Data publikacji:

Jak mężczyzna powinien traktować kobietę?

Czasami mawia się, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Niejednokrotnie to, co dla kobiet jest oczywiste, dla mężczyzn wcale nie musi takie być, i odwrotnie. Dlatego czasami pojawiają się nieporozumienia i niejasności, które często wynikają bardziej z niewiedzy niż działania zamierzonego. W kwestii zachowań i reakcji na daną sytuację istnieją jednak pewne uniwersalne schematy uznawane za właściwe i zgodne z ogólnie przyjętą kulturą. Jak mężczyzna powinien traktować kobietę, by nie pojawiały się niezręczne sytuacje i jednocześnie wyrażony był szacunek i uprzejmość względem niej? Co robić, a czego nie, by w najczęściej spotykanych sytuacjach uniknąć tzw. gafy?
jak mężczyzna powinien traktować kobietę

Wzajemna relacja jako klucz do udanego związku

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak traktować kobiety, by relacje w związku układały się poprawnie i szczęśliwie. W każdej relacji ważna jest rozmowa, uczucie, wzajemny szacunek i zaufanie. Jednak warto też zwrócić szczególną uwagę na sygnały, jakie zauważyć można od drugiej strony, takie jak uwagi o poświęcanie zbyt małego zainteresowania lub niedostrzeżenie potrzeb, które wydają się błahe.
Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze to, co jest ważne dla mężczyzny, będzie miało taką samą wartość też dla kobiety, i przeciwnie. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak wysłuchanie drugiej strony, realizowanie potrzeb, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, szarmanckie zachowania oraz cierpliwość, która w przypadku relacji i codziennego życia z kobietami bywa nieoceniona.

Jak traktować kobietę w związku? Słuchanie to podstawa

W biegu codzienności wielu mężczyzn skupia się często na bieżących sprawach, pracy i podstawowych potrzebach. Niestety w takim trybie łatwo jest pominąć potrzeby i problemy drugiej osoby, dla której nie zawsze ważne są jedynie upominki czy kwestie materialne.
Czasem emocjonalne napięcie, które towarzyszy kobietom, musi zostać rozładowane. Często wystarczy im wówczas rozmowa, chwila wysłuchania czy zwyczajne przytulenie. I chociaż można odnieść wrażenie, że kobieta jest zdenerwowana i zła, więc najlepiej do niej nie podchodzić, faktyczna potrzeba może być zupełnie odwrotna. Dobrze jest wówczas usiąść, porozmawiać czy napić się gorącej czekolady. Pozwali to kobiecie odzyskać równowagę i odczuć empatię ze strony partnera, co jest niezwykle ważne w budowaniu wspólnej relacji.

Szacunek dla potrzeb jako sposób na szczęście

Odpowiadając na pytanie, jak traktować dziewczynę, by była szczęśliwa i spełniona, a relacja coraz bliższa, należy zwracać uwagę na jej potrzeby. Każdy z nas ma swoje wyuczone zachowania, przyzwyczajenia, miejsca, które lubi odwiedzać oraz znajomych, z którymi się chętnie spotyka. Kobieta nie zawsze i nie wszędzie musi chcieć przebywać ze swoim partnerem. Podobnie jak męskie spotkanie przy piwie i meczu jest dla mężczyzn atrakcyjne, tak kobiety mogą potrzebować babskiego spotkania na zakupach lub kawie albo chcieć zagrać np. w gry planszowe, z którymi wiążą się dobre wspomnienia.
Kobieta, która ma jakąś potrzebę, często też będzie próbowała zasugerować partnerowi, że warto by było coś zrobić lub gdzieś pójść. Wówczas jest to sygnał, by zastanowić się nad przekazem i wspólnie zrealizować to, co kobieta może mieć na myśli. Jeśli przykładowo wspomina o tym, że dawno nie była w kinie, może to czas, by zaproponować wspólny wieczór przed dużym ekranem. Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak traktować kobietę, będzie więc wsłuchanie się w jej potrzeby, ale też pozostawienie nieco przestrzeni na realizowanie własnych upodobań i planów.

Jak mężczyzna powinien traktować kobietę, by czuła się w związku bezpiecznie?

Jedną z najważniejszych potrzeb kobiety i jej oczekiwań względem partnera jest poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania. To nie tylko stabilność finansowa, ale także zaradność, która niejednokrotnie dla płci przeciwnej jest o wiele ważniejsza. To także umiejętność poradzenia sobie z problemami i sytuacjami trudnymi, ale też bycie romantycznym i pokazanie, że kobieta jest dla swojego partnera jedyna i wyjątkowa. Warto więc niekiedy zaskoczyć swoją wybrankę osobiście przygotowaną kolacją, nawet jeśli miałyby to być zwykłe kanapki, lub podarować jej jakiś drobiazg bez okazji. 
Niezwykle ważne w kwestii tego, jak mężczyzna powinien traktować kobietę, jest również stosowanie się do zasad dobrego wychowania. Takie szczegóły jak przysuwanie krzesła przy stole, przepuszczanie w drzwiach czy użyczenie marynarki w chłodny wieczór to drobne gesty, którymi można zyskać w oczach kobiety więcej niż za sprawą wyszukanych i drogich prezentów.

Cierpliwość – cnota na wagę złota

Kwestia cierpliwości jest bardzo ważna nie tylko wtedy, gdy kobieta twierdzi, że będzie gotowa za przysłowiowe 5 minut. Niekiedy w jej życiu dzieją się rzeczy, które powodują wzburzenie lub sprawiają, że potrzebuje przez dłuższą chwilę pobyć sama. I chociaż dla drugiej strony problem może wydawać się błahy, bardzo ważne jest danie kobiecie przestrzeni i czasu, by uporała się z emocjami.
Cierpliwość jest kluczowa również w innej kwestii w związku. Niekiedy mężczyzna chciałby zrobić coś razem, gdzieś wyjechać, zacieśnić relację czy posunąć się o krok dalej. Może się jednak okazać, że kobieta nie jest jeszcze na to gotowa. Warto wówczas podejść do tego ze zrozumieniem i uszanować wolę partnerki, co z pewnością zostanie dostrzeżone i docenione.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!