzie wiarygodny, kiedy pojawisz się w laboratorium rano.

Jak przygotować się do badania testosteronu? Wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny ma wpływ na wynik badania testosteronu, dlatego podczas przygotowania powinieneś zwrócić na to uwagę. Nie tylko nie podejmuj intensywnej aktywności w dzień pobrania krwi, ale też kiedy już dotrzesz do laboratorium, posiedź w poczekalni około 10–15 minut. Nawet umiarkowany wysiłek związany z dojściem do punktu pobrań wiąże się ze zmianą poziomu hormonów, co ma wpływ na rzetelność wyników.

Badanie testosteronu – jak się przygotować? Jedzenie i picie

Jeżeli zlecasz badanie testosteronu i zastanawiasz się, jak się przygotować, żeby wynik okazał się wiarygodny, pamiętaj, że przed pobraniem krwi powinieneś pozostać na czczo. Śniadanie będziesz mógł zatem zjeść dopiero po wyjściu z laboratorium. Możesz natomiast napić się czystej wody, jednak nie więcej niż szklankę.

Przygotowanie do badania testosteronu – najważniejsze informacje

Jak przygotować się do badania testosteronu w dniu pobrania? Powinieneś stawić się na nie na czczo i nie podejmować przed nim intensywnego wysiłku fizycznego. Najistotniejsza jest pora, o której stawisz się w laboratorium – badanie powinno być wykonane w godzinach porannych.
Stosując się do zaleceń, możesz mieć pewność, że wynik badania okaże się wiarygodny. Pozostaje ci wówczas zgłoszenie się do specjalisty po jego analizę i dalsze instrukcje postępowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym