Data modyfikacji:

Szczotkowanie brody. Kartaczem albo szczotką z włosia dzika

Codzienne rozczesywanie brody jest bardzo ważne gdy mówimy o pielęgnacji brody. Jednym z najpopularniejszych szczotek używanych w tym celu jest kartacz do brody. Jak wybrać dobrej jakości kartacz oraz jak go poprawnie używać?

Szczotkowanie brody kartaczem do brody

Dlaczego warto szczotkować brodę?

Pielęgnacja brody to nie tylko jej mycie. Duże znacznie ma szczotkowanie za pomocą kartacza. Szczotkowanie pomaga rozczesać poskręcaną brodę, która po nocnym kontakcie z poduszką przybiera najróżniejszych kształtów. Warto to robić nie tylko rano, ale i w ciągu dnia, pozbywając się z zarostu przy okazji kurzu, piasku i resztek jedzenia.

Szczotkowanie zarostu kartaczem do brody ma też inne zalety. Pomaga zadbać o stan skóry, poprawiając jej ukrwienie. Włosie szczotki do brody stymuluje cerę do produkcji serum, a lepiej ukrwiona skóra dostarcza brodzie wzmacniających składników odżywczych.

Użycie kartacza sprzyja też zdzieraniu i wyczesywaniu martwego naskórka, z czym nie poradziłby sobie zwykły grzebień do brody. Taka pielęgnacja brody męskiej sprawia, że zarost jest przy okazji gęstszy i mocniejszy.

Jaki kartacz do brody wybrać?

Budowa kartacza do brody jest wyjątkowo prosta. Kartacz składa się z owalnej rękojeści drewnianej oraz twardego włosia. Włosie kartacza wykonuje się z naturalnej szczeciny dzika. Jest ono bardzo twarde i sprężyste, więc doskonale penetruje nawet najgęstszą brodę. Przy okazji naturalna szczecina dzika nie elektryzuje się, co może mieć miejsce w przypadku szczotek ze sztucznym włosiem.

Jeżeli jesteś dumnym posiadaczem gęstej i długiej brody, wybierz kartacz z włosiem o różnej długości. Umożliwia to przebicie się przez grubą warstwę zarostu i dotarcie szczotki do skóry.

Różnej długości włosie ułatwi też przeczesywanie wierzchniej partii brody, np. w czasie stylizacji. Najlepiej, jeśli włosie osadzone jest bezpośrednio w drewnie.

Choć można spotkać kartacze z poduszkami pneumatycznymi, które w teorii mają poprawiać elastyczność szczotki, trzeba liczyć się z tym, że mogą być mniej wytrzymałe. Inwestując w dobrej jakości kartacz masz pewność, że posłuży ci przez wiele lat i nie straci włosia po kilku użyciach.

Jak szczotkować brodę kartaczem?

Zarost należy szczotkować dogłębnie, docierając aż do skóry twarzy. Przeczesywanie z wierzchu nie ma większego sensu, bo w ten sposób nie uda ci się pobudzić ukrwienia skóry i nie wpłynie to na gęstość zarostu. Zarost rozczesuj w różnych kierunkach, aby jak najlepiej rozprostować włosy i ułatwić sobie stylizację brody.

Możesz w ten sposób nadać brodzie objętości, co jest ważne szczególnie w przypadku mężczyzn o stosunkowo rzadkim zaroście. Aby rozczesać długą brodę, ułóż ją na dłoni i „dociśnij” do niej kartacz. 

Zaleca się, by szczotkować brodę minimum dwa razy dziennie. Można to robić zarówno na sucho, jak i po nałożeniu kosmetyków. Szczotkując suchą brodę pozbędziesz się kurzu, martwego naskórka i zanieczyszczeń, natomiast nałożenie odrobiny olejku ułatwi rozczesywanie mocno pokręconego zarostu.

Nie musisz się przejmować zabrudzeniem szczotki do brody — to naturalne włosie, więc olejki mogą mu jedynie pomóc.

Jak dbać o kartacz do brody?

Aby kartacz służył ci długo, myj go po każdym użyciu. Drobnych zanieczyszczeń pozbędziesz się przemywając go pod ciepłą wodą i pozostawiając do wysuszenia.

Zabrudzenia z olejku lub innych kosmetyków zmyjesz za pomocą szamponu do brody. Bez obaw, nie uszkodzisz w ten sposób włosia. Jeżeli masz dwa kartacze (np. zwykły i turystyczny), możesz je myć pocierając między sobą. To dwa kartacze umyte jednocześnie!

Myjąc kartacz pamiętaj, aby nie zanurzać go w wodzie na zbyt długo. Choć drewniana rękojeść jest impregnowana, lakierowana i zabezpieczona przed wilgocią, nadmiar wody może doprowadzić do spękania lub spuchnięcia drewna. Po umyciu kartacza osusz rękojeść ręcznikiem i odstaw kartacz w taki sposób, aby woda mogła spłynąć z włosia.

Artykuły, które warto przeczytać: