Data publikacji:

Trądzik u mężczyzn. Jak się go pozbyć?

Trądzik u mężczyzn kojarzymy zazwyczaj z okresem dojrzewania. Jednak czasem bywa tak, że utrzymuje się przez wiele lat i trzeba sobie z nim radzić nawet po ukończeniu 30. roku życia. Jakie są przyczyny powstawania trądziku? Jak radzić sobie z trądzikiem? I w jaki sposób dostosować pielęgnację twarzy, gdy trądzik po 30. dalej jest naszym utrapieniem?
Health, skincare and man popping acne in face with blue background. Mens skin care, morning facial

Skąd się bierze trądzik u mężczyzn?

Istnieje kilka głównych przyczyn powstawania trądziku u mężczyzn. Jedną z nich są hormony. Trądzik hormonalny u mężczyzn powstaje, gdy poziom androgenów, do których zalicza się m.in. testosteron, się podnosi. Wysoki poziom androgenów stymuluje zbyt dużą produkcję sebum, które zatyka pory skóry. W zanieczyszczonych w ten sposób porach rozwija się następnie stan zapalny, którego objawem są wypryski na twarzy.
Ważny aspekt stanowi również genetyka. Geny wpływają na aktywność, a także rozmiar gruczołów łojowych. Jeżeli w naszej rodzinie były przypadki problemów z trądzikiem, szansa, że pojawi się również u nas, jest większa.
Na stan cery wpływ ma także styl życia oraz dieta. Stres może pogarszać kondycję skóry, a w niektórych przypadkach szkodliwy wpływ na cerę może mieć nabiał. Z kolei produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję sebum.

Trądzik u mężczyzn – jak sobie z nim poradzić?

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry – należy używać delikatnych kosmetyków. Skórę twarzy należy oczyszczać 1–2 razy dziennie specjalnym żelem myjącym, przeznaczonym do cery trądzikowej lub problematycznej. Do mycia twarzy nie powinno się stosować tradycyjnego mydła, które może mieć zbyt intensywne działanie, wysuszając skórę i niszcząc jej naturalną barierę ochronną. Unikaj kosmetyków, które mają w składzie SLS lub SLES. Mydło nie powinno zawierać ciężkich olejów, sztucznych barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów, takich jak parabeny.
Stosuj kosmetyki niekomedogenne – czyli takie, które nie zatykają porów i nie powodują powstawania zaskórników. Składniki komedogenne, których należy unikać, to m.in. lanolina, parafina, wazelina, olej kokosowy, silikony oznaczone końcówką -thicone i wspomniany wyżej SLS.
Zdrowa dieta również może mieć wpływ na stan cery. W każdym przypadku inne produkty mogą powodować wypryski. Należy jednak kontrolować spożycie produktów przetworzonych, nabiału (w szczególności mleka), słodyczy i białego pieczywa. Negatywny wpływ na skórę mają także alkohol oraz papierosy.

Masz trądzik po 30.? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Jak wspomniano wcześniej, jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku jest zbyt wysoki poziom androgenów. Szczególnie szybki wzrost poziomu tych hormonów przypada na okres dojrzewania – stąd częste problemy z wypryskami u młodych mężczyzn. Czasem zdarza się, że po zakończeniu okresu dojrzewania problem z trądzikiem nie znika, ale utrzymuje się przez wiele lat, nawet po 30. roku życia.
Co zrobić, gdy trądzik po 30. roku życia nie chce zniknąć? W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z dermatologiem, który może przepisać miejscowe antybiotyki. Ponieważ po 30. roku życia skóra staje się bardziej wrażliwa i cienka, konieczne będzie również stosowanie innych kosmetyków zawierających m.in. retinoidy czy kwas azelainowy. Aby wzmocnić barierę ochronną skóry, można stosować delikatne kremy nawilżające, a w słoneczne dni używać kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.