Data modyfikacji:

Jaka koszula na pogrzebie? Jaką koszulę założyć na pogrzeb?

Niezależnie od płci, ubiór na pogrzebie powinien być skromny i maksymalnie powściągliwy. Tego dnia najlepiej nie wyróżniać się z tłumu i skupić się na pożegnaniu danej osoby. Jednak skomponowanie stroju na pogrzeb niejednokrotnie nie jest zadaniem prostym. Podpowiadamy co założyć, aby wyglądać skromnie i z klasą. Warto przyswoić poniższe zasady, szczególnie odnoszące się do wyboru koszuli. Dzięki nim można zaprezentować się godnie i uniknąć faux pas.
Jaka koszula na pogrzebie?

Powściągliwość i klasyka

Najbardziej stosownym strojem na pogrzeb jest klasyczny męski garnitur. Musi być utrzymany w ciemnej tonacji, może być koloru granatowego lub grafitowego. W przypadku braku kompletu należy założyć pasujące do siebie spodnie wizytowe i skromną marynarkę jednorzędową. Jeśli ostatnie pożegnanie odbywa się w okresie letnim, warto rozważyć założenie lżejszego kompletu z cieńszej wełny. W przypadku pogrzebu zimą można uzupełnić strój o czarny elegancki płaszcz oraz buty za kostkę. Niektórzy panowie rezygnują z eleganckiego stroju ze względu na pogodę. Zdecydowanie nie powinno się tego robić z uwagi na szacunek, który trzeba okazać zmarłemu i jego rodzinie. 
Na pogrzeb powinno się przychodzić w stroju niewyróżniającym się z tłumu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie klasycznej koszuli garniturowej. Warto zrezygnować z nietuzinkowych dodatków i wariacji. Koszula powinna być czarna, biała, grafitowa lub granatowa. Liczne desenie czy wzory lepiej zostawić na inną okazję. Warto zadbać natomiast o kondycję ubrań. Z szacunku do zmarłego i jego rodziny należy zadbać, aby koszula była wyprasowana, nie miała zagięć lub krzywych mankietów. Dla własnego komfortu lepiej wybrać koszulę uszytą z naturalnych tkanin, które są przyjazne dla skóry. Wyjątkiem jest lniana koszula. Ten wybór lepiej pozostawić na wakacyjny urlop. Na pogrzebie lepiej sprawdzi się klasyczna bawełniana koszula. Zimą natomiast należy wystrzegać się puchowych kurtek. Warto postawić na czarny płaszcz o prostym kroju. Najlepiej, jeśli sięga za kolana. Ubierając się na pogrzeb, należy wykluczyć wszelkie wzorzyste koszule, które są ostatnio bardzo modne. Uroczystość żałobna to okazja specyficzna, wymagająca odpowiedniego doboru stroju. 

Jaka koszula na pogrzebie?

Koszula to z pewnością najbardziej niepewny element stroju pogrzebowego. Może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie czerń, jednak niekoniecznie tak jest. Podstawą i klasyką elegancji jest klasyczna biała koszula z kołnierzykiem. Powinna być wyprasowana, matowa i delikatnie przylegać do ciała, aczkolwiek nie obciskać. Kołnierz powinien być nieco szerszy, aby móc swobodnie schować go pod marynarkę. 
Kompletowanie ubioru przed ceremonią pożegnalną może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz. Jednak ważne jest odpowiednie uczczenie danej osoby i okazanie szacunku całej rodzinie. Wobec tego postawa oraz prezencja stanowią sposób na oddanie hołdu. Ubranie nie może być zatem przypadkowe, musi być stosowne i stonowane. Dobrym określeniem idealnego stroju na pogrzeb jest smart casual. To znaczy, że należy założyć garnitur, jednak niekoniecznie krawat. Jeśli chodzi o obuwie, postaw na półbuty lub oksfordy.

Czego unikać? Jaka koszula na pogrzeb?

W swoim stroju należy unikać elementów, które będą zbytnio przyciągać uwagę. Wobec tego konieczne będzie zrezygnowanie ze świecących tkanin. Zarówno garnitur, jak i koszula nie mogą mieć satynowego połysku. Jest to mało eleganckie i niestosowne. Określeniem, które pomoże ci skompletować garderobę, jest: prostota wyrażona w czerni. Istotne jest również zachowanie w odniesieniu do noszonego stroju. Nie można bowiem ściągać marynarki w kościele, nawet pomimo upału. Będzie to postrzegane jako brak szacunku. Nawet jeśli temperatura na zewnątrz daje w kość, należy wytrzymać mszę oraz pożegnanie na cmentarzu bez ściągania marynarki. Można ją zdjąć dopiero podczas stypy. Koszulę można uzupełnić krawatem. Jeśli zdecydujemy się na założenie tego elementu, należy pamiętać, że powinien on być czarny. Elegancki jest krawat o klasycznej szerokości, należy wystrzegać się zbyt cienkich modeli, zwanych potocznie „śledzikami”. Garnitur posiadający fakturę bądź prążki również nie powinien być zakładany na pogrzeb. Będzie niepotrzebnie przyciągał uwagę i rozpraszał żałobników.  
Wydaje się, że dobór odpowiedniego stroju na pogrzeb nie jest trudną kwestią, ponieważ wystarczy postawić na klasyczną czerń. Oprócz zadbania o odpowiednią kolorystykę istotne jest zatroszczenie się o kondycję odzieży. Pod żadnym pozorem nie można pójść na uroczystość żałobną w wymiętej koszuli lub w błyszczącym garniturze. Ponadto nie powinno się zakładać sportowego obuwia. Ostatnio bardzo modne staje się noszenie zestawu garniturowego z adidasami. Tego połączenia nie można jednak wybrać na pogrzeb, ponieważ będzie lekceważące dla innych uczestników i rodziny zmarłego. Najlepszym wyborem są oksfordy lub buty derby. Ponadto istotny jest wybór koszuli. Ponadczasowa i uniwersalna biel bije na głowę inne kolory. Ewentualnie można zdecydować się na grafit lub granat. Warto pamiętać, że klasyka zawsze się obroni. Na pogrzebie nie należy zwracać na siebie uwagi, nie można zatem zakładać ekstrawaganckich dodatków. Specjaliści rekomendują również zrezygnowanie z kamizelki, kolorowych skarpet czy nadmiaru biżuterii. Warto pamiętać o pełnym stroju również latem. Wysoka temperatura na zewnątrz nie sprzyja zakładaniu zestawu garniturowego, jednak okazja tego wymaga, dlatego źle postrzegane jest zdejmowanie marynarki w kościele lub na cmentarzu. Można to uczynić dopiero na stypie. 
Zdjęcie: Envato/ dolgachov
Autor: Redakcja Ceneo