Data publikacji:

Jakie skarpetki wybrać, żeby nie śmierdziały?

Przykry zapach stóp to coś, co może skutecznie popsuć nastrój, obniżyć samoocenę i bywa naprawdę problematyczne. Nierzadko powoduje skrępowanie i sprawia, że człowiek zaczyna unikać odwiedzania znajomych i rodziny, aby nie czuć dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem. Warto wiedzieć, że to problem dość powszechny i nie jest się z nim samemu. Nie zawsze pojawieniu się przykrego zapachu można zapobiec, jednak są rzeczy, które mogą zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Jedną z nich jest wybór odpowiednich skarpetek.
jakie skarpetki wybrać, żeby nie śmierdziały

Skąd bierze się przykry zapach stóp?

Stopy ubrane w skarpetki oraz obuwie i pozostające w nich przez dłuższy czas często się pocą. Powstające w ten sposób ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja szybkiemu namnażaniu się i rozwojowi bakterii. To właśnie one odpowiadają za odczuwalny po zdjęciu butów nieprzyjemny zapach stóp, skarpetek i wnętrza obuwia. Nieodpowiednie skarpetki i buty ze sztucznego tworzywa mogą ten problem bardzo mocno nasilać. Dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Problem śmierdzących stóp może także wynikać z niedostatecznej higieny. Zbyt rzadkie mycie się, zmienianie i pranie skarpet sprawia, że nie sposób uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście nie każda osoba, której stopy mają nieprzyjemny zapach, zaniedbuje higienę, jednak zdecydowanie warto się temu przyjrzeć.
Higiena i pielęgnacja stóp mogą znacząco ograniczyć problem brzydkiego zapachu. Odpowiednio częste mycie, regularne peelingi i dokładne dosuszanie stóp po kąpieli mają niebagatelny wpływ na późniejsze powstawanie niemiłego zapachu.

Czy śmierdzące stopy to powód do zmartwień?

Nieprzyjemny zapach stóp skutecznie obniża samopoczucie i niewątpliwie jest bardzo krępujący, ale czy może świadczyć o istniejących chorobach i infekcjach? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej tak. Przykry zapach to jeden z częstych objawów rozwijających się infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Jeżeli dodatkowo zauważy się na stopach zmiany skórne, zacznie się odczuwać dyskomfort lub swędzenie, należy koniecznie udać się do lekarza. Choć taka wizyta może wydawać się krępująca, warto udać się na nią jak najszybciej, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Specjalistą od chorób i pielęgnacji stóp jest podolog, jednak z tego rodzaju infekcją poradzi sobie zazwyczaj także lekarz pierwszego kontaktu.
Nadpotliwość może wynikać także z nieprawidłowego funkcjonowania niektórych organów czy też układu hormonalnego. Warto to zbadać, zwłaszcza jeśli dolegliwości pojawiły się nagle.
Śmierdzące stopy mogą również oznaczać, że osoba stosuje nieprawidłową dietę, najczęściej zbyt obfitą w białko, pikantne potrawy i alkohol. Nieprzyjemny zapach stóp może więc być sygnałem, że warto dokładnie przyjrzeć się temu, co się je.

Co robić, aby uniknąć niemiłego zapachu stóp?

Najważniejsza w tym względzie jest bezsprzecznie higiena. Stopy należy myć codziennie, a także zawsze wtedy, kiedy wystąpi taka potrzeba. Po długim pobycie w zakrytych butach, po ćwiczeniach czy spacerze, jeżeli nie ma się czasu na prysznic, warto umyć chociaż stopy. Dobrze jest w tym celu używać mydeł antybakteryjnych lub z dodatkiem jonów srebra.
Należy pamiętać, że po umyciu stopy należy dokładnie osuszyć, zwłaszcza w przestrzeniach pomiędzy palcami. Ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało i nagromadzona wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii, dlatego warto temu zapobiec. Idealnie w tym celu sprawdzą się papierowe ręczniki, które absorbują wodę znacznie lepiej niż te materiałowe. Podobnie wygląda to po kąpieli w zbiornikach wodnych. Jeżeli nie mamy czym wytrzeć nóg, warto poczekać, aż wyschną samoistnie, zanim założy się buty.
Przydatnym akcesorium mogą się okazać wkładki do butów pochłaniające zapachy. Zapobiegną gromadzeniu się w butach charakterystycznego smrodku, a często ich wymienianie znacząco podniesie poziom higieny. Sprawdzić się mogą także zasypki i talki, które pochłoną nadmiar wilgoci i utrzymają stopy suche przez dłuższy czas.

Jakie skarpetki, żeby nie śmierdziały?

Przede wszystkim należy wybierać skarpetki z naturalnych materiałów. Poliester i inne sztuczne tworzywa, a nawet ich domieszki, spowodują wzmożone pocenie i przykry zapach u każdego. Z tego względu warto patrzeć na metki skarpetek i wybierać te pary, które są wykonane ze stuprocentowej bawełny, wiskozy, włókna bambusowego lub jedwabiu. Te materiały pozwalają stopom oddychać, pochłaniają wilgoć, a przy tym szybko schną. W dodatku są miłe w dotyku i przyjemne dla skóry. Pomóc mogą także wynalazki takie jak skarpety z jonami srebra. Mają działanie antybakteryjne i grzybobójcze, dzięki czemu pomogą utrzymać stopy dłużej świeże.
Warto przy tym wszystkim pamiętać, że czasem nawet zachowując idealną higienę i kupując wysokiej jakości skarpetki, nie uda się uniknąć śmierdzących stóp. Długie przebywanie w obuwiu u każdego doprowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że jest to naturalne i nie unikać z tego powodu spotkań z ludźmi. Jeżeli czujemy się bardzo skrępowani ryzykiem „smrodku”, warto nosić w torbie lub plecaku zapasową parę czystych skarpet na zmianę.
Podsumowując – jakie skarpetki, żeby nie śmierdziały? Wykonane z naturalnego materiału, przewiewne, pochłaniające wilgoć i szybko schnące. Powinny także być odpowiednio często zmieniane i prane. Zaletą będzie, jeśli będą wzbogacone o antybakteryjne włókna lub jony srebra.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!