Data publikacji:

Jaki roller wybrać? Przegląd rollerów


Roller do masażu jest jednym z podstawowych przyrządów treningowych. Znajduje on swoje zastosowanie we wszystkich dziedzinach sportu. Pozwala rozluźnić spięte mięśnie, poprawić ich elastyczność oraz krążenie krwi, co skutecznie przekłada się na regenerację po treningu, ale też zabezpiecza nas przed urazami mięśni. Roller stał się popularny dzięki swojej prostej budowie i szerokiemu zastosowaniu. Nabyć można przeróżne rodzaje, z czego każdy przeznaczony jest do innego rodzaju masażu, co jest niewątpliwie zaletą tego prostego przyrządu.
roler

Roller – rodzaje


Zanim zajmiemy się wyborem naszego rollera, warto zapoznać się z własnymi potrzebami. Każdy rodzaj wałka służy do innego treningu, przeznaczony jest do różnych form masażu oraz różnych partii mięśniowych. Jak każdy przyrząd sportowy, powinien zostać dobrany zgodnie z przeznaczeniem, aby maksymalizować nasze osiągi i skutecznie poprawiać kondycję mięśni.
Roller najłatwiej podzielić na pięć grup, które definiują rodzaj oraz przeznaczenie wałka:

• roller długi, świetnie nadaje się do masażu dużych grup mięśniowych, jak na przykład mięśnie grzbietu. Ze względu na swoją długość, masować można mięśnie obu łydek czy ud w tym samym czasie, przy mniejszej intensywności, co sprawdzi się szczególnie w przypadku osób mniej zaawansowanych;

• roller krótki, specjalistyczny model służący do masażu mniejszych partii mięśni. Dodatkowo popularny jest wśród osób, które przemieszczają się z rollerem na siłownię czy trening poza domem, gdyż przez swoje rozmiary mieści się w torbie czy plecaku;

• roller gładki, najczęściej wykonany z ekologicznego materiału EPP. Jest to rodzaj wałka przeznaczony głównie do masażu mięśni w okolicach kręgosłupa, jednak świetnie sprawdzi się przy delikatniejszym pobudzaniu pozostałych partii. Jest to również rodzaj najbardziej polecany dla osób zaczynających swoją przygodę z rolowaniem mięśni;

• roller z wypustkami, podobny do poprzednika. Charakteryzuje go powierzchnia pokryta licznymi wypustkami materiału. Najlepiej sprawdzi się przy rozluźnianiu nawet najbardziej spiętych mięśni. Świetnie wpływa na poprawę jakości krążenia, co pozytywnie odbija się na regeneracji mięśniowej. Ten rodzaj polecany jest również dla osób zaawansowanych, które cenią sobie szybkie i skuteczne rolowanie;

• piłeczki, kuliste rollery o średnicy z reguły między 5 a 20 mm. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje różniące się budową. Są to pojedyncze lub podwójne piłeczki. Te pierwsze polecane są zawodowcom, osobom, które maja wysoką tolerancję na ból, gdyż przez swoje kształty dokładnie docierają do mięśni, nawet tych najbardziej izolowanych. Podwójne (duoball) przeznaczone są do rozluźniania okolic kręgosłupa.

Roller do masażu – na co zwracać uwagę?


Poza przeznaczeniem i naszymi własnymi oczekiwaniami warto zapoznać się z podstawowymi parametrami rollerów dostępnych w sklepach. Każdy producent wymyśla coraz to nowsze technologie, które prześcigają się wzajemnie na rynku sportowym. Jednak wszystkie rodzaje rollerów posiadają swoje określone cechy, które definiują je do konkretnych potrzeb i przeznaczenia.

Twardość, jeden z podstawowych parametrów rollerów do masażu. Jak łatwo można się domyślić, miękkie wałki przeznaczone są dla początkujących, twardsze wersje dla osób bardziej wymagających.

Powierzchnia, jak wcześniej wspomniano, wyróżnić można dwa główne rodzaje powierzchni wałka, gładką i z wypustkami. W czym więc różnica? Najczęściej w samych wypustkach. Różnią się one przede wszystkim kształtem, co pozwala dopasować trening do swoich potrzeb nawet najbardziej wymagającym sportowcom. Oczywiście wałek gładki jest delikatniejszy, jednak nie skreśla to go na wyższym poziomie zaawansowania, gdyż świetnie sprawdza się do pobudzenia mięśni w czasie rozgrzewki.

Obciążenie, parametr dość istotny, patrząc na wagę użytkownika. Przeciętne rollery do masażu swój maksymalny udźwig szacują na okolice 100 - 120 kg. Jest to bardzo często wystarczające, jednak osoby o większej wadze nie zostały pokrzywdzone, zaopatrzyć się można również w bardziej wytrzymałe modele, co świadczy o tym, że wałki do masażu przeznaczone są dosłownie dla każdego.

Budowa, dość istotna sprawa jeżeli chodzi o masaż poszczególnych partii mięśniowych. Wałki posiadają przeróżne średnice i długości, co pozwala nam modyfikować trening w najlepszy dla nas sposób.

Jak ćwiczyć z rollerem?


Sprawa wydaje się bardzo prosta. Wystarczy położyć się na płaskiej powierzchni. Umieścić roller między podłogą a partią mięśniową przygotowaną do masażu i wykonywać posuwiste ruchy tak, aby wałek obracał się pod naszym ciałem, rozluźniając mięśnie. W przypadku bardziej specjalistycznych zabiegów treningowych lub ingerencji w pracę konkretnych partii, warto zaczerpnąć porady specjalisty w tej dziedzinie, co na pewno poszerzy naszą wiedzę na temat treningu z rollerem do masażu.

Wałek do masażu jest świetnym rozszerzeniem naszego treningu, ale również rozluźnieniem po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej. Pozytywnie wpływa na rozluźnianie się mięśni, co zapewni nam lepsze samopoczucie i mobilność oraz pozwoli cieszyć się ich lepszą kondycją. Dodatkowo poprawia krążenie, co przekłada się na szybszą regenerację zmęczonych treningiem partii mięśniowych. Specjaliści roller do masażu polecają również w przypadku powrotu do zdrowia kończyny po urazie, takim jak na przykład złamanie. Pozwala to wrócić do większej sprawności długo unieruchomionej części ciała, co świadczy o rehabilitacyjnych możliwościach tego sprzętu. Polecam spróbować każdemu.

Najlepszy roller - ranking

Autor: Przemysław Mańka