Data modyfikacji:

Jaki krem z filtrem dla mężczyzn wybrać? Najlepszy krem spf dla mężczyzn

Przebywanie na słońcu lub opalanie się wymaga stosowania kremów z filtrem ochronnym. Dotyczy to nie tylko dzieci i osób z wrażliwą skórą, ale wszystkich. Po krem do opalania powinni sięgać nawet mężczyźni, którzy do tej pory unikali jego stosowania. Kosmetyk jest niezbędny do ochrony skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Bez kremu skóra jest narażona na silne podrażnienia i poparzenia, których konsekwencją jest zwiększenie ryzyka zachorowania na raka skóry. W jaki sposób wybrać odpowiedni krem z filtrem dla mężczyzn? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?
jaki krem do opalania dla mężczyzn

Krem z filtrem dla mężczyzn - stopień ochrony przed słońcem

Wybierając krem z filtrem dla mężczyzn, na początek powinno się zwrócić uwagę na wysokość ochrony przed słońcem. Jest ona uzależniona od mocy filtra zastosowanego w kosmetyku. Najlepszą ochronę przed słońcem dają filtry SPF 50. Poleca się je głównie dla dzieci, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosowali je dorośli mężczyźni. Powinno się ich używać przede wszystkim do twarzy, a także podczas ekspozycji ciała na słońce w zagranicznych kurortach. W miejscach, w których indeks UV jest znacznie wyższy niż w Polsce, mężczyźni o jasnej karnacji powinni używać kremów z filtrem SPF 50 co najmniej przez kilka pierwszych dni pobytu. Dzięki nim uchronią się przed bolesnymi poparzeniami skóry.
Krem SPF dla mężczyzn powinno się nakładać w każdy słoneczny dzień na wszystkie odsłonięte partie skóry. Szczególnej ochrony wymaga skóra twarzy, z uwzględnieniem skóry na małżowinach usznych, karku i szyi. Ponadto powinno się chronić przed nadmiernym słońcem ramiona i plecy. Są to partie ciała najsilniej narażone na uszkodzenia spowodowane przez promieniowanie UV. W ciągu dnia powinno się nakładać krem z filtrem SPF dla mężczyzn nawet kilkukrotnie. Jedna warstwa ochronna nałożona o poranku to zbyt mało, by zabezpieczyć skórę przed poparzeniami. Nawet najsilniejszy krem do opalania dla mężczyzn nie da żadnych efektów, jeśli nie nałoży się go ponownie po wytarciu ciała ręcznikiem lub długiej kąpieli w basenie.

Kremy z filtrem do twarzy dla mężczyzn – czy warto je stosować?

W drogeriach i aptekach dostępne są kremy z filtrem do twarzy, a także kremy dedykowane do wszystkich partii skóry. Kremy przeznaczone do opalania twarzy są ważne w szczególności dla panów o wrażliwej cerze. Jasna karnacja i skłonność do pojawiania się poparzeń to oznaki, że mężczyzna powinien sięgnąć po odrębny krem z filtrem do opalania twarzy. Stosowanie tego samego kosmetyku do całego ciała może okazać się niewystarczające w przypadku najdelikatniejszych partii skóry na nosie, czole lub policzkach.
Krem do twarzy z filtrem dla mężczyzn powinien być przystosowany do danego typu cery. Bardzo jasna karnacja i wrażliwa skóra wymagają stosowania kosmetyków dedykowanych do cery atopowej lub ze skłonnością do alergii. Zastosowane w nich filtry są wysokie, a pozostałe składniki bezpieczne nawet dla alergików. Dzięki temu nakładanie kremu do opalania na twarz nie powoduje pojawiania się wysypek i innych problemów skórnych.

Krem do opalania - jak stosować go w prawidłowy sposób?

Panowie powinni pamiętać, że nawet najwyższy filtr ochronny i przyjazny dla skóry skład nie zapewnią ochrony przed słońcem, jeżeli będą nieprawidłowo stosować krem do opalania. Krem ochronny z filtrem SPF powinno się nakładać już o poranku przed pierwszym kontaktem skóry ze słońcem. W ciągu dnia krem należy nakładać ponownie nawet kilka razy, w zależności od aktywności i długości pobytu na słońcu. Kąpiel w basenie i w morzu lub intensywne pocenie się ciała sprawiają, że krem szybko ściera się ze skóry. Po wysiłku fizycznym lub wytarciu ciała ręcznikiem powinno się nałożyć kosmetyk ponownie.
Krem do opalania powinno się nakładać dokładnie na każdą partię ciała, która ma kontakt ze słońcem. Krem nie musi tworzyć grubej, białej warstwy. Powinno się dokładnie wsmarować go w skórę i w ciągu dnia nakładać ponownie. Gruba warstwa kremu nie daje takiego samego efektu jak powtarzanie aplikacji preparatu na skórę. Jeśli chce się uzyskać efekt zdrowej opalenizny, opalanie powinno się rozpoczynać od kremów z filtrem o najwyższym SPF. Stopniowo można stosować kosmetyki o coraz niższym filtrze, by skóra nabrała ciemniejszego odcienia. W przypadku twarzy i najsilniej podrażnionych części ciała, nigdy nie powinno się obniżać wysokości filtr SPF w kremie. Niższy filtr można zastosować wyłącznie na tych częściach skóry, które przyzwyczaiły się już do promieniowania UV i nie zostały przez nie podrażnione.

Krem z filtrem dla mężczyzn - jakie marki kosmetyków wybierać?

Kupując krem z filtrem dla mezczyzn, powinno się stawiać głównie na sprawdzone i renomowane marki kosmetyków. Tanie kremy do opalania mogą okazać się nieskuteczne. Ich skład nie został odpowiednio przetestowany, dlatego zapewniana przez nie ochrona może być znacznie niższa niż deklaruje producent. Dobry krem do opalania kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych za niewielkie opakowanie. Im wyższy filtr, tym wyższa cena kremu. Oszczędności nie powinny jednak przysłaniać realnych korzyści, osiąganych dzięki skutecznej ochronie skóry przed słońcem. Zakup taniego kremu, którego skuteczność jest ograniczona, wiąże się z ryzykiem, że w czasie wakacji konieczne będzie dokupienie kosmetyków po opalaniu. Ich cena jest jeszcze wyższa, zwłaszcza gdy poszukuje się preparatów na oparzenia słoneczne.
Krem z filtrem dla mężczyzn powinien być wyprodukowany przez sprawdzoną markę, jednak równie ważny jest sam zapach preparatu. Panowie lubią kosmetyki o nieco innym aromacie niż panie, dlatego powinni to uwzględnić wybierania kremów do opalania. Męski zapach z pewnością zachęci ich do stosowania kremu bardziej niż słodki aromat, który podoba się głównie kobietom i dzieciom.

Najlepszy krem SPF - ranking 2024

Zdjęcie: Envato/ Rawpixel
Autor: Redakcja Ceneo