Data modyfikacji:

Co stosować jako domowy lubrykant?

Suchość pochwy może utrudnić seks i zniszczyć całą przyjemność, która z niego płynie. Na szczęście są na to sposoby – wystarczy użyć lubrykantu. Sprawdź, co to za substancja i dlaczego warto ją stosować. Wyjaśniamy również, jakie środki sprawdzą się jako domowe lubrykanty.

domowy lubrykant

Domowy lubrykant

Czym są lubrykanty?

Lubrykanty to nic innego jak żele intymne. Stosuje się je po to, aby zmniejszyć tarcie podczas stosunku (w przypadku suchości pochwy) albo urozmaicić życie seksualne. W tym drugim przypadku lubrykant będzie zawierał substancje zapachowe, lekko drażniące skórę albo rozgrzewające.

Najbardziej naturalne i przyjazne dla delikatnych okolic intymnych są lubrykanty na bazie wody.

Dlaczego warto stosować lubrykanty?

Zarówno profesjonalne żele intymne, jak i domowe lubrykanty, mają wiele funkcji i są bardzo przydatne. Kiedy warto po nie sięgnąć?

 • Pierwszy raz

Naturalne lubrykanty świetnie sprawdzą się podczas pierwszego w życiu stosunku seksualnego, gdy kobieta jest spięta (co skutkuje problemem z nawilżeniem pochwy). Nawilżający i lekko natłuszczający żel sprawi, że ten „pierwszy raz” będzie możliwie najbardziej komfortowy.

 • W ciąży

Na skutek huśtawki hormonów w ciąży także może pojawić się problem suchości pochwy. W takich sytuacjach jak najbardziej warto sięgnąć po naturalny lubrykant, który umożliwi cieszenie się seksem obu stronom.

Przeczytaj także: Antykoncepcja dla mężczyzn - rodzaje, skuteczność

 • Po porodzie

Lubrykant na bazie wody sprawdzi się także w przypadku współżycia seksualnego po porodzie – na skutek stresu, strachu przed bólem oraz wahań hormonalnych może pojawić się problem w postaci suchości pochwy. Żel intymny pozwala na łatwiejszy i przyjemniejszy powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego.

 • Podczas menopauzy i po niej

W okresie okołomenopauzalnym u kobiety może pojawić się wiele dolegliwości – w tej grupie znajduje się również suchość pochwy. Warto wówczas posiłkować się właśnie pomocą w postaci żelu intymnego.

 • Dla urozmaicenia życia seksualnego

W końcu należy pamiętać, że najlepsze lubrykanty nie tylko zwalczają problemy, ale umożliwiają również urozmaicenie życia seksualnego. W sprzedaży są przecież nie tylko te o różnych zapachach czy kolorach, ale także o różnych smakach i o różnym działaniu. Warto sięgnąć po taki środek, gdy w związku pojawiła się nuda albo gdy partnerka ma trudności z osiągnięciem orgazmu (niektóre lubrykanty powodują delikatne podrażnienie łechtaczki, co sprzyja szczytowaniu).

Wazelina jako lubrykant, czyli domowe nawilżanie

Wiele osób obawia się stosowania żeli intymnych ze sklepu i stawia na ekologiczne, naturalne rozwiązania, czyli domowe lubrykanty. Ich funkcje najczęściej spełniają:

 • olej kokosowy,
 • wazelina,
 • olej roślinny,
 • żel aloesowy,
 • ślina,
 • białko jaja kurzego.

Domowe lubrykanty: zachowaj ostrożność!

Oczywiście jeśli ktoś raz czy dwa zastosuje wyżej wymienione domowe lubrykanty, prawdopodobnie nie będzie miało to negatywnych konsekwencji. Należy jednak pamiętać, że zasadniczo się ich nie poleca.

Naturalne lubrykanty mogą znacząco naruszać mikroflorę pochwy, co z kolei może doprowadzić do podrażnień, a nawet infekcji. Weźmy pod uwagę choćby ślinę – choć wydaje się być zupełnie niegroźna, to jednak jest w niej sporo bakterii. Z kolei oleje mogą być trudne do usunięcia z dróg rodnych, dlatego ich używanie często kończy się zapaleniem pochwy.

Jeśli zależy ci na dobrym żelu, postaw na specjalistyczny lubrykant na bazie wody. Z pewnością będzie służył twojemu zdrowiu (i przyjemności) o wiele lepiej niż ekologiczne preparaty z kuchennej półki.

Przeczytaj także:

 1. Estradiol u mężczyzn. Co to jest i jak go badać?
 2. Krem do depilacji miejsc intymnych dla mężczyzn. Jaki wybrać i jak stosować?
 3. Leki na potencję bez recepty. Czy działają? Opinie, składy, zastosowanie

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.