Data publikacji:

Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną – jakie wykonywać?

Masz dość szybkiego łapania zadyszki podczas wchodzenia po schodach lub dobiegnięcie do autobusu stanowi dla ciebie problem? A może brakuje ci formy po dłuższym czasie bez aktywności? Czas nad sobą popracować. Wykonując regularnie ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną, masz szansę na szybki wzrost wydolności, dzięki czemu poczujesz się lepiej i pewniej w swojej skórze. Jak poprawić kondycję fizyczną?
Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną – jakie wykonywać?

Jak poprawić kondycję fizyczną?

Osobom, które dotychczas niewiele miały wspólnego ze sportem, często wydaje się, że praca nad kondycją jest niezwykle trudną sztuką. Rzeczywiście, początki nie zawsze są łatwe, jednak przy odpowiedniej motywacji i systematyczności szybko zauważysz postępy, które dodadzą ci skrzydeł. Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną sprawią, że po pewnym czasie będziesz mógł z łatwością biec bez przerwy przez 30 minut, nawet jeśli jeszcze niedawno już po niecałym kilometrze trudno było ci złapać oddech.
Nasze organizmy mają niesamowitą zdolność adaptacji, której konsekwencją jest między innymi fakt, że po pewnym czasie dobrze znana aktywność fizyczna o podobnej intensywności nie stanowi dla nich żadnego wyzwania. Twoim zadaniem jest zatem ciągłe podejmowanie wyzwań i wspinanie się po kolejnych stopniach coraz lepszej formy. Jakie powinny być ćwiczenia na kondycję? Muszą być dobrze dobrane oraz rzetelnie i regularnie wykonywane, a trening powinien trwać coraz dłużej.
To, jak łatwo będzie poprawić kondycję, zależy od wielu czynników: wieku, stanu organizmu, a także twojej dotychczasowej aktywności, nawet tej, która miała miejsce dawno temu. To czynniki obiektywne, ważna jest również silna motywacja, która nie pozwoli ci się poddać, nawet kiedy będzie ciężko. Jeśli startujesz zupełnie od zera, zacznij od regularnych spacerów, do których możesz wykorzystać kijki, zrezygnuj też z windy.

Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną – czym się wyróżniają?

Kondycję najłatwiej zbudować wykorzystując treningi cardio oraz interwałowe, najlepiej oba rodzaje naprzemiennie w kolejnych dniach, rezerwując również dzień na regenerację.
 • Trening cardio – w jego skład wchodzą ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności, podczas wykonywania których tętno wynosi 60–70% tętna maksymalnego. To on powinien być podstawą budowania wydolności, ponieważ w takich warunkach następuje dotlenienie mięśni.
 • Trening interwałowy – polega na naprzemiennym wykonywaniu serii ćwiczeń o bardzo dużej intensywności oraz ćwiczeń spokojniejszych. Ten rodzaj treningu jest bardzo wymagający, jednak gwarantuje rewelacyjne rezultaty. Oprócz poprawy kondycji możesz również liczyć na wzmocnienie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej jeszcze przez pewien czas po ćwiczeniach.
 • Najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji

  Jakie są najlepsze ćwiczenia aerobowe poprawiające kondycję fizyczną? Najbardziej polecane jest bieganie, jazda na rowerze, pływanie i fitness. Budując formę, wyznaczaj sobie cele i stawiaj poprzeczkę coraz wyżej. Będziesz zaskoczony, jak szybko zauważysz rezultaty.
  Wybór ćwiczeń zależy od twoich preferencji, ale również od tego, jak szybko chciałbyś robić postępy. Przed tobą kilka dróg: samodzielny trening w domu lub na świeżym powietrzu, zorganizowane zajęcia lub opieka osobistego trenera.
  Zajęcia takie jak crossfit czy tabata, a także wymagające treningi interwałowe, które z łatwością znajdziesz w internecie, zapewnią ci stosunkowo szybkie efekty, jednak wymagają dużo samozaparcia, szczególnie na początku. Z pływania, joggingu czy jazdy na rowerze możesz natomiast czerpać ogromną przyjemność, a rezultaty również się pojawią.

  Jak poprawić kondycję we własnym domu?

  Jeżeli czujesz się bardzo niepewnie ze swoją słabą formą i obawiasz się aktywności wśród innych osób, możesz wykonywać ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną we własnych czterech ścianach. Oprócz wspomnianych już treningów interwałowych, polecane są urządzenia umożliwiające ćwiczenia cardio:
 • rowery stacjonarne,
 • bieżnie treningowe,
 • orbitreki,
 • wiosła treningowe.
 • Jeśli zdecydujesz się na nowoczesny sprzęt, możesz liczyć na zaplanowanie treningów i monitorowanie dotychczasowych osiągnięć, co jest bardzo motywujące podczas wykonywania ćwiczeń na kondycję.

  Ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną – jak się do nich przygotować?

  Chcesz rozpocząć budowanie kondycji? Pamiętaj o tych zasadach:
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym