Data modyfikacji:

Eleganckie buty męskie do garnituru. Oxfordy czy derby?

Wybór eleganckich półbuutów nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W ofercie sklepów znajdziesz wiele modeli, które straszą wyglądem i nie dodają osobie noszącej szyku. Jak wybrać te najbardziej klasyczne oraz jak odróżnić dwa najpopularniejsze modele?

Oxfordy czy derby — czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka mogą ci się wydawać podobne, jednak rozróżnisz je dzięki jednemu szczegółowi. Cechą, która już na pierwszy rzut oka informuje nas o tym, czy mamy do czynienia z oxfordami czy derbami, jest rodzaj obłożyny. Obłożyna to część buta, w której znajdują się sznurówki.

W oxfordach, zwanych także angielkami, jest ona wszyta pod przyszwę, czyli przednią część buta. Dzięki temu but wydaje się smuklejszy i bardziej elegancki, co odpowiada jego formalnemu zastosowaniu. Sama nazwa oxfordów wzięła się, jak nie trudno się domyślić, od prestiżowego uniwersytetu o tej samej nazwie, w którym buty te zyskały dużą popularność.

Derby to zaś buty, w których obłożyna jest otwarta, a więc naszyta na przyszwę. Są znacznie popularniejsze od oxfordów, więc w sklepach obuwniczych z pewnością znajdziesz ich bardzo dużo. Otwarta obłożyna jest mniej elegancka i wygląda nieco bardziej topornie, zatem derby uznawane są za buty o niższej formalności, używane na co dzień lub w przypadku pół-formalnych uroczystości. Nie jest to jednak wada, a cecha, którą łatwo przekuć w zaletę. Dzięki mniej smukłemu, nieco surowemu wyglądowi derby doskonale pasują do casualowych i smart-casualowych strojów, pełnych innych charakternych elementów, np. tweedowej marynarki lub kaszkietu.

Chociaż artykuł kierowany jest głównie do mężczyzn, zdajemy sobie sprawę, że mogą go czytać również Panie - np. chcąc doradzić swojemu partnerowi w kwestii doboru butów. Gdy już poradzicie sobie z dylematem oxfordy, czy derby, zapraszamy Was do Krainy Stylu - tam nasze koleżanki opisują m.in. damskie mokasyny.

Jak dobrać eleganckie buty?

Z uwagi na to, że oxfordy różnią się od derbów stopniem formalności (są bardziej formalne od derbów), różne jest także zastosowanie obu modeli butów. W dużym skrócie można stwierdzić, że oxfordy, koniecznie w czarnym kolorze, sprawdzą się na wszystkich najbardziej uroczystych wydarzeniach: na weselach, ślubach, balach, studniówkach, pogrzebach czy wyjściach do teatru lub opery. Co jednak ważne, warto wybrać klasyczne oxfordy bez ozdób, przeszyć i kontrastowych wstawek. Elementem, który powinny mieć, jest charakterystyczna kapka, czyli skórzana naszywka na przedniej części przyszwy.

Kiedy więc wybrać derby? To buty idealne na mniej formalne wydarzenia, tj. na spotkanie biznesowe, na święta, do biznesowego garnituru czy po prostu, na co dzień. W luźnych stylizacjach oxfordy mogłoby wyglądać nazbyt elegancko, co najlepiej oddaje angielski termin overdressed (nadubranie, przebranie). Dodatkowym sposobem na obniżenie formalności półbutów jest wybranie jaśniejszego koloru (np. granatowego, brązowego czy koniakowego) lub modelu zdobionego dziurkowaniem, czyli brogsów. Co ciekawe, brogsy są dostępne zarówno jako derby, jak i oxfordy. W obu przypadkach są obuwiem nieformalnym, którego raczej nie wypada zakładać na podniosłe uroczystości.

Pułapki, które na ciebie czekają

Mogłoby się wydawać, że w doborze półbutów najważniejszy jest rodzaj, wysokiej jakości materiał oraz kolor. Przede wszystkim unikaj butów o mocno spłaszczonym, spiczastym, sterczącym lub kwadratowym czubie. To modele stylizowane na eleganckie, jednak w rzeczywistości ocierają się o kicz. Ryzykowne jest również wybieranie modeli z wieloma wstawkami, nitami, przeszyciami czy kolorowymi podeszwami. Choć mogą wyglądać naprawdę dobrze i w codziennych stylizacjach sprawdzą się bardzo dobrze, nie nadają się do formalnych strojów.

Jeśli kompletujesz strój formalny, zobacz też, co napisaliśmy o poszetce i garniturach