Data publikacji:

Jak wypisać zaproszenie? O czym nie można zapomnieć?

Przed tobą ważne wydarzenie takie jak urodziny, chrzest twojego dziecka lub własny ślub? Nie wiesz, jak wypisać zaproszenie? W takim razie zerknij do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, o czym musisz pamiętać, wypisując zaproszenie na poszczególne okazje. Zapraszamy do lektury!
jak wypisać zaproszenie

Jak wypisać zaproszenie na poszczególne okazje?

Nie wiesz, jak wypisać zaproszenie, aby to brzmiało odpowiednio do okazji, a jednocześnie zawierało wszystkie niezbędne elementy? Dobrze trafiłeś – w poniższym poradniku bierzemy na tapet zaproszenia ślubne, na komunię, chrzest oraz zaproszenia na urodziny i imieniny. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wypisując każde z nich.

Jak wypisać zaproszenie na ślub i wesele?

Na pierwszy rzut oka wypisanie ślubnego zaproszenia może wydawać się banalne – w końcu tego uczą już dzieci na poziomie szkoły podstawowej! Ale o ile podstawowa formułka nie sprawia wszystkim trudności, tak kłopotliwe mogą być inne kwestie. Wystarczy użyć źle jednego ze słów, aby wprowadzić gości w błąd i wywołać niepotrzebne zamieszanie. Ba! A nawet sprawić komuś przykrość.
  • Ślub i wesele to nie to samo!
  • Po pierwsze, jasno i wyraźnie rozgraniczmy – ślub i wesele to dwie inne uroczystości! Ślub to uroczystość odbywająca się w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Czasem odbywa się też w miejscu wesela. Ale można zaprosić gości wyłącznie na ślub, a na wesele już nie. Wesele to z kolei impreza odbywająca się po ślubie. Zazwyczaj wszyscy zaproszeni na ślub biorą w nim udział.
    Jeśli chcesz zaprosić kogoś wyłącznie na ślub bez imprezy weselnej, to koniecznie rozgranicz to w zaproszeniu. Napisz „Pragniemy zaprosić na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego“. Dla gości zaproszonych także na wesele możesz stworzyć taką formułkę „Pragniemy zaprosić na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego oraz przyjęcie weselne odbywające się w (nazwa miasta) przy ulicy (nazwa i nr)”. Nie zapomnij podać adresu obu miejsc. Wówczas dla osoby zaproszonej wyłącznie na ślub będzie jasne, że jest tylko adres kościoła lub urzędu stanu cywilnego bez adresu sali weselnej. A ty unikniesz faux pas.
  • Określ dress code
  • Nie musisz tego robić, ale jeśli ze swoją narzeczoną planujecie zachować jakiś specjalny styl uroczystości, to warto o tym wspomnieć. Przykładowo, jeśli ślub, a później wesele odbywają się na zewnątrz, np. w stodole, to warto dać o tym znać gościom, aby mogli dobrać chociażby odpowiednio wygodne obuwie. To samo, jeśli organizujecie wesele w konkretnym stylu, np. Jamesa Bonda. Warto wspomnieć o tym gościom weselnym i przypomnieć, że będzie miło, jeśli ubiorą się w zgodzie z charakterem uroczystości.
  • Nie chcecie kwiatów? Wspomnijcie o tym!
  • Wiele par młodych rezygnuje z dostawania kwiatów i wyraźnie pisze na ślubnym i weselnym zaproszeniu, aby ich nie przynosić. Zamiast tego nierzadko zbierają inne drobne rzeczy, np. maskotki, które są później zanoszone do domu dziecka, albo losy na loterię – kto wie, może uda się coś wygrać. Wystarczy formułka „Szanowny Gościu! Zamiast na kwiaty wydawać pieniążki, przynieś nam wino lub książki”. Może być również „Prosimy kwiatów nam nie kupować, lecz butelką wina nas obdarować”. Takich wierszyków znajdziesz w sieci całe mnóstwo!
  • Jedna rodzina jedno zaproszenie
  • Nawet jeśli dwie rodziny mieszkają pod jednym dachem, to w złym guście jest pisanie dla nich jednego zaproszenia. Każda rodzina musi dostać swoje. Dodatkowo dzieci w rodzinie, które skończyły 18. rok życia, powinny też dostać osobne zaproszenie.
  • Osoba towarzysząca
  • Na zaproszeniu musi też znaleźć się miejsce dla osoby towarzyszącej. Jeśli wiesz, jak nazywa się osoba towarzysząca, z którą przyjdzie gość, to możesz wpisać od razu dwa imiona i nazwiska na zaproszeniu. Bezpieczniejszą opcją będzie jednak nie podawać konkretnych nazwisk. Dlaczego? Ponieważ gość może zmienić zdanie i jako swoją osobę towarzyszącą zabrać kogoś innego. A teraz sprawa kluczowa, czyli jak wypisać zaproszenie z osobą towarzyszącą? To proste – wystarczy formułka „Sz. P. Jana Kowalskiego z osobą towarzysząca”.
  • Dzieci podczas uroczystości
  • Jeśli chcecie, aby na waszym przyjęciu weselnym i ślubie pojawiły się też dzieci, to wówczas należy napisać „Zapraszamy (imiona i nazwiska) wraz z dziećmi”. A jak wypisać zaproszenia ślubne, jeśli nie chcecie, aby na uroczystości pojawiły się dzieci? Wówczas pomijamy formułkę „z dziećmi”. Wymieniamy w zaproszeniu wyłącznie samych dorosłych.

    Jak wypisać zaproszenie na komunię dla chrzestnych i nie tylko?

    Niedługo organizujecie uroczystość z okazji przyjęcia pierwszej komunii świętej przez wasze dziecko? W takim razie z pewnością zastanawiacie się, jak wypisać zaproszenie. Na szczęście większość zaproszeń dostępnych na rynku ma już wpisane specjalne formułki, a wy dodajecie tylko imiona i nazwiska zaproszonych gości oraz adres kościoła i uroczystości, która odbywa się później. Pamiętajcie też o podaniu nazwy parafii. Warto wpisać również wasze numery telefonów w razie pojawiających się pytań.

    Jak wypisać zaproszenia na chrzest?

    Zaproszenia na chrzest nierzadko również są zaproszeniami gotowymi. W środku należy tylko napisać imiona i nazwiska zaproszonych osób, adresy odbywania się zarówno chrztu, jak i późniejszego poczęstunku oraz godziny. Tak jak w przypadku zaproszenia na komunię, warto podać też nazwę parafii, w której odbędzie się chrzest, oraz numery telefonów do rodziców dziecka.

    Urodzinowe zaproszenia – jak wypisać?

    Zaproszenia na urodziny powinny zawierać imię i nazwisko zaproszonej osoby, a także godzinę i adres miejsca, w którym odbywa się impreza. Jeśli organizujesz urodziny tematyczne, np. w stylu lat 70., wówczas warto poinformować o tym gości i dodać informację o strojach. Na zaproszeniu urodzinowym oczywiście można też dodać formułkę o osobach towarzyszących i dzieciach. Niemniej jednak urodziny to mniej oficjalna uroczystość niż ślub i wesele, a więc nie trzeba tego robić. Wystarczy po prostu powiedzieć gościom, że są zaproszeni z lub bez dzieci i z lub bez osoby towarzyszącej.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.