Data publikacji:

Ciekawe ćwiczenia w domu. Jakie ciekawe ćwiczenia wykonywać w domu?

Domowy trening ma wiele niepodważalnych zalet. Pozwala na oszczędność pieniędzy, jest też prostym sposobem na rozprawienie się z wymówką braku czasu na regularne ćwiczenia. Dodatkowa aktywność fizyczna w ciągu dnia poprawi twoją formę, elastyczność i nastrój. Sam zdecyduj, czy chcesz trenować ze sprzętem, czy bez niego. Znajdź ciekawe ćwiczenia w domu, a poczujesz się znacznie lepiej w swoim ciele.
Ciekawe ćwiczenia w domu. Jakie ciekawe ćwiczenia wykonywać w domu?

Kiedy warto wykonywać ćwiczenia w domu?

Każdy rodzaj treningu jest korzystny dla zdrowia, pytanie brzmi jedynie, jaka jego forma będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia. Niektórzy uwielbiają przemierzać leśne ścieżki, biegając lub jeżdżąc na rowerze, inni kochają siłownię, crossfit lub sporty walki. Nie trzeba jednak opuszczać mieszkania, żeby ćwiczyć. Dużą wartość mają również ciekawe ćwiczenia w domu.
Dla kogo ćwiczenia w domu będą dobrym pomysłem? Mogą być podstawą aktywności dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną, są w słabej formie lub wstydzą się swojego ciała – pomagają wykonać pierwsze kroki i nabrać pewności siebie. To również doskonała propozycja dla wszystkich osób bardzo zapracowanych – trenując w domu oszczędzasz czas, który poświęciłbyś na dojazdy, możesz również ćwiczyć zawsze wtedy, kiedy akurat masz wolną chwilę. Ponadto ciekawe ćwiczenia w domu uzupełnią pozostałe formy aktywności, na przykład kiedy raz w tygodniu wychodzisz na zajęcia sportowe, w pozostałe dni możesz trenować w domu.

Jak ubrać się do ćwiczeń w domu?

Bez względu na to, gdzie trenujesz, żeby czuć się w pełni komfortowo, zadbaj o wygodny strój. Jest wiele ciekawych ćwiczeń w domu, do których buty są całkowicie zbędne, jednak jeśli chcesz na poważnie wziąć się za regularne treningi, zaopatrz się w wygodne spodnie i koszulkę. Owszem, na początku wystarczy ci zwykły T-shirt i luźne spodnie, jednak kiedy już wciągniesz się w systematyczne ćwiczenia, zauważysz, o ile bardziej zmotywowany będziesz czuł się w ubraniach przeznaczonych do aktywności.
Jaki strój do ćwiczenia w domu będzie najlepszy? Zdecyduj się na komfortowe spodnie treningowe oraz termoaktywną koszulkę, która odprowadza pot na zewnątrz. Ważne, żeby ubrania nie krępowały ruchów oraz były wygodne i praktyczne. Liczy się również stylowy wygląd, który stanowi dodatkową motywację.

Ciekawe ćwiczenia w domu bez sprzętu

Ciekawe ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, to takie, które są dla ciebie angażujące. Żeby ułatwić sobie początki, możesz kupić opaskę sportową lub zainstalować w telefonie specjalną aplikację, która pozwoli ci śledzić postępy, a nawet zaplanuje cały trening. Które ćwiczenia są najkorzystniejsze dla poprawy sylwetki i siły mięśni? Wiele z nich wykonasz bez żadnego sprzętu. Do niektórych przydatna będzie jedynie mata, dzięki której będą bardziej komfortowe.

Pompki

Pompki są jednym z najpopularniejszych ciekawych ćwiczeń w domu, efekty włączenia ich do codziennej rutyny są fantastyczne – wyrzeźbienie klatki piersiowej, barków i ramion, a także wzmocnienie mięśni całego ciała.
Możesz wykonywać je w sposób klasyczny, czyli podpierając się na dłoniach i stopach umieszczonych na podłodze, ale alternatywą dla osób początkujących są pompki na kolanach lub podwyższeniu, na przykład na stoliku. Im wyższe oparcie, tym łatwiej wykonywać poprawnie ćwiczenie.

Podciągnięcia do poziomu

Jeśli nie posiadasz w domu drążka, możesz go zastąpić stołem. Im będzie wyższy, tym trening będzie łatwiejszy. W tym ćwiczeniu kładziesz się na plecach i podciągasz na rękach, którymi trzymasz krawędź stołu. To świetny wstęp, jeśli w przyszłości planujesz podciąganie się w terenie. Dzięki ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie grzbietu i poprawisz siłę.

Ćwiczenie Supermena

Czy ciekawe ćwiczenia do wykonania w domu muszą być skomplikowane? Przeciwnie, często prostota jest ich największą zaletą. Tak jest z pewnością w przypadku ćwiczenia, w trakcie którego będziesz przypominać superbohatera. Żeby je wykonać, połóż się na brzuchu, a następnie jednocześnie podnieś wyprostowane ręce i nogi do góry. Pamiętaj, by nie podnosić ich zbyt wysoko, a głowę trzymać w jednej linii z kręgosłupem, patrząc w dół. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie grzbietu i przynosi ulgę w bólach kręgosłupa.

Deska

Kolejne proste ćwiczenie, które wykonasz w domu i które zajmie ci niewiele czasu. Żeby wykonać plank, oprzyj się na przedramionach i palcach stóp, napinając mięśnie brzucha. Pamiętaj, że pięty, biodra i ramiona muszą być w jednej linii. Deska wzmacnia całe ciało, a z początku na jej wykonanie poświęcisz zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Trening z hantlami – pomysł na ciekawe ćwiczenia w domu

Jeżeli masz ochotę zainwestować w hantle, taki wydatek z pewnością ci się opłaci. Z obciążeniem możesz wykonać jeszcze więcej ciekawych ćwiczeń w domu, pracując nad siłą i rzeźbą mięśni. Ważną zaletą tego sprzętu jest mała ilość miejsca, jaką zajmują (zmieścisz je wszędzie). Planując zakup, zwróć uwagę na wagę ciężarków i sposób ich wykonania. Najlepszym wyborem będą hantle regulowane, które pozwolą ci na wykonywanie różnych ćwiczeń i stopniowe zwiększanie obciążenia.

Najlepsze urządzenia do ćwiczenia w dom

Mając większą ilość gotówki, zainwestuj w sprzęt, który umożliwi ci ćwiczenia cardio. Mogą one być dla ciebie podstawą treningu lub jedynie jego elementem, który pomoże się rozgrzać przed inną aktywnością.
Te urządzenia umożliwiają ciekawe ćwiczenia w domu:
 • rower stacjonarny pionowy, poziomy lub spinningowy;
 • orbitrek;
 • wiosła treningowe;
 • bieżnia.
 • Bez względu na to, jaką podejmiesz decyzję, trening w domu może być bardzo satysfakcjonujący i oferuje ci ogrom możliwości. Jeśli się nie zniechęcisz, masz szansę na wyrzeźbienie idealnej sylwetki, poprawę siły i wytrzymałości, a wszystko to bez wychodzenia z domu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym