Data modyfikacji:

Męska antykoncepcja: rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn

Czy wiesz, że męska antykoncepcja nie ogranicza się wyłącznie do prezerwatyw? Zapraszamy do poradnika, w którym przedstawiamy różne rodzaje męskiej antykoncepcji. W artykule omawiamy także wady i zalety każdego z rozwiązań.

Polecamy: Domowy lubrykant

męska antykoncepcja

Prezerwatywy - najpopularniejsza męska antykoncepcja

Męska antykoncepcja u większości panów ogranicza się do używania prezerwatyw. Nie ma w tym nic zaskakującego – prezerwatywy są stosunkowo tanie, ogólnodostępne, nieinwazyjne i skuteczne w 98%. Te oficjalne procentowe dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczą oczywiście sytuacji, w których kondom jest założony prawidłowo i ma odpowiednią datę przydatności. Warto wspomnieć, że skuteczność źle założonej prezerwatywy spada do 82%. 

Jakie jeszcze zalety ma prezerwatywa? Przede wszystkim w 80-95% chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. kiłą, rzeżączką, wirusem HIV czy HCV. Co więcej, jej skuteczność nie zmienia się w zależności od dni płodnych kobiety. Nie wspominając już o tym, że prezerwatywy są tanie, łatwe w użyciu i ogólnodostępne, a na rynku znajdziesz ich dziesiątki wariantów, które pozwolą ci dopasować ją do potrzeb swoich oraz partnera/partnerki. Ponadto prezerwatywy nie mają żadnych skutków ubocznych oraz można równocześnie stosować je z innymi metodami antykoncepcji. 

Prezerwatywy nie są jednak bez wad. Przede wszystkim prezerwatywy są dla wielu panów niewygodne. Warto jednak wspomnieć, że aktualnie znajdziecie dziesiątki ich wariantów m.in. ultra cienkie kondomy, które są tak samo skuteczne, a gwarantują lepszą jakość stosunku. Drugą wadą jest to, że prezerwatywy mogą uczulać. Na szczęście w sklepach znajdziecie też te bez lateksu. 

Kupując prezerwatywy, pamiętaj, aby sprawdzić ich datę przydatności i szczelność opakowania. Nie bez znaczenia jest również poprawnie dobrany rozmiar kondoma oraz jego prawidłowe założenie. Chyba nie musimy wspominać, że prezerwatywy służą do użytku jednorazowego! Nie należy zakładać kilka razy tej samej prezerwatywy! 

Męskie tabletki antykoncepcyjne – czy istnieją? 

Na ten moment męskie tabletki antykoncepcyjne są w fazie testów i badań naukowych. Nie można zatem kupić ich w aptece ani dostać na receptę od lekarza. Naukowcy podkreślają jednak, że z roku na rok są coraz bliżej opatentowania najlepszej wersji takich tabletek. Co wiemy o nich już teraz? Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn będą hamować produkcję plemników w jądrach. Takie działanie będzie można uzyskać dzięki połączeniu razem progesteronu i testosteronu. 

Warto dodać, że rozpoczęły się również nowe badania nad tabletkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Tym razem badana jest skuteczność triptonidu, czyli roślinnego izolatu. Badania na zwierzętach pokazują jasno, że triptonid wykazuje odwracalne działanie antykoncepcyjne. Warto dodać, że skuteczność zastosowanego środka w tych badaniach była 100%, a izolat nie wywołał żadnych skutków ubocznych. Być może to początek przełomu w męskiej antykoncepcji?

Antykoncepcja męska – wazektomia. Dla kogo? Czy warto? Poznaj jej wady i zalety 

Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg, który polega na przecięciu nasieniowodu. Po podcięciu jego końce zostają podwiązane, co zamyka światło nasieniowodów. Warto dodać, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu nie zakłada się nawet szwów – wystarczy opatrunek.

Jak długo panowie regenerują się po zabiegu? Praktycznie mogą już następnego dnia żyć tak, jak dotychczas. Nie muszą brać zwolnienia z pracy i leżeć. Wystarczą doraźne środki przeciwbólowe i wstrzemięźliwość seksualna przez co najmniej tydzień. Do dwóch tygodni po zabiegu nie powinno się uprawiać sportów ani dźwigać.

Jak skuteczna jest wazektomia? Po zabiegu nasienie nie zawiera plemników. Mężczyzna jest więc prawie całkowicie bezpłodny – przyjmuje się, że wazektomia zapobiega ciąży w 99,9%. Takie efekty można jednak zaobserwować z czasem – najczęściej do dwóch, trzech miesięcy po zabiegu. Warto dodać, że wazektomia nie wpływa na sprawność seksualną – po zabiegu nie ma spadku libido, a panowie mogą przeżywać orgazmy i nie mają problemów z erekcją.

Komu polecana jest wazektomia? Mężczyznom, którzy są dojrzali i nie planują dzieci lub już je mają i nie chcą mieć więcej, a jednocześnie lubią cieszyć się seksem. Wazektomia nie jest polecana młodym mężczyznom. Ponadto najlepiej sprawdza się ona u panów ze stałą partnerką seksualną – wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Czy wazektomię można odwrócić? Jest to możliwe, natomiast zabieg odwracający jest o wiele bardziej inwazyjny i nigdy nie daje 100% skuteczności. Nie ma zatem gwarancji, że rewazektomia przywróci płodność.

Męska antykoncepcja – metody naturalne. Co warto o nich wiedzieć, jeśli chcemy z nich skorzystać? 

Najskuteczniejszą naturalną metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn jest brak seksu. Warto jednak pamiętać, że do zapłodnienia może dojść nie tylko w trakcie owulacji, ale także kilka dni przed i kilka dni po niej – te dni przed i po określa się właśnie mianem dni płodnych. Ponadto do zapłodnienia może dojść nawet w dzień niepłodny. To bardzo mało prawdopodobne, ale się zdarza. Jak to możliwe? Plemniki mają zdolność przeżywania w kobiecych drogach rodnych nawet od trzech do pięciu dni, a zdarza się, że dłużej.

Niektórzy panowie za naturalną metodę antykoncepcji uważają stosunek przerywany. Nie jest to jednak metoda antykoncepcji, ponieważ stosunek przerywany nie chroni przed ciążą! Plemniki znajdują się nie tylko w spermie, ale też ejakulacie wydzielanym przed wytryskiem.

Męska antykoncepcja ogranicza się zatem jedynie do dwóch bardzo skutecznych metod, czyli prezerwatyw oraz wazektomii. Warto dodać, że tylko prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieje jednak szansa, że w przyszłości tych metod będzie nieco więcej – badania nad męskimi tabletkami antykoncepcyjnymi są dość zaawansowane i możliwe, że niedługo męskie pigułki staną się faktem.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.