Data publikacji:

Jaki wykonać trening piłkarski? Trening piłkarski od A do Z

Dobrze wykonany trening piłkarski to połowa sukcesu w drodze do wygranego meczu. W przerwie międzysezonowej, ale również przed każdym meczem wskazane jest wykonanie treningu. Zarówno młodzi trampkarze, jak i zawodowi sportowcy powinni wiedzieć, jak przeprowadzić ćwiczenia samodzielnie.
jak wykonać trening piłkarski

Trening piłkarski w domu

Z uwagi na przerwę w treningach lub przez złe warunki pogodowe często nie można wziąć udziału w zorganizowanym treningu piłkarskim. Jeśli nie mamy możliwości wykonać ćwiczeń na stadionie, orliku lub hali, to z powodzeniem możemy wykonać je samodzielnie we własnym domu. Jak przygotować się do treningu piłkarskiego w domu i co będzie nam potrzebne?
Sezon piłkarski rozpoczyna się na wiosnę, przez cały okres zimowy nie można zapominać o regularnych treningach i ćwiczeniach. Należy wprowadzić stałą aktywność fizyczną do naszego harmonogramu, która pomoże nam utrzymać formę przez martwy okres treningowy. Najlepiej wtedy zacząć uprawiać dyscypliny, które wyrobią w nas systematyczność, zwiększą siłę oraz będą pracować nad naszą kondycją. Szczególnie polecany jest w tym okresie basen, który wzmocni mięśnie pleców oraz barków, dodatkowo wizyty na siłowni przy pomocy dobrze dobranych ćwiczeń usprawnią inne partie ciała.
Nic jednak nie zastąpi ćwiczeń piłkarskich. Oczywiście piłka nożna to gra w pełni zespołowa, ale mimo wszystko najbardziej liczy się forma i kondycja każdego zawodnika z osobna. Oczywiście w sezonie, jak i poza nim o to, aby gracze utrzymywali dobrą formę, powinien dbać trener drużyny. Chcąc doskonalić swoje umiejętności, warto samodzielnie podjąć się treningów.

Od czego zacząć indywidualny trening piłkarski?

Nic nie może się udać, jeśli nie ma odpowiedniego planu. Tak samo wygląda to w tym przypadku, dobry trening musi mieć swój plan. Na początek najlepiej jest ustalić, jaki jest nasz cel, na jakim efekcie najbardziej nam zależy, podchodząc do ćwiczeń. Czy chcemy zwiększyć swoja wytrzymałość, siłę, a może popracować nad lepszą kondycją.
Drugim ważnym elementem jest rozgrzewka. Z pewnością każdy trener to powtarza, że nie można zacząć gry bez rozgrzania i rozciągnięcia się. Piłka nożna to sport bardzo obfitujący w kontuzję, prawidłowe przygotowanie ciała i mięśni do wysiłku fizycznego pomoże uniknąć niektórych urazów lub zmniejszyć ich skutki. Podchodząc do treningu piłkarskiego w domu, nie zapominajmy o tym ważnym elemencie.
Jak przeprowadzić rozgrzewkę? To bardzo proste. Można zacząć od wymachów ramion, skłonów, stawania na palcach, następnie trening trzeba wzbogacić o ćwiczenia z ruchem nóg: przeplatanką, krokiem odstawno-dostawnym, krótkimi biegami i rzutami piłką. Trenerzy oraz fizjoterapeuci twierdzą, że dobra rozgrzewka powinna trwać minimum dziesięć minut.
Dostosujmy trening do przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli trenujemy w domu, należy zwrócić uwagę na wysokość sufitu, okna, przedmioty, jakie znajdują się w pomieszczeniu, oraz dobrą wentylację.

Jak może wyglądać przykładowy trening piłkarski?

Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju gadżety, które urozmaicą nasz trening oraz pomogą zorganizować go samemu.
Oczywiście potrzebna jest przede wszystkim dobra piłka treningowa. Jak sama nazwa wskazuje, są piłki, których używa się właśnie do treningów. Ponieważ częstotliwość używania takiej piłki jest znacznie większa niż przy jednym meczu tygodniowo, powinna być ona wykonana z dobrej jakości materiałów i być bardzo wytrzymała.
Piłka jest nieodłącznym elementem, zaraz po niej można zwrócić uwagę na tak zwane grzybki. Z grzybków możemy ustawić slalom, oznaczyć obszar, w którym będziemy ćwiczyć, czy miejsca zawodników. Kolejnym bardzo znanym przedmiotem o podobnym zastosowaniu są pachołki. Pachołki także mogą spełniać rolę przeszkody, wyznaczać tor biegu czy pole treningu.
Do podskoków i ćwiczeń, które nazywamy skipem, można zaopatrzyć się w podłużne kijki lub laski. Zazwyczaj tworzy się z nich drabinkę, ustawiając laski w niewielkich odstępach.
Dodatkowo, jeśli nasza pozycja na stadionie to stanie na bramce, dobrze jest mieć w zanadrzu rękawice oraz ochraniacze. Rękawice bramkarskie zamortyzują mocne przyjęcia piłki na ręce, co jest szczególnie ważne wśród młodych zawodników. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy zainwestować w małe bramki piłkarskie.

Trening piłkarski – podsumowanie

Indywidualny trening piłkarski można z powodzeniem wykonać w domu. Zaplanowany zestaw ćwiczeń może wykonać zarówno zawodowy zawodnik, starszy piłkarz, jak i amator i junior. Przed przystąpieniem do treningu trzeba sprawdzić dostępność miejsca oraz zaopatrzyć się w potrzebne elementy i gadżety, które usprawnią nasz trening. Koniecznie nie można zapomnieć o rozgrzewce.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!