Data publikacji:

Co zabrać w góry na jednodniową wycieczkę?

Planujesz wypad w góry i zastanawiasz się, co powinno trafić do twojego plecaka? Poznaj listę najważniejszych rzeczy, bez których lepiej nie ruszać na szlaki turystyczne. Co zabrać w góry latem, zimą, wiosną czy jesienią? Sprawdźmy!

Co zabrać w góry?

Co zabrać w góry? Podstawowy ekwipunek

Niektóre elementy górskiego ekwipunku powinny znaleźć się w twoim plecaku niezależnie od pory roku. Co zatem zabrać w góry przy każdej okazji? Przede wszystkim musi to być odzież docieplająca, czyli bluza polarowa. Nawet latem w partiach szczytowych może być naprawdę zimno, a do tego jeśli na szlaku złapie cię zmrok, szybko się przekonasz, że bluza w plecaku nie jest wcale zbędnym obciążeniem. Do tego dochodzi jeszcze ostatnia warstwa outdoorowej cebulki, czyli kurtka. Najlepiej, aby chroniła przed wiatrem i deszczem, dlatego najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest hardshell, czyli kurtka z membraną.

Przeczytaj również: Jakie spodnie w góry? Jakie latem, a jakie zimą?

Do tego dodaj jeszcze latarkę czołową, która zapewni swobodę ruchów i bezpieczeństwo, gdy przyjdzie ci wędrować po zmroku. Co jeszcze zabrać w góry? Punktem obowiązkowym jest oczywiście mapa pasma lub regionu, w którym będziesz się poruszać. Nie zapomnij też o napojach, prowiancie lub niewielkiej przekąsce. Dobrym pomysłem na to, co zabrać w góry wiosną, zimą czy o innej porze roku, są kijki trekkingowe. Znacznie ułatwiają poruszanie się w wymagającym terenie i minimalizują ryzyko upadku na szlaku.

Co zabrać w góry latem i wiosną?

Trzeba jednak pamiętać, że każdy sezon rządzi się swoimi prawami. Co zabrać w góry wiosną i latem? Do wymienionego wyżej ekwipunku dodaj krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapkę lub kapelusz. Słońce na szlaku może naprawdę dać się we znaki, a w wyższych partiach gór najczęściej teren nie jest zalesiony, więc trudno znaleźć zacienione miejsce. Dobrym pomysłem może być również termos lub butelka termiczna, którą napełnisz zimną wodą. Pojemnik tego typu będzie trzymać niską temperaturę nawet przez 12 godzin, dlatego warto dopisać go do listy na letnią wycieczkę górską.

Co zabrać w góry zimą i jesienią?

Jesień i zima to znacznie bardziej wymagający czas, jeśli planujesz nawet jednodniową wycieczkę w góry. W tym przypadku, jeśli zastanawiasz się, co zabrać w góry jesienią i zimą, szczególną uwagę zwróć na swój ubiór. Zasadniczo powinien się składać z przynajmniej 3 warstw – bielizny termoaktywnej (najlepiej z wełny merino), warstwy docieplającej, czyli bluzy z polaru, oraz kurtki z membraną.

Do tego punktem obowiązkowym są czapka, rękawiczki oraz chusta, na wypadek naprawdę chłodnej aury. W ekstremalnych przypadkach przydatna może się okazać również kominiarka. Porywisty wiatr wiejący prosto w twarz w połączeniu z niską temperaturą może być bardzo dokuczliwy. Kolejny spośród akcesoriów na liście, co zabrać w góry w sezonie jesienno-zimowym, to suptuty, czyli specjalne nakładki, które przymocujesz do butów i naciągniesz na nogawki spodni. Dzięki temu śnieg nie będzie wsypywać ci się do butów, co szybko doprowadziłoby do przemoczenia skarpet i znacznego dyskomfortu na szlaku.

Co jeszcze warto zabrać w góry zimą i jesienią? Pamiętaj o ciepłym napoju w termosie i zapasowych bateriach do czołówki. W niskich temperaturach baterie szybciej się rozładowują. Te zapasowe najlepiej mieć w kieszeni bluzy polarowej lub w innym schowku przy ciele, w którym temperatura będzie nieco wyższa niż w plecaku. Zimą lub jesienią również warto spakować do plecaka okulary przeciwsłoneczne. Słonce odbijające się od śniegu, wiatr wiejący w oczy, śnieżna zamieć – dobre okulary ochronią oczy przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Przeczytaj również: Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Modne i męskie modele okularów 2019