Data modyfikacji:

Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami


Metabolizm to inaczej proces przemiany materii zachodzący w każdej żywej komórce. Energię, którą organizm otrzymuje przede wszystkim z pożywienia, wykorzystuje do „zasilania” szeregu procesów życiowych – m.in. oddychania, chodzenia, poruszania kończynami. Prędkość jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od wielu różnych czynników, m.in. wieku, wagi, aktywności fizycznej czy spożywanego jedzenia. Nie jest to jednak wartość stała i można na nią wpływać. Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Na co przede wszystkim zwracać uwagę? Poznaj nasze domowe sposoby na metabolizm!
jak przyspieszyć metabolizm

Sposoby na przyspieszenie metabolizmu domowymi sposobami

Chili przepisem na przyspieszenie metabolizmu w domu


Warto wiedzieć, że wszystkie wyraziste i rozgrzewające przyprawy – chili, kurkuma, pieprz, imbir, chrzan – potrafią bardzo podkręcić przemianę materii. Dzieje się tak dlatego, ponieważ skutecznie podnoszą temperaturę ciała, a co za tym idzie, również tempo przemiany materii.

Kurczak curry, chili con carne lub po prostu zwykły ostry sos dodany do jakiegoś dania to tylko kilka domowych receptur na przyspieszenie metabolizmu! Możesz też zaszaleć z połączeniami: do miski owsianki dodaj szczyptę chili, a podczas gotowania ryżu wsyp do wody płaską łyżeczkę kurkumy.

Pamiętaj jednak o jednej zasadzie: kurkumina zawarta w kurkumie aktywowana jest za pomocą piperyny obecnej w pieprzu. Dlatego jeśli chcemy skorzystać z pełni właściwości kurkumy, używajmy razem z nią pieprzu.

Kofeina a przemiana materii

Przy domowych sposobach na metabolizm nie możemy zapomnieć o filiżance kawy. Po „małą czarną” często sięgają przed treningami sportowcy, ponieważ kofeina potrafi pomóc w poprawianiu życiówek. Tutaj jednak musimy pamiętać, aby kawa nie zawierała mleka i cukru, ponieważ osłabiają one pobudzające działanie kofeiny.

Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem kawy lub ze względów zdrowotnych musisz ją ograniczać, możesz sięgnąć po zieloną herbatę. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, nerek i mózgu. Ma ona delikatniejsze działanie niż np. espresso, ponieważ kofeina w niej zawarta uwalniana jest do organizmu stopniowo. Poza tym filiżanka zielonej herbaty jest źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają przeciwdziałać wielu różnym chorobom, m.in. niektórym nowotworom lub miażdżycy.

Pijmy i jedzmy na zdrowie

Jak jeszcze przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zalecane jest picie co najmniej 1,5 litra wody. Najlepiej, jeśli jest ona mineralna i niegazowana, ponieważ zawiera szereg niezbędnych nam składników mineralnych (m.in. wapń i magnez).
Jeśli zaś chodzi o jedzenie, najlepiej, żeby było ono jak najmniej przetworzone. Im częściej wybierzemy płatki owsiane zamiast dosładzanych płatków śniadaniowych lub domową zupę pomidorową zamiast zupki instant, tym więcej wartościowych substancji otrzyma nasz organizm. Otrzymamy porządną dawkę błonnika i witamin zamiast bezwartościowego cukru lub tłuszczy trans. Pięć porcji warzyw i owoców dziennie pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz metabolizm, ale również na ogólne samopoczucie i wygląd.

30 minut dziennie dla poprawy metabolizmu

Jeszcze innym domowym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczyć przez 30 minut pięć razy w tygodniu. To nie muszą być intensywne ćwiczenia – wystarczy spacer lub kilka skłonów. Jeśli wydaje ci się, że nie masz na to kompletnie czasu, postaraj się chociaż zamienić windę na schody lub wysiądź przystanek wcześniej i dojdź do celu na piechotę. Nawet najmniejsza aktywność pomoże w skuteczny sposób przyspieszyć metabolizm.

Podsumowując – po przeczytaniu powyższych akapitów powinieneś już wiedzieć, jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami. Zwróć uwagę na to, co jesz, pij dużo wody, wypij czasami kawę lub herbaty, ruszaj się, a twój organizm podziękuje ci piękną sylwetką i wspaniałym samopoczuciem!
Autor: Agnieszka Ragus