Data modyfikacji:

Jaki kartacz do brody wybrać?


Bujna i gęsta broda już dziś nikogo nie dziwi. Akcesoria do jej pielęgnacji kupisz niemal w każdej większej drogerii. Mimo to niektóre kosmetyki i akcesoria warto kupić w internecie, bowiem ich jakość jest znacznie wyższa. Tak jest w przypadku kartacza do brody. Czym jest kartacz do brody, jaki wybrać i jak poprawnie go używać? Wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć.
zarost

Dlaczego warto zainwestować w kartacz do brody?


Kartacz o brody to nic innego, jak szczotka pozbawiona rączki. Taki kształt nie jest przypadkowy. Zapewnia pewny chwyt i ułatwia rozczesywanie gęstego zarostu. Dlaczego jednak warto rozczesywać brodę? Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o modelowanie i rozczesywanie kołtunów.

Głównym zadaniem kartacza do brody jest poprawa kondycji skóry twarzy. Po zapuszczeniu gęstego zarostu do cery dociera coraz mniej światła, a skóra zaczyna produkować coraz mniej sebum. W efekcie policzki i szyja stają się przesuszone. Wysuszona skóra łuszczy się i swędzi, a zarost traci na objętości. Aby temu zaradzić, powstał kartacz. Włosie kartacza do brody delikatnie masuje skórę, poprawia jej ukrwienie, złuszcza stary naskórek i stymuluje produkcję sebum. Efektem jest lepsza kondycja skóry i lepsza wchłanialność składników odżywczych z kosmetyków do brody.

Jaki kartacz do brody wybrać?


Typowy kartacz do brody nie jest wyposażony w rączkę. Zwolennicy tego typu szczotki przekonują, że objęcie dłonią całego kartacza umożliwia lepsze panowanie nad dociskiem i ułatwia pracę z zarostem. Nie każdemu jednak szczotka bez uchwytu przypadnie do gustu. Jeśli używasz grzebienia z rączką, być może bardziej przypadnie ci do gustu kartacz z uchwytem. Wbrew pozorom budowa kartacza ma znacznie, bo niewygodna konstrukcja szybko zniechęci cię do codziennej pielęgnacji brody.

Włosie kartacza do brody


Najważniejszym elementem kartacza jest włosie. W najtańszych modelach znajdziesz to wykonane z włókien syntetycznych, jednak od razu zachęcamy do zakupu kartacza z włosiem naturalnym. Podobnie jak w przypadku pędzla do golenia, naturalna szczecina cieszy się największą popularnością. Nie oznacza to jednak, że syntetyki są złe. Mają większą sprężystość i mogą lepiej masować skórę twarzy, ale najlepsze kartacze raczej wyposażone są w naturalny włos.

W dobrej jakości kartaczach najczęściej wyposażone są w szczecinę dzika. Jest ona dość sztywna i bez problemu przedziera się nawet przez gęsty zarost. Włosie borsucze, popularne w produkcji pędzli, byłoby w tym przypadku zbyt delikatne. Twardość włosia należy dobrać do gęstości i twardości zarostu. Miękki zarost wymaga miękkiego włosia, a twardy nieco twardszego. Znaczenie ma również gęstość szczotki. Do bujnego i gęstego zarostu warto dobrać nieco rzadszą szczotkę, która dotrze do skóry łatwiej niż ta gęsta.

Mocowanie włosia w kartaczu


Sposób mocowania włosia w kartaczu ma największy wpływ na jego żywotność. Najmniej trwałe są kartacze z włosiem zatopionym w elastycznej poduszce. Takie egzemplarze produkowane są maszynowo i w kontakcie z bujnym zarostem mogą ulec destrukcji. Wyrwanie poduszki wcale nie jest takie trudne. Kartacze z poduszką mają jednak zaletę – amortyzują włosie i są delikatniejsze dla skóry.

Bardziej masywne kartacze mają włosie zatopione bezpośrednio w drewnianej obudowie. Z jednej strony zapewnia to większą kontrolę nad naciskiem, ale z drugiej może prowadzić do podrażnień. Włosie wklejone w drewno jest trwałe, ale tylko pod warunkiem, że zastosowano dobrej jakości klej. W niskiej jakości kartaczach włosie będzie wypadać, a podczas wyparzania szczotki klej może całkowicie puścić. Z tego względu w najlepszych kartaczach stosuje się włosie przewlekane. Jest ono przeciągane przez fragment drewna z otworami, a następnie klinowane drugim kawałkiem. W ten sposób ryzyko wypadania włosia jest ograniczone do minimum.

Jaki rozmiar kartacza będzie odpowiedni?


Przepis na dobór odpowiedniego rozmiaru kartacza jest bardzo prostu – powinien on po prostu dobrze leżeć w dłoni. Wielkość szczotki nie wpływa w znaczny sposób na rozczesywanie brody czy poprawę ukrwienia skóry. Wybierz więc taki kartacz, który będzie dla ciebie wygodny. Wyznacznikiem wielkości kartacza może być chociażby myszka komputerowa. W domowym zestawie brodacza warto mieć także mały, turystyczny kartacz, który przyda się podczas wyjazdów. Aby pielęgnacja brody przyniosła odpowiednie skutki, należy wyczesywać ją regularnie.
Autor: Szymon Sonik