Data modyfikacji:

Bielizna termoaktywna – jak wybrać? Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Podczas aktywności fizycznej jednym z bardzo ważnych elementów jest odpowiednia odzież, która zapewni komfortowe wykonywanie ćwiczeń i innych form treningu. Zapewnia ona odpowiednią wentylację oraz oddziałuje w sposób sprzyjający wysiłkowi. Nie krępuje ruchów i umożliwia wykonywanie różnych, nawet najbardziej skomplikowanych ćwiczeń. Najlepszym wyborem przeznaczonym do aktywnego spędzania czasu jest specjalna bielizna termoaktywna. Jak wybrać właściwy jej model, w jaki sposób ją dopasować i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, by była odpowiednia i możliwe najlepiej spełniała swoje zadanie?
Bielizna termoaktywna – jak wybrać? Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Co to jest bielizna termoaktywna?

Produkty termoaktywne, w tym odzież i bielizna, wykonane są ze specjalnych materiałów, których strukturę tworzą sploty włókien odciągające z powierzchni skóry powstający pot. Jest to niezwykle ważne podczas uprawiania aktywności fizycznej, ponieważ istotnie wpływa na zachowanie właściwego komfortu cieplnego.
Kiedy człowiek się poci, wytwarzana jest wilgoć, przez którą o wiele szybciej dochodzi do wychładzania organizmu. Jest to szczególnie nieprzyjemne i niekorzystne jesienią i zimą oraz w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru czy szybką zmianę pogody, jak np. góry. Osoby wybierające zwykłe koszulki z bawełny narażone są na dyskomfort związany z bardzo wolnym wysychaniem tego typu materiału i nieprzyjemnym uczuciem przyklejenia wilgotnej odzieży do ciała. Tego typu doświadczenia nie występują w przypadku odzieży termoaktywnej.
A jaka odzież na upalne dni? Termoaktywna! To również doskonały wybór na lato. Produkty termoaktywne wykonane są z materiałów bardzo cienkich, lekkich i przewiewnych. Szybkie odparowywanie potu przyjemnie chłodzi organizm, jednocześnie chroniąc przed przewianiem i dyskomfortem związanym z wilgotną i przepoconą skórą.

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka bielizna termoaktywna będzie najlepsza, warto wiedzieć, z czego może być wykonana. Łatwiej wówczas dokonać wyboru i dopasować właściwy jej rodzaj do indywidualnych potrzeb. W przypadku odzieży i bielizny termoaktywnej wybór jest duży. Wśród tkanin najczęściej spotkać można produkty termoaktywne syntetyczne, z wełny merino oraz mieszanki dwóch poprzednich.
Bielizna termoaktywna wykonana z poliamidu lub poliestru wraz z elastanem jest lekka, rozciągliwa i bardzo szybko schnie. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. W tym przypadku zastosowanie szwów jest minimalne, a więc wyjątkowo wygodne. Z kolei wełna merino to produkt naturalny, który wytwarzany jest z runa owiec merynosów. Taką odzież charakteryzuje wyższy poziom utrzymywania ciepła, delikatność, ale i słabsze wchłanianie potu. Jest również mniej rozciągliwa niż tkaniny syntetyczne. Kluczowy będzie więc dobór idealnego rozmiaru.
Mieszanki syntetyków i wełny merino polecane są natomiast na chłodniejsze dni. Łączą zalety obu produktów i zawierają w swojej strukturze nitki z jonami srebra, dzięki czemu bielizna ma działanie bakteriobójcze, co pozwala na dłużej zachować jej neutralność zapachu. Jaką bieliznę termoaktywną wybrać? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Kluczowym wyznacznikiem będą preferencje użytkownika, warunki atmosferyczne oraz teren i trasa, podczas której będzie używana.

Jaką bieliznę termoaktywną kupić i na co zwrócić uwagę?

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać pod względem grubości? Do wyboru są jej trzy podstawowe rodzaje. Cienka bielizna termoaktywna sprawdzi się podczas treningów w warunkach ciepłych, w słońcu. Zapewni bardzo dobre oddychanie i pomoże utrzymać stałą temperaturę ciała. Odzież i bielizna ciepła to odpowiedni wybór na warunki zbliżone do zera stopni Celsjusza. Zazwyczaj spotkać tu można modele wykonane z mieszanek syntetycznych z polipropylenem. Doskonale utrzymują ciepłotę ciała.
Natomiast odzież i bielizna bardzo ciepła to najlepszy wybór na mroźne dni, przy niewielkim wysiłku. To głównie wełna merino o najlepszym poziomie utrzymywania ciepła. Tego typu produkty sprawdzą się np. pod strój narciarski
bielizna termoaktywna

Jak dobrać rozmiar bielizny termoaktywnej?

Po dokonaniu wyboru co do rodzaju i materiału bielizny termoaktywnej istotna jest kwestia, jaką bieliznę termoaktywną wybrać, jeśli chodzi o rozmiar. Istotne jest dokładnie dopasowanie tego typu produktów. Jeżeli będą zbyt luźne, nie wchłoną potu. Powinny zatem szczególnie dobrze przylegać pod pachami i w kroku.
Bielizna termoaktywna powinna po założeniu sprawiać wrażenie „drugiej skóry” i być niemalże niewyczuwalna. Warto zwrócić uwagę na ilość szwów zastosowanych w danym produkcie. Im jest ich mniej, tym lepiej. Będzie wówczas znacznie bardziej komfortowa. Dobrze jest znaleźć produkt, który od pierwszego założenia jest miły w dotyku, nie uciska i nie ociera. W przeciwnym wypadku nie spełni swojego zadania w sposób możliwie najlepszy.
Podczas wyboru bielizny termoaktywnej warto też zwrócić uwagę na cenę. Zbyt niska to sygnał, że produkt tylko z nazwy jest odzieżą termoaktywną. Aby zakup był trafiony i sprawdził się przez lata, warto zainwestować w produkty wysokiej jakości i sprawdzonej marki.
Zdjęcie: Envato Elements/ vadymvdrobot
Autor: Redakcja Ceneo