Data publikacji:

Czy bordowy krawat do granatowego garnituru to dobre połączenie?

Czy bordowy krawat do granatowego garnituru to dobry pomysł? W dzisiejszym artykule przeanalizujemy to, co można zakładać do kolorów granatowego oraz bordowego w stylizacjach formalnych. Opowiemy również o możliwościach, jakie niosą ze sobą bordowe krawaty, oraz podpowiemy, z jakich materiałów powinny być wykonane dodatki do garniturów.
bordowy krawat do granatowego garnituru

Kiedy włożyć bordowy krawat do granatowego garnituru?

Czarne garnitury najczęściej zakładamy na wieczór lub na pogrzeby, natomiast na większość okazji w ciągu dnia wybieramy granatowy garnitur. Bordowy krawat to dodatek, który doskonale się z nim komponuje, o czym wielu mężczyzn właściwie nie ma pojęcia. Bordowy to kolor kojarzony z władzą i luksusem. Wprowadzony w stylizacje związane z modą męską prezentuje się nienagannie i elegancko. Zastanówmy się, zatem:
  • kiedy zakładać bordowy krawat;
  • w jakich momentach stawiać na wzory, a w jakich na gładką strukturę materiał;
  • w stronę których tkanin powinniśmy się kierować.
  • Jaki krawat do granatowego garnituru w kratę?

    Jeżeli wybieramy granatowy garnitur o jednolitej strukturze w odpowiednio dobranym odcieniu granatu, sprawa z krawatem w większości przypadków nie nastręcza najmniejszych trudności, ponieważ wybór jest niemal dowolny. Możemy postawić na bordowy krawat w mniejsze lub większe wzory, tłoczenia czy przeszycia. Dla osób preferujących bezpieczne opcje świetnie sprawdzą się krawaty w drobne wzory, takie jak kropki, ornamenty czy łezki.
    Jednak jaki krawat do granatowego garnituru wybrać, jeżeli stawiamy na modele w kratę? Wówczas skierujmy się w stronę całkowicie gładkich modeli krawatów, które muszą być wykonane z wysokiej jakości tkaniny – to właśnie ona będzie rzucać się w oczy jako pierwsza w takiej kompozycji. Ważniejsze staje się wtedy również dopasowanie szerokości krawatu do klap marynarki oraz urody właściciela stylizacji.

    Jaki krawat do granatowego garnituru i białej koszuli na wesele?

    Biała koszula to zawsze ta najbardziej uniwersalna, którą każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w szafie. Cechuje się największym stopniem formalności spośród wszystkich innych koszul, ale też możemy włożyć ją praktycznie na każdą okazję. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest ubrać się odrobinę zbyt elegancko niż niechlujnie.
    Podobnie jest z granatowym garniturem – czarny zakładamy tylko na konkretne okazje, natomiast granat i ciemny szary dają nieco większe możliwości. Jaki bordowy krawat do granatowego garnituru oraz białej koszuli będzie prezentował się dobrze?
  • Model z drobnym, stonowanym printem – w odcieniach kremowego, delikatnego żółtego czy czerni.
  • Gładki – zwłaszcza do stylizacji o dużym stopniu formalności.
  • W paski, kropki, ornamenty, kwiaty i inne duże wzory – w stylizacjach nieco mniej oficjalnych takie wzory wprowadzają luz w kompozycję.
  • O szerokości jak najbardziej zbliżonej do tej, którą można zaobserwować na klapach marynarki.
  • Pierwsze i drugie wspomniane rodzaje krawatów to takie, które każdy powinien posiadać w szafie. Krawaty gładkie oraz te, w których zastosowano delikatny i stonowany wzór, to modele najbardziej eleganckie, sprawdzające się w każdej sytuacji. Tkaniny w wyraziste wzory w świetny sposób urozmaicają stylizację oraz dodają ekstrawagancji, ale jednocześnie są mniej formalne. Decydując się na bordowy krawat, pamiętajmy, by zawsze był on w przygaszonym kolorze. Krzykliwe odcienie to nie to, co chcemy zakładać do garniturów.

    Bordowo-niebieski krawat do granatowego garnituru – czy to dobry pomysł?

    Oczywiście panuje dowolność w tym, czy wybieramy krawaty wzorzyste, czy gładkie. Większość osób preferuje jednak dodatki we wzory, ponieważ wprowadzają ciekawy akcent w stylizacji, a często stają się też warunkiem odrobiny nonszalancji. Wybierając wzorzyste tkaniny, trzeba jednak wziąć pod uwagę kolor tła oraz wzoru, który powinien korespondować dobrze nie tylko ze sobą, ale również z garniturem. Z tego względu niestety wszystkie krawaty łączące kolor bordowy z niebieskim lub granatowym powinniśmy wyeliminować na wstępie, poszukując dodatków do granatowego garnituru.

    Z jakiego materiału powinien być wykonany elegancki krawat?

    W sklepach można znaleźć najróżniejsze rodzaje krawatów – najczęściej spotkać się można z bawełną, mikrofibrą oraz poliestrem. W większości przypadków najlepiej będzie odrzucić te ostatnie. Ich jedyną zaletą jest to, że właściwie się nie gniotą oraz stosunkowo trudno je zniszczyć. Jeżeli poszukujemy eleganckiego krawatu dobrej jakości, stawiajmy na:
  • wełnę – krawaty wełniane są łatwe w wiązaniu, a wypracowane węzły ładnie się trzymają. Mają ładną strukturę i można doskonale dopasować je do stylizacji ze względu na dość duży wybór krawatów z tego materiału;
  • mikrofibrę – która nie jest podatna na odkształcenia, a jej delikatny połysk daje efekt podobny do jedwabiu. Te krawaty nie są drogie, a są wygodne w utrzymaniu;
  • len – szlachetny i luksusowy materiał, który niestety dość łatwo się gniecie. To jednak jedno z najlepszych wyjść, jeżeli poszukujemy mniej formalnego krawatu;
  • kaszmir – nie wchłania zapachów, łatwo się wiąże i nie gryzie. Jest przyjemny w dotyku i łatwy w pielęgnacji. Ma właściwości antybakteryjne i jest bezpieczny dla alergików;
  • bawełnę – można na niej uzyskiwać bardzo ciekawe kolory, wzory, struktury i sploty materiałów, co daje ogromne możliwości stylizacyjne. Świetny materiał, dobrze sprawdza się szczególnie w lecie.
  • Coraz częściej obserwujemy to, że odchodzi się od jedwabiu w stylizacjach. Osoby, które chcą się wyróżnić, mogą jednak poszukiwać krawatów z grenadyny, czyli matowego splotu jedwabiu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!