Data publikacji:

Jaki klej od podsufitki?

Odklejająca się podsufitka samochodowa to przypadłość wielu modeli samochodu. Zwisające fałdy tapicerki nie wyglądają estetyczne, a z czasem mogą wręcz przeszkadzać podczas jazdy. Podklejenie podsufitki w aucie nie jest jednak proste, a kluczowe jest użycie odpowiedniego kleju. Jaki klej do podsufitki samochodowej wybrać, by uzyskać schludny efekt?
klej do podsufitówki
Podstawowy problem związany z podklejeniem podsufitki samochodowej to brak dostępu do wewnętrznej strony tapicerki. Aby podkleić materiał skutecznie, należałoby zdemontować całkiem podsufitkę. Jest to bardzo czasochłonne, bo wymaga odkręcenia i zdjęcia wielu plastikowych elementów, w tym zaślepek, blend, uchwytów czy lampek. Dobry klej do podsufitki pozwoli na miejscowe podklejenie materiału i to bezpośrednio w aucie. Czym powinien charakteryzować się klej do podsufitki, by praca z nim była bezproblemowa?

Jaki klej do podsufitki samochodowej?

Największym błędem podczas podklejania podsufitki jest użycie nieprawidłowego kleju. Nie każdy klej do materiału nadaje się do tego, by użyć go do tapicerki samochodowej. Profesjonalny klej do podsufitki ma niską wsiąkliwość, co oznacza, że nie przebija na drugą stronę. Jest stosunkowo suchy, przez co nie ma ryzyka, że na podsufitce pojawią się plamy i zacieki. Jeśli użyjesz innego rodzaju kleju, możesz zniszczyć podsufitkę.
Ważną cechą kleju do tapicerki samochodowej jest także odporność na wysoką temperaturę. Elementy wnętrza samochodu mogą nagrzewać się nawet do 80–90°C. W takich warunkach nie sprawdzi się np. klej w sztyfcie – rozpuści się podczas pierwszych upałów. Klej do podsufitki zachowuje swoje właściwości nawet powyżej 100°C.
Inną istotną cechą kleju do podsufitki jest wysoka przyczepność wstępna i elastyczność. Przyczepność sprawia, że klej nie spływa z powierzchni i z łatwością przytrzymuje tapicerkę już po kilku sekundach od dociśnięcia jej. Elastyczność pozwala natomiast na pracę materiału i zapobiega kruszeniu się kleju. To właśnie kruszenie się kleju jest częstym powodem odklejania się tapicerki od podsufitki.

Jak aplikować klej do podsufitki?

Klej do podsufitki samochodowej dostępny jest najczęściej w formie sprayu i to nie bez przyczyny. Taka forma pozwala na równomierną i oszczędną aplikację kleju, bez ryzyka powstania plam. Dodatkowo klej w sprayu może być nałożony w zakamarki i miejsca trudno dostępne, więc podklejenie odstającego kawałka tapicerki nie stanowi problemu. Warto jednak zabezpieczyć sąsiednie elementy przed zachlapaniem klejem, np. mikrofibrowymi ręcznikami lub gazetami.
Choć wydaje się to nieintuicyjne, większość klejów do tapicerki wymaga wyschnięcia przed dociśnięciem materiału. Producenci zalecają odczekać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut po nałożeniu kleju. Jest to potrzebne, by zdążyły odparować rozpuszczalniki zawarte w kleju. Co ważne, klej powinien być zaaplikowany na oba elementy, tj. na tapicerkę samochodową oraz twarde podłoże. Dzięki temu suchy klej może zawiązać sam ze sobą i połączyć tapicerkę z twardą podsufitką. Jeśli przytwierdzisz materiał do podłoża od razu, mogą na nim pojawić się plamy i przebarwienia.

Klej do tapicerki samochodowej – do czego jeszcze się przyda?

Po puszkę z klejem do tapicerki samochodowej sięgniesz oczywiście nie tylko podczas naprawy podsufitki. Klej ten możesz wykorzystać także w innych miejscach, np. do podklejenia boczków drzwiowych, tapicerki foteli czy oklejenia materiałem elementów plastikowych. Wiąże z wieloma materiałami, np. plastikiem, gumą, drewnem, metalem czy gąbką, więc jego zastosowanie jest szerokie.
Uwaga! Aby klej nie zalepił dyszy spryskującej, warto po użyciu przedmuchać ją samym gazem. W tym celu musisz odwrócić puszkę do góry nogami i wykonać kilka psiknięć. Dzięki temu użycie kleju w przyszłości będzie bezproblemowe.

Jak zapobiec odklejaniu się podsufitki samochodowej?

Co zrobić, by podsufitka nie odklejała się od sufitu w samochodzie? W niektórych modelach jest to typowa przypadłość i trudno jej uniknąć. Wynika z kiepskiej jakości kleju zastosowanego na etapie produkcji lub innych niedoróbek. W większości przypadków do odklejenia się podsufitki doprowadzają inne przyczyny, na które masz wpływ.
Największym zagrożeniem dla podsufitki jest oczywiście wilgoć. Jeśli w aucie panuje zbyt wysoka wilgoć, z czasem może odbić się to na trwałości tapicerki. Pamiętaj więc o regularnym wietrzeniu samochodu, włączaniu klimatyzacji i, jeśli to potrzebne, stosowaniu pochłaniaczy wilgoci. Symptomem świadczącym o zbyt wysokiej wilgotności w aucie jest przede wszystkim parowanie szyb. Wpływ na utrzymywanie się wysokiej wilgoci we wnętrzu może mieć także zapchany filtr kabinowy.
Do uszkodzeń podsufitki łatwo doprowadzić także podczas czyszczenia tapicerki. Podsufitka nie może zostać przemoczona, dlatego nie można jej prać odkurzaczem ekstrakcyjnym, jak tapicerki foteli. W jaki sposób wyczyścić podsufitkę, by nie doprowadzić do jej odklejenia? Najskuteczniejszą metodą jest bonetowanie, czyli przecieranie podsufitki mikrofibrą. Służą do tego specjalne preparaty do czyszczenia podsufitki, które nie wymagają wypłukiwania i odciągania. Pamiętaj jednak o tym, by przecierać podsufitkę delikatnie, pociągłymi ruchami. Jeśli na materiale znajduje się plama, zacieraj ją do wewnątrz.
Przed podklejeniem podsufitki warto skontrolować także szyberdach oraz uszczelki szyb. To bowiem tymi elementami woda mogła dostać się do wnętrza. Pół biedy, jeśli przyczyną był niedomknięty szyberdach. Jeśli jednak woda wcieka do wnętrza przez uszczelkę szyby czołowej lub zamknięty szyberdach, nie obejdzie się bez rozebrania elementów wnętrza, zdjęcia podsufitki i gruntownej naprawy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik