Data modyfikacji:

Jakie są przyczyny zapalenia skóry?

Zapaleniem skóry określa się rozmaite zmiany na jej powierzchni, powstałe na skutek działania szeregu czynników. Najczęściej jest to wina chorób dermatologicznych, zakaźnych lub reakcja na substancję drażniącą. Leczenie zapalenia skóry jest uwarunkowane rozpoznaniem. Niektóre schorzenia wymagają farmakoterapii, inne wyłącznie odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jakie są przyczyny zapalenia skóry?

Przyczyny i objawy zapalenia skóry

Stany zapalne skóry potrafią być bardzo uporczywe dla chorego. Powstałe na jej powierzchni zmiany nierzadko bolą, swędzą lub występują w przedziwnych lokalizacjach. Objawy dolegliwości, takiej jak zapalenie skóry, ciężko sklasyfikować. Jest ich bowiem wiele, podobnie jak schorzeń czy też alergenów, które je powodują. Mogą być one zarówno efektem zachorowania na jedną z przewlekłych chorób dermatologicznych, jak i nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na jeden z obecnych w środowisku patogenów. Do najczęstszych przyczyn zapalenia skóry zalicza się:

  • atopowe zapalenie skóry – chorobę przewlekłą, manifestującą się uporczywie swędzącymi i rogowaciejącymi zmianami w postaci plam;
  • łuszczycę – schorzenie, które lubi się nawracać i objawia łuszczącymi plamami, co wygląda nieestetycznie;
  • trądzik – jedną z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych, wymagających odpowiedniej pielęgnacji skóry i nierzadko farmakoterapii;
  • alergię;
  • opryszczkowe zapalenie skóry;

Zmiany skórne bardzo często powodują też choroby zakaźne, które powinny być leczone farmakologicznie.

Łagodzenie objawów zapalenia skóry

Łagodzenie objawów zapalenia skóry bez terapii farmakologicznej nie zawsze jest możliwe. Do pełnego wyleczenia niezbędna jest także odpowiednia pielęgnacja. Dobór kosmetyków warunkuje przyczyna wystąpienia zmian skórnych, dlatego przed zakupem konkretnych warto udać się do dermatologa. Na stany zapalne szczególnie poleca się dermokosmetyki, ponieważ są one bezpieczne i nie wywołują dodatkowych podrażnień. Uważa się także za niekomedogenne.

W składzie preparatów aptecznych na próżno szukać związków o działaniu drażniącym. Zawarte tam substancje wykazują właściwości terapeutyczne, stąd często podobieństwo do produktów leczniczych i możliwość zakupu wyłącznie w aptekach. Najczęściej pojawiającym się składnikiem w dermokosmetykach są kompleksy nawilżające i odbudowujące barierę lipidową naskórka. Nie tylko one pomagają skórze dojść do zdrowia. Na uwagę zasługują również kompleksy cynku, które mają działanie przeciwzapalne. Ważny składnik to też pantenol oraz alantoina. Mają one właściwości gojące i łagodzące podrażnienia. Działają przeciwświądowo, co przy wielu rodzajach zmian skórnych jest istotne i pomocne.

Niewątpliwą zaletę tych preparatów stanowi fakt, iż nie mają one podziału na wiek oraz płeć używającego. Może je stosować każdy, kto ma problemy ze skórą lub jest alergikiem, który nie może stosować kosmetyków drogeryjnych. Mimo że są one nieco droższe od klasycznych produktów, to jednocześnie wydajne, dlatego warto wydać więcej pieniędzy i być pewnym skuteczności.

Artykuł partnera