Estradiol należy do grupy żeńskich hormonów płciowych. Bierze udział w formowaniu się kobiecych narządów płciowych i odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie oraz płodność. Okazuje się, że ten hormon występuje też u mężczyzn. Wbrew pozorom, jest bardzo ważny w gospodarce hormonalnej mężczyzny. Sprawdź, za co odpowiada estradiol u mężczyzn. Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru estradiolu u mężczyzn, i dowiedz się, jak zbadać estradiol. Przeczytaj.
Hormon jest produkowany w tkance nerwowej, tkance tłuszczowej, nadnerczach i tętnicach. Jest transportowany we krwi w formie nieaktywnej, po połączeniu się z białkami. Jedynie 2% estradiolu w formie aktywnej jest transportowana w formie wolnej wraz z krwiobiegiem w naczyniach.
Sprawdź również, na czym polega menopauza u mężczyzn.
Estradiol to typowo żeński hormon, który u kobiet odgrywa ważną rolę w wykształceniu i prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych narządów rozrodczych. Okazuje się, że pełni także kilka ważnych funkcji u mężczyzn, wśród których należy wyróżnić:
Badanie stężenia estradiolu należy przeprowadzać na czczo. Wykonuje się je z krwi żylnej w niemal każdym laboratorium. Można je wykonać każdego dnia. Prawidłowe stężenie estradiolu u mężczyzny wynosi 11,2-50,4 pg/ml (0,04-0,18 nmol/l).
Jeśli badanie wykazało, że poziom estradiolu u mężczyzny przekracza powyższe normy, to należy udać się do internisty. Ten pokieruje cię do odpowiedniego specjalisty, najprawdopodobniej do endokrynologa, czyli lekarza, którzy zajmują się regulacją gospodarki hormonalnej.
Objawy podwyższonego estradiolu u mężczyzn to pojawienie się typowo żeńskich cech, czyli np. ginekomastia (rozrost tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej w okolicy piersi oraz powiększenie się sutka). Inne objawy to np. pojawienie się tzw. boczków, czyli rozrost tkanki tłuszczowej w okolicy bioder.
Podwyższony estradiol u mężczyzn nie musi wiązać się z żadnym poważnym schorzeniem. Może wynikać z nieprawidłowej diety, stresu, zaburzenia rytmu dobowego czy otyłości. Niestety może też świadczyć o procesie nowotworowym, który toczy się w jądrach, dlatego należy to w pierwszej kolejności wykluczyć.
Prekursorem estradiolu u mężczyzn jest testosteron. Stąd jego podwyższone stężenie u mężczyzn, którzy leczą zaburzenia wzwodu i brak libido jest całkowicie normalne. Ile kosztuje badanie estradiolu? Średnia cena badania estradiolu wynosi 20-30 zł.
Testosteron odpowiada za pożądanie, ale to estrogeny (w tym estradiol) dodają siły i energii mężczyznom. Wpływają też korzystnie na ruchliwość plemników. Dlatego niedobór estradiolu u mężczyzny może skutkować u niego niepłodnością. Niedobór tego hormonu może też się wiązać z niemożnością utrzymania erekcji i tym samym niemożnością osiągnięcia orgazmu.
Niski poziom estradiolu u mężczyzn może też powodować obniżenie tonu głosu. Wiąże się to z tzw. przekwitaniem u mężczyzn, do którego dochodzi po 55. roku życia.
Autorka: Natalia Ciszewska