Data publikacji:

Jak pozbyć się odbarwień na ubraniach?

Zauważyłeś, że twoja ulubiona koszulka albo bluza mają odbarwioną plamę? Na szczęście nie musisz od razu jej wyrzucać lub przeznaczać do noszenia wyłącznie po domu. Mamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda się uratować materiał. Jak pozbyć się odbarwień na ubraniach? Dowiedz się, czytając nasz poradnik!
jak pozbyć się odbarwień na ubraniach

Żółte odbarwienia na ubraniach – jak je usunąć i nie zniszczyć materiału?

Żółte odbarwienia na ubraniach to zdecydowanie najczęściej występujący problem, z którym zmagają się mężczyźni. Plamy pojawiają się głównie pod pachami i na kołnierzyku. Dlaczego właśnie tam? Powód jest prosty – żółty kolor pojawia się w wyniku kontaktu materiału z potem. Oczywiście, nie zauważysz go od razu, jednak po kilku latach regularnego noszenia białej koszuli albo beżowego T-shirtu odbarwienia mogą być już dość widoczne.
Jak usunąć żółte odbarwienia na ubraniach? Świetnym sposobem jest połączenie cytryny i wody utlenionej. Zacznij od pokrojenia cytrusa na kawałki i włożenia ich do dużej miski. Dodaj ciepłą wodę i ostrożnie rozgnieć cytrynę. Musi puścić sok, aby poradzić sobie z odbarwieniami na ubraniach. Kolejnym krokiem jest wlanie około łyżki wody utlenionej i wrzucenie do miski odzieży z żółtymi plamami. Po około godzinie możesz ją wyprać.

Jak pozbyć się odbarwień po Domestosie na ubraniach?

Wpadki podczas sprzątania zdarzają się każdemu. Jeżeli w trakcie czyszczenia toalety na koszulkę albo sweter dostało się kilka kropli mocnego detergentu, to musisz się liczyć z tym, że zostanie po nich ślad. Jak pozbyć się takich odbarwień na ubraniach? 
Masz dwie możliwości. Pierwsza z nich to zainwestowanie w farbę do tkanin, która w szybki i łatwy sposób zamaskuje plamę. Drugą z nich jest usunięcie odbarwienia na ubraniu przy pomocy białego octu. Mocz odzież przez całą noc, a następnie wysusz na słońcu.
Jako bonus podpowiemy, że takie odbarwienie na ubraniu to świetna okazja do odkrycia tkwiących w tobie pokładów kreatywności. Możesz użyć Domestosu to wybielenia innych miejsc na materiale albo zakryć plamę naszywką.

Odbarwienia na ubraniach po praniu, czyli jak poradzić sobie z zafarbowaną odzieżą

Przez przypadek wrzuciłeś do pralki czerwoną koszulkę z białymi spodniami? Jesteśmy pewni, że jeansy czy chinosy nie wyszły z tego spotkania bez szwanku. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć odbarwienia na ubraniach po praniu, to polecamy ci nasze przetestowane i skuteczne sposoby.

Inne sposoby na odbarwienia na ubraniach

Jak jeszcze możesz pozbyć się odbarwień z ubrań? Czasami skuteczny okaże się spirytus, który dobrze radzi sobie z kolorowymi plamami. Wystarczy zamoczyć w nim ściereczkę, a następnie delikatnie pocierać tkaninę.
Gdy wszystkie inne metody zawiodą – zainwestuj w odplamiacz albo wybielacz i wybierz w nich odbarwione ubrania.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.