Data publikacji:

Buty robocze męskie oddychające: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? 

Wytrzymałe i wygodne obuwie robocze to niezbędny element stroju większości osób wykonujących najróżniejsze zawody wymagające aktywności fizycznej. Jest ono nieocenione zwłaszcza w przypadku osób pracujących w niebezpiecznych lub trudnych warunkach. Producenci butów tego typu w swoich katalogach mają bardzo szeroki asortyment modeli przeznaczonych na każdą okazję i stopę. W artykule radzimy, jak znaleźć dobre buty robocze oddychające.
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kto korzysta z butów roboczych. Ich wykorzystanie jest w dużym stopniu uzależnione od specyfiki wykonywanej pracy. Obowiązujące nas przepisy BHP opisujące zasady bezpieczeństwa dotyczące zajmowanego stanowiska w dużym stopniu precyzują, jakiego typu strój i buty powinniśmy zakładać, by zminimalizować skutki ewentualnych obrażeń odniesionych na skutek wypadku. 
Wybierając buty robocze, naszym priorytetem powinno być znalezienie jak najbardziej komfortowych i solidnych modeli, ich wygląd jest ostatnią kwestią, na jaką zwracamy uwagę. Nie zmienia to jednak faktu, że w sklepach bez problemu dostaniemy naprawdę stylowe i przykuwające wzrok modele, które wykończone zostały wysokiej jakości materiałami. Warto podkreślić, że producenci oferują zarówno wzory typowo męskie i żeńskie, jak i unisex. 

Buty robocze, czyli jakie? 

W przypadku butów roboczych istnieje nieco rożna nomenklatura – niektórzy terminem tym określają wszystkie buty używane w pracy, w tym ciężkie i wzmacniane modele zaprojektowane z myślą o operowaniu w najbardziej niebezpiecznych warunkach, np. w hutach, kopalniach, platformach wiertniczych itd. Ponieważ w tekście skupiamy się na oddychających butach roboczych, ograniczymy się do opisu możliwie najlżejszego typu obuwia, które w przepisach określane jest również terminem „zawodowego”. Z butów zawodowych korzystają między innymi zatrudnieni w branży handlowej, medycznej, rolniczej, w przemyśle lekkim, w warsztatach, a także w branży transportowej (kierowcy, mechanicy). 
Buty robocze zawodowe są podzielone na dwie uniwersalne kategorie, identyfikowane z pomocą cyfrowych oznaczeń, którym towarzyszy litera „O”. Dzięki nim z łatwością rozpoznamy właściwości obuwia oraz jego przeznaczenie. 
Zawodowe buty robocze kategorii pierwszej wykonuje się ze skóry lub innych materiałów. Nie znajdziemy tutaj jednak modeli wykonanych w całości z syntetycznego tworzywa lub gumy. Poza posiadanymi atestami bezpieczeństwa, obuwie to z wyglądu nie różni się za bardzo od butów trekkingowych lub sportowych. Wśród produktów w tej kategorii znajdziemy też np. półbuty, trzewiki oraz sandały, z wysokimi lub niskim podeszwami. 
  • Buty OB – podstawowe modele, które nie muszą odznaczać się żadnymi specjalnymi cechami. 
  • Buty O1 – modele tego typu posiadają zabudowaną piętę, ich podeszwy maja właściwościowi antyelektrostatyczne (wykonane są np. z grubej gumy) i są odporne na zachlapania olejami i ich pochodnymi (np. benzyna). 
  • Buty O2 – obuwie z tym oznaczeniem nie powinno przepuszczać również wody. 
  • Buty O3 – podeszwa jest odporna na przebicie, np. wystającym gwoździem, i ma bieżnik zapewniający zwiększoną przyczepność. 
Zawodowe buty robocze kategorii drugiej to modele wulkanizowane lub formowane z tworzywa sztucznego. W tej kategorii znajdziemy przede wszystkim różnego typu kalosze. Ze względu na ich minimalną przewiewność pomijamy ich opis. 
Warto dodać, że buty z certyfikatem zawodowym „O” mogą mieć także dodatkowe cechy. Każda z nich posiada swoje własne oznaczenie literowe, a jej opis jest zazwyczaj przedstawiony przez producenta w informacjach dotyczących danego modelu. Obuwie może więc np. posiadać całkowitą odporność na wodę (WR), dodatkową izolację termiczną (HI i CI), absorbować energię uderzenia w pięcie (E) itd. 

Jak znaleźć oddychające buty robocze? 

Poszukując oddychających butów roboczych, poza tym, czy zapewnią nam odpowiednią ochronę w miejscu zatrudnienia, zwracamy uwagę na kilka kluczowych kwestii. Najważniejszą będzie z pewnością materiał, z jakiego zostały wykonane. Zazwyczaj idealnym rozwiązaniem są buty skórzane. Uszyte ze skóry modele są zazwyczaj droższe, ale nie warto w tej kwestii skąpić pieniędzy. Tym bardziej że w butach pracujemy przez wiele godzin. Skóra nie tylko okazale się prezentuje, ale gwarantuje też najczęściej dłuższą żywotność buta. Pamiętajmy jednak, że wymaga ona regularnej konserwacji i opieki. 
Kolejną kwestią braną pod uwagę jest krój obuwia roboczego. Jeżeli zależy nam na oddychających butach, sięgamy po komfortowe i lekkie trzewiki lub sandały. Sprawdzają się one świetnie zwłaszcza latem, a także podczas przebywania w bardzo gorących lub nieklimatyzowanych pomieszczeniach. W przypadku cięższych modeli z grubymi podeszwami stawiamy na egzemplarze z wkładkami wentylacyjnymi. 
Dobrą praktyką jest wybór obuwia większego o około pół rozmiaru. Zapewni on stopie wolną przestrzeń i pozwoli na swobodniejszy przepływ powietrza. Dzięki temu zimą założymy też bez problemu grubsze skarpety, a gdy spuchnie nam palec lub na pięcie pojawią się odciski, bez dodatkowego bólu będziemy mogli chodzić z bandażem lub plastrem.