Data modyfikacji:

Kalesony męskie – jak je nosić? Jakie wybrać?

Kalesony bywają określane jako najbardziej nielubiana i wstydliwa część męskiej garderoby. Zupełnie niesłusznie, bo współczesna bielizna termiczna znacznie odbiega od niewygodnych i gryzących męskich getrów, które były popularne kilkadziesiąt lat temu. Dowiedz się, jakie kalesony wybrać, aby zimą stały się jednym z ulubionych elementów ubioru.

kalesony

Jak dobrać kalesony?

  1. Co to są kalesony?
  2. Dlaczego warto nosić kalesony?
  3. Jakie kalesony wybrać?
  4. Nowe oblicze kalesonów

Co to są kalesony?

Tego elementu garderoby nie trzeba przedstawiać żadnemu mężczyźnie. Kalesony to forma getrów zakładanych pod spodnie w okresie zimowym. Ich celem jest zapewnienie ciepła podczas silnych mrozów. Ciekawostką jest to, że kalesony narodziły się w wojsku – powszechnie znana ich forma została spopularyzowana przez Amerykanów w XIX wieku.

Choć zostały stworzone w szczytnym celu, wielu panów ma do nich sporą awersję. Kalesony „starej generacji” miały bowiem jedną ogromną wadę – choć grzały na zewnątrz, po wejściu do pomieszczenia powodowały ogromny dyskomfort. Okoliczności nie zawsze sprzyjają możliwości ich zdjęcia. To właśnie dlatego kalesony dla wielu mężczyzn są najgorszym koszmarem z dzieciństwa.
Warto wiedzieć, że czasy grubych wojskowych kalesonów dawno już minęły. Dzisiejsza zimowa bielizna dla panów musi sprawdzać się w każdych warunkach – grzejąc na zimnie, jednak nie powodując pocenia w ciepłych pomieszczeniach. I choć klimat w Polsce wyraźnie się zmienia, fundując nam łagodniejsze zimy, w szafie warto mieć choć jedną parę naprawdę dobrych kalesonów – tak na wszelki wypadek.

Dlaczego warto nosić kalesony?

Kalesony odpowiadają nie tylko za komfort podczas mroźnych dni. Ich zadaniem jest ochrona przed wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym zapaleniem pęcherza, nerek czy korzonków. Podczas zimowej aktywności na świeżym powietrzu, ubierając kalesony, unikniesz odmrożeń, a nawet zmniejszysz ryzyko kontuzji spowodowanych nadmiernym wychłodzeniem mięśni. Nawet jeśli masz uraz do kalesonów, podczas silnych mrozów powinieneś po nie sięgać – w trosce o własne zdrowie.

Jakie kalesony wybrać?

To oczywiste, że dobre kalesony męskie powinny przede wszystkim skutecznie chronić przed zimnem. Jednocześnie powinny dopasowywać się do temperatury ciała i nie przeszkadzać, gdy znajdziesz się w cieplejszym otoczeniu. Ponadto kalesony nie mogą być widoczne spod spodni. Brzmi jak marzenie? Mamy dobrą wiadomość – to absolutne standardy w szyciu nowoczesnych kalesonów, które dziś częściej określa się jako bieliznę termiczną.
Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, poszukując dobrych kalesonów na zimę?
  • Kalesony męskie – materiał
To zdecydowanie najważniejsza cecha każdych kalesonów. Unikaj tych wykonanych ze złej jakości, sztucznych materiałów – chyba, że jesteś gotowy na przegrzewanie się w biurze, sklepie czy restauracji.

Obecnie na rynku znajdziesz wiele modeli kalesonów wykonanych z tkanin, które zapewniają komfort termiczny w każdych warunkach. Kalesony termoaktywne wykonane są przede wszystkim z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, jak poliester, nomex, poliamid, wiskoza. Te materiały zapewniają wysoką wchłanialność potu i odprowadzanie go na zewnątrz. Takie kalesony bardzo przypominają zimowe getry dla sportowców. Ich dużym atutem są właściwości antybakteryjne, dzięki którym zapach potu zostaje zneutralizowany.

Drugą opcją są kalesony wykonane z naturalnych włókien. Należą do nich kalesony bawełniane oraz wełniane. Pierwszy typ pozostaje najpopularniejszy, jednak niekoniecznie najlepszy. Cienkie kalesony bawełniane słabo chronią przed mrozem, z kolei w ogrzewanych pomieszczeniach są przyczyną dużego dyskomfortu – szybko nasiąkają potem i nie wysychają. O wiele lepszym wyborem będą kalesony wełniane – najlepiej z wełny merino, która nie gryzie i doskonale dopasowuje się do termiki ciała.
Nie wiesz, na co się zdecydować? Polecamy kalesony, które łączą w sobie zarówno włókna sztuczne, jak i naturalne. Świetnym modelem kalesonów męskich okażą się np. te wykonane z wełny, polipropylenu oraz elastanu.
  • Jak dobrać kalesony? Sprawdź rozmiar
Kalesony męskie muszą być dobrze dopasowane do ciała. Nie mają prawa wystawać i „powiewać” na zimowym wietrze. Przed zakupem sprawdź zatem rozmiar zamawianych kalesonów. Najlepsze modele są zwykle bardzo elastyczne, dlatego z ich dopasowaniem nie powinieneś mieć większych kłopotów.

Pamiętaj, że aby kalesony spełniały swoją rolę, powinny sięgać do samych kostek. Uwaga: kalesony męskie nie mogą być jednak zbyt ciasne. Żadnemu z panów nie trzeba tłumaczyć, jak duży dyskomfort może spowodować zbyt opinająca bielizna. Kupując parę dla siebie, miej na uwadze, że pod kalesonami muszą zmieścić się skarpetki i bokserki.
  • Jaki kolor kalesonów wybrać?
Stylistyka kalesonów pozostaje kwestia poboczną – w końcu jest to element ubioru, którego nie pokazujesz całemu światu. Ze względów praktycznych warto jednak wybierać kalesony w ciemniejszych kolorach – czarnym, szarym czy granatowym. Takie kalesony dłużej zachowają dobry wygląd, nawet po wielokrotnym praniu. Pamiętaj, że kalesony należy traktować tak, jak każdego rodzaju bieliznę – należy prać je po każdym użyciu.

Nowe oblicze kalesonów

Jak widać, kalesony nie muszą wiązać się z niewygodą, poceniem i uczuciem gryzienia. Nowoczesne modele to tak naprawdę wysokiej jakości bielizna termiczna, po którą można sięgać zarówno na co dzień, jak i np. podczas uprawiania zimowych sportów. Wybierz dobre kalesony dla siebie i przekonaj się, że mają niewiele wspólnego z koszmarem z dzieciństwa.