Data publikacji:

Domowe sposoby na stulejkę: jak wyleczyć? Poradnik

Stulejka to schorzenie, które dotyka chłopców oraz mężczyzn. To choroba prącia, która polega na niemożności odprowadzenia napletka poza żołądź. Napletek może być zwężony w taki sposób, który blokuje całkowite lub tylko częściowe zsunięcie go z żołędzi. U chłopców, którzy nie skończyli 3. roku życia, taki problem uznaje się za normalny i wynikający z fizjologii, natomiast u nastolatków lub dorosłych mężczyzn może to oznaczać liczne problemy zdrowotne, które każdorazowo należy zbadać pod okiem lekarz specjalisty.

kosmetyki dla mezczyzn

Stulejka – czym jest?

Stulejka, która w języku lekarskim nosi nazwę phimosis, to stan chorobowy, który może mieć postać pierwotną, czyli taką występującą od narodzin, lub wtórną, czyli nabytą. Nadmierne zwężenie napletka może być objawem stanów zapalnych lub urazów, dlatego zawsze należy badać tego typu schorzenia. Stulejka to znaczące zwężenie napletka, które uniemożliwia jego przemieszczenie poza żołądź. Za powstanie tego schorzenia mogą być odpowiedzialne czynniki wrodzone, czyli wady rozwojowe, lub uraz będący wynikiem nieszczęśliwego wypadku, a także nadmierne przyleganie napletka do żołędzi. Nabyta stulejka może być także spowodowana chorobami związanymi z pogrubieniem skóry oraz powstającymi wówczas grudkami. Innym częstym powodem powstania stulejki może być nieprawidłowa higiena, która doprowadziła do rozwoju stanów zapalnych, a także powikłania cukrzycowe wynikające z wysokiego poziomu cukru w moczu. U zdrowych mężczyzn napletek luźno spoczywa na żołędzi i zakrywa ją niemal w całości z wyjątkiem niewielkiej przestrzeni odsłaniającej ujście cewki moczowej. Wędzidełko, które uniemożliwia całkowite odsunięcie skóry w tył, to część łącznotkankowa łącząca napletek z ujściem cewki. Za wystąpienie stulejki mogą być odpowiedzialne cztery powody:

  • skrócenie wędzidełka, które może wynikać z przyczyn naturalnych, czyli wrodzonych lub pozapalnych, 
  • przewlekły stan zapalny, który doprowadził do zrośnięcia się napletka z żołędziem, 
  • uraz, 
  • wąski otwór napletka.

Stulejka czy załupek – jak rozpoznać?

Często stulejka bywa mylnie utożsamiania z załupkiem. Stulejka to schorzenie, które uniemożliwia przesunięcie napletka do przodu prącia, niezależnie czy znajduje się ono w spoczynku, czy w czasie wzwodu. Załupek to bardziej niebezpieczny stan, który często bywa mylony ze stulejką. Załupek określa sytuację, gdy ucisk pierścienia napletka na prącie powoduje jego znaczące niedokrwienie, co w efekcie może doprowadzić nawet do martwicy całego żołędzia. Każde zaobserwowane schorzenie należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć możliwość niebezpiecznej choroby oraz poznać przyczynę problemu.

Domowe sposoby leczenia stulejki

Stulejka to dla wielu mężczyzn wstydliwy problem, dlatego często zwlekają oni z wizytą u specjalisty. Problem stulejki może być rozpoznany już we wczesnym dzieciństwie, wówczas można zastosować szereg sprawdzonych, domowych metod. Proces odprowadzenia napletka poza żołądź najlepiej wykonywać podczas ciepłej, ale nie gorącej kąpieli, ponieważ ciepła woda pozytywnie wpływa na ukrwienie, elastyczność i ogólny stan skóry. Przed każdym zabiegiem tego typu, należy wcześniej zapewnić dziecku odpowiedni komfort, smarując skórę kremem nawilżającym. Sam zabieg polega na powolnym odciąganiu ręką napletka w tył. Taki domowy sposób leczenia stulejki wymaga czasu, ponieważ oczekiwane efekty nie będą widoczne po pierwszej próbie. W celu zlikwidowania problemu stulejki domowymi sposobami, warto także dbać o regularne nawilżanie skóry, co zapewni jej elastyczność. Równie ważna jest odpowiednio prowadzona higiena, szczególnie higiena okolic intymnych, ponieważ pozwala to zapobiec gromadzeniu się mastki i złuszczonego naskórka. Nieodpowiednia higiena intymna może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, a w konsekwencji do zapalenia tkanek prącia, co z pewnością nie pomoże w walce ze stulejką. W sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia ropnego, należy, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą, sięgnąć po specjalistyczne środki ściągające i przeciwbakteryjne. W celu złagodzenia stanu zapalnego często stosuje się także nanoszone miejscowo maści antybiotykowe oraz preparaty z glikokortykosteroidami, które zmniejszają odczyn zapalny i redukują zrost. Dodatkową zaletą maści zawierających glikokortykosteroidy jest ich działanie uelastyczniające tkankę, co sprawia, że staje się ona zdecydowanie bardziej podatna na rozciąganie.

Operacja stulejki

Zażegnanie problemu stulejki w niektórych przypadkach może być niewykonalne w domu, dlatego każdorazowo należy konsultować tę sprawę z lekarzem. Operacyjne leczenie stulejki to niegroźny zabieg, który znacząco poprawia komfort życia i pozwala zniwelować ryzyko zachorowania na inne choroby układu rozrodczego. Operacja wykonywana w tym przypadku polega na korekcji napletka. Plastyka tej części ciała wymaga poszerzenia otworu napletka w taki sposób, aby umożliwić jego swobodne przemieszczenie się poza żołądź. W niektórych przypadkach konieczne jest także nacięcie wędzidełka prącia. Chociaż operacyjne leczenie stulejki w większości przypadków przynosi oczekiwane efekty, to w niektórych sytuacjach mogą być one zaburzone. Dzieje się tak w przypadku stałego braku higieny, który doprowadza do groźnych infekcji oraz ze względu na zwiększoną intensywność bliznowacenia. W skrajnych przypadkach, w których dochodzi do całkowitego lub połowicznego nawrotu stulejki, może być konieczne wykonanie drugiego zabiegu operacyjnego, który polega na całkowitym lub częściowym wycięciu napletka, co pozwoli na stałe odsłonić żołądź.

Zdjęcie: pogrebkov/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!