Data modyfikacji:

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Nubuk cieszy się od lat rosnącą popularnością. Ten podobny do zamszu, delikatny i efektowny materiał zdobywa coraz większe grono zwolenników. Obuwie wykonane z nubuku może cieszyć nas przez długi czas, jeżeli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Jak wyczyścić buty z nubuku? Wcale nie jest to aż tak skomplikowane!
jak czyścić buty z nubuku

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Nubuk - czym tak właściwie jest?

Najpowszechniej znanymi rodzajami skóry wykorzystywanej przy produkcji galanterii oraz odzieży, w tym obuwia, jest skóra licowa i zamsz. Trzecim rodzajem, często mylonym z zamszem, jest właśnie nubuk. Czym więc różnią się od siebie poszczególne rodzaje skór wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym?
  • Skóra licowa: jest to najzwyczajniej wierzchnia strona zwierzęcej skóry. Nie znajdziemy na niej żadnych włosków, a gładka, często woskowana powierzchnia zapewnia dobrą, naturalną, ochronę przed wilgocią. Dzięki swoim właściwościom i strukturze skóra licowa jest bardzo prostym i wdzięcznym materiałem, jeżeli chodzi o jego pielęgnacje.
  • Skóra szorstka: to właśnie do nich zaliczamy zamsz oraz nubuk. W tym wypadku możemy wyczuć, przejeżdżając po skórze palcem, delikatne włoski. Z racji swojej faktury jest to materiał dużo bardziej wymagający w pielęgnacji niż skóra licowa.

Przeczytaj również: Jakie wyróżniamy rodzaje butów męskich?

Czym różni się zamsz od nubuku?

W jaki sposób najprościej odróżnić od siebie zamsz i nubuk? Różnice między tymi dwoma rodzajami skór szorstkich można bez problemu zauważyć w ich włosiu.

Jeżeli przyjrzysz się powierzchni zamszu, zauważysz długie, wyraźnie widoczne, nieco lśniące włoski. W przypadku nubuku włosie jest wyraźnie krótsze, nie aż tak rzucające się w oczy, również przez swoją bardziej matową barwę.

Nubuk wyróżnia również to, że w dotyku jest on wyraźnie bardziej miękki i delikatniejszy niż zamsz.

Czasem producenci stosują specjalny wosk, którym pokrywają nubuk, przez co jego powierzchnia upodabnia się do skóry licowej.

Impregnacja - czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim zajmiemy się tym, jak czyścić buty z nubuku, warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej na samym początku spróbować zapobiec ich uszkodzeniu i poważnemu zabrudzeniu. Największym wrogiem, zarówno zamszu, jak i nubuku, jest wilgoć.

To właśnie kontakt z wodą może wyrządzić największe szkody naszemu nubukowemu obuwiu. Długotrwały kontakt z wilgocią może nie tylko trwale uszkodzić nubuk, ale również spowodować nieestetyczne ściemnienie materiału. Jak więc zapobiec tym niepożądanym efektom kontaktu nubuku z wodą?

Można zaradzić temu, impregnując nasze obuwie, korzystając ze specjalnych środków w sprayu, które zabezpieczą nubuk przed wodą. Warto więc już przy zakupie obuwia z nubuku zaopatrzyć się w specjalny impregnat do skór szorstkich.

Zanim spryskasz całą powierzchnię buta, warto wypróbować preparat na niewielkim, najlepiej mało widocznym, skrawku materiału, tak aby upewnić się, że sam impregnat nie uszkodzi naszego obuwia.

Dobrze jest również poświęcić chwilę na zaimpregnowanie butów przed każdym naszym wyjściem z domu - zwłaszcza w bardziej deszczowych porach roku.

Jak czyścić buty z nubuku?

Zanim zabierzemy się do omówienia tego, jak wyczyścić nubuk, musimy zebrać potrzebne do tego narzędzia. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę o miękkim włosiu, przeznaczoną do czyszczenia zamszu oraz nubuku.

Dobrą praktyką jest korzystanie z niej po każdym założeniu butów. W taki sposób pozbędziemy się kurzu i brudu, który osadza się na obuwiu podczas jego użytkowania.

Dzięki systematycznemu powtarzaniu tego zabiegu, zapobiegniemy powstawaniu trwałych zabrudzeń powstających poprzez wnikanie kurzu oraz brudu głęboko w strukturę nubuku. Dodatkowo wygładzimy włos, nadając nubukowi estetyczny wygląd.

Jak czyścić nubuk domowymi sposobami?

Niestety, na czyszczenie nubuku nie ma dobrych domowych sposobów. Jak już wiadomo, materiał ten nie znosi kontaktu z wodą, dlatego też, jeżeli nie posiadamy specjalnej szczoteczki, możemy spróbować oczyścić obuwie z nubuku, wycierając je wilgotną, ale nie mokrą, ściereczką.

Jeżeli jednak nasze buty zamokną, pod żadnym pozorem nie suszmy ich na słońcu lub pod kaloryferem, ponieważ poskutkuje to trwałym uszkodzeniem naszych butów. W razie poważnego zamoczenia naszych butów, warto włożyć do ich wnętrza materiał dobrze pochłaniający wilgoć, na przykład zwinięte gazety, i pozwolić im dobrze wyschnąć, zanim zabierzemy się za ich oczyszczenie.

Mocno ubrudzone buty, którym nie pomoże szczotkowanie ani wilgotna szmatka, musimy potraktować specyfikami dedykowanymi do czyszczenia skór szorstkich lub nubuku. Tutaj ponownie, tak jak w przypadku impregnatu, zanim zastosujemy preparaty, nawet te dedykowane do nubuku, na całej powierzchni buta, przetestujmy działanie środka na niewielkim, niewidocznym fragmencie buta.

Jak wyczyścić nubuk z zacieków z soli?

Kolejnym, często pojawiającym się problemem związanym z pielęgnacją obuwia, są pojawiające się zimą zacieki z soli. Mimo że takie zacieki wyglądają nieciekawie, są one stosunkowo proste do usunięcia.

Wystarczy zanurzyć ściereczkę w delikatnym roztworze wody i płynu do mycia naczyń. Pamiętamy jednak o tym, aby porządnie ściereczkę „wykręcić”, tak aby była ona tylko lekko wilgotna. Tak przygotowanym narzędziem ścieramy z butów zacieki.

Nubuk - jak czyścić i dbać?

Nubuk jest bez wątpienia materiałem niezwykle estetycznym i delikatnym. Musimy więc o niego zadbać tak, aby jak najdłużej cieszył nas swoimi walorami.

Sama pielęgnacja butów z nubuku nie należy do bardzo skomplikowanych procedur, wymaga ona jednak systematyczności i tego, abyśmy nieco bardziej uważali w trakcie użytkowania butów z tego materiału.

Przede wszystkim należy unikać wilgoci, która jest śmiertelnym wrogiem wszelkich skór szorstkich. Możemy również zaopatrzyć się w specjalne preparaty do renowacji koloru naszych butów. Barwa butów, nie tylko tych wykonanych z nubuku, z czasem traci swoje nasycenie i blask.

Dobrze jest więc raz na jakiś czas sięgnąć po tak zwany renowator koloru, dzięki czemu dobrze zadbane buty odzyskają swój blask i będą wyglądać jak nowe.
Autor: Paweł Podwieczorek