Data publikacji:

Buzz cut. Komu pasuje ta fryzura i jak o nią dbać?

Jeżeli do tej pory myślałeś, że prosta i uniwersalna fryzura, która jest nie tylko łatwa w utrzymaniu, ale pasuje praktycznie do każdego kształtu twarzy, nie istnieje, to prawdopodobnie nie słyszałeś o buzz cut. Co to za fryzura, jak o nią dbać i komu pasuje? Zapraszamy do lektury poniższego artykuły!
handsome man short haired leather jacket close-up blue background

Buzz cut – co to za fryzura i komu pasuje?

Buzz cut to krótka fryzura męska, która swoją popularność zawdzięcza prostocie i łatwości w utrzymaniu to właśnie dlatego noszą ją też żołnierze. Dodatkowo buzz cut jest niezwykle uniwersalny i pasuje praktycznie do każdego typu twarzy. Jeżeli nie masz posągowych rys twarzy, odpowiednie wycieniowanie boków, tzw. fade, pozwoli poprawić proporcje twarzy. Przy pomocy cieniowania można również ukryć pojawiające się zakola. Buzz cut jest także bardzo wygodny. Bardzo krótkie cięcie sprawia, że nie musimy codziennie układać włosów, korzystać z kosmetyków do stylizacji, a mycie i suszenie trwa góra kilka minut. Każdy mężczyzna doceni tę ogromną oszczędność czasu.
Buzz cut, pomimo że wywodzi się z wojskowości, jest bardzo modną fryzurą, którą nosi wielu sportowców, gwiazd Hollywood czy celebrytów. Dla sportowców to w pierwszej kolejności wygoda, z kolei dla pozostałych to sposób na wyrażenie swojego stylu. Buzz cut możemy zobaczyć m.in. u Drake'a lub Justina Timberlake'a, a w przeszłości taką fryzurę mieli chociażby David Beckham czy Brad Pitt. Z kolei w Polsce nosi ją raper Quebonafide.

Buzz cut fryzura – jak ją stylizować i jak o nią dbać?

Fryzura buzz cut jest niezwykle łatwa w utrzymaniu i jak wspominaliśmy już wcześniej, jest to jedna z jej największych zalet! Utrzymanie takiej fryzury jest niezwykle proste i nie wymaga wyszukanej pielęgnacji. Wystarczy jedynie regularne mycie włosów. Jeżeli zdecydujesz się na cieniowaną wersję buzz cuta, to konieczna będzie również wizyta u fryzjera co kilka tygodni, żeby odświeżyć cięcie.
Buzz cut jest co prawda krótką fryzurą, ale występuje w różnych wersjach i długościach, które można dopasować do swoich upodobań, kształtu twarzy czy rodzaju włosów. Zacznijmy od najbardziej podstawowej wersji, czyli głowy wygolonej do zera lub kilkumilimetrowej długości włosa (minimalna długość będzie uzależniona od maszynki, jaką dysponujesz). Ta fryzura jest przeznaczona dla osób o ostrych rysach twarzy i symetrycznym kształcie głowy. Dla większości mężczyzn bardziej zalecana będzie długość w postaci 3, 6 bądź 9 milimetrów. Fryzura jest wówczas równie prosta i łatwa w utrzymaniu, ale jednocześnie nie jest tak surowa. Identyczna długość na całej długości głowy powoduje, że taką fryzurę możemy wykonać nawet samodzielnie.
Jeżeli zostawisz długość 9 mm i więcej, to włosy mają już zauważalną długość i można pobawić się w delikatną stylizację, używając np. pasty do włosów. Tego typu fryzura będzie się również dobrze prezentowała z wyraźnym zarostem, tworząc bardzo męski i atrakcyjny look. Jeżeli chcesz mieć więcej przestrzeni do stylizacji, możesz poprosić fryzjera o to, żeby zostawić trochę dłuższą grzywkę. Jednak mówimy tutaj zaledwie o różnicy jednego ustawienia maszynki.
Bardzo popularną wersją buzz cuta jest połączenie większej długości na górze głowy i wycieniowanie boków. Można w ten sposób stworzyć wyraźny lub mniejszy kontrast w zależności od swoich preferencji. Boki mogą być całkowicie wygolone lub, wykorzystując różne długości maszynki, zrobić naturalnie wyglądające przejście.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.