Data publikacji:

Jak prać czarne ubrania? Sposoby na pranie czarnych ubrań

Czarne ubrania wyglądają rewelacyjnie i powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Dodają tajemniczości i powagi, a przy okazji łatwo łączyć je z innymi kolorami bez obawy o popełnienie modowej gafy. Jest tylko jeden warunek. Żeby prezentowały się schludnie i elegancko, nie mogą być sprane i poszarzałe, w przeciwnym razie sprawiają wrażenie znoszonych, wymagają zatem specjalnego traktowania. Jak prać czarne ubrania i jak przywrócić czarny kolor ubraniom?
jak prać czarne ubrania

Jak prać czarne ubrania, żeby nie straciły koloru?

Dbanie o czarne ubrania to prawdziwa sztuka. Niestety, nie trzeba wiele, żeby ulubiona stylowa koszula czy spodnie zaczęły wyglądać szaro i nijako. Jak prać czarne ubrania? Liczy się częstotliwość prania, jego temperatura, długość cyklu, środki, które stosujesz, a nawet sposób suszenia rzeczy. Lista wskazówek jest długa, ale stosując się do nich, masz szansę przedłużyć życie swoich ulubionych ubrań.

Jak prać czarne rzeczy w pralce?

Jak wstawić czarne pranie? Przede wszystkim zadbaj o niską temperaturę i krótki cykl prania. Im dłużej ubrania znajdują się w wodzie, tym szybciej cenny barwnik będzie się wypłukiwał. Wysoka temperatura również mu nie służy, dlatego maksymalna temperatura prania powinna wynosić 40°C, a przy praniu delikatnych rzeczy może to być nawet 30°C. Przy okazji zachowasz tkaninę w lepszym stanie.
Żeby ubrania wolniej się niszczyły, pamiętaj też o ustawieniu niskich obrotów i przewróceniu ubrań na lewą stronę. Uwaga na proces suszenia – nigdy nie wywieszaj ciemnych rzeczy na słońcu, ponieważ przyspieszy to proces utraty koloru. Susz je w cieniu.
W nowoczesnych pralkach z łatwością ustawisz temperaturę, tempo wirowania i dobierzesz odpowiedni czas cyklu prania. Niektóre modele są nawet wyposażone w specjalne programy do prania ciemnych rzeczy, dzięki czemu nie musisz zastanawiać się, jak prać czarne ubrania – wystarczy wybrać dedykowany im program.

W czym prać czarne rzeczy?

Żeby nie musieć później zastanawiać się, jak przywrócić czarny kolor ubraniom, lepiej zawczasu stosować się do wszystkich zaleceń odnośnie pielęgnacji ciemnych rzeczy. Wiesz już, jak ustawić pralkę, ale pozostaje jeszcze pytanie jakichś środków używać.
Jak i w czym prać czarne ubrania, żeby nie straciły koloru? Idealne będą płyny do prania, najlepiej przeznaczone do ciemnych rzeczy, a tych na rynku pojawia się coraz więcej. Zastanawiasz się, dlaczego nie proszek? Niestety, jest on złym wyborem do ciemnych rzeczy – może pozostawiać nieestetyczne białe ślady i przyczyniać się do szybszego blaknięcia tkaniny.

Jak przywrócić czarny kolor ubraniom?

Nawet najlepiej pielęgnowane ubrania z czasem będą traciły swoją intensywną barwę. Przychodzi zatem dzień, kiedy zaczynasz zastanawiać się, jak przywrócić czarny kolor ubraniom. Czy to w ogóle możliwe? Pomysłów na to jak przeprowadzić sprawną renowację, jest kilka.

Chusteczki do czarnego prania

Są bardzo wygodne w zastosowaniu, wystarczy dorzucić je do prania. Zawierają czarny barwnik, dlatego regularnie używane zapobiegają blaknięciu tkanin i odnawiają kolor.

Ocet

Jest najbardziej znanym domowym sposobem na to, jak przywrócić czarny kolor ubraniom, i chociaż jego działanie nie jest spektakularne, rzeczywiście odświeża barwę tkanin. Rzeczy można moczyć w roztworze, a następnie wyprać lub dodać odrobinę octu bezpośrednio do prania.

Barwnik

Raz na jakiś czas możesz użyć gotowego barwnika, który jest najbardziej skutecznym sposobem na to, jak przywrócić czarny kolor ubraniom takim jak koszule czy jeansy.
Jak widzisz, pielęgnacja ciemnych rzeczy nie jest taka trudna, trzeba tylko wiedzieć, jak prać czarne ubrania, żeby uniknąć szybkiej utraty koloru. Dzięki temu długo pozostaną w świetnym stanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym