Data publikacji:

Kamera motocyklowa – jaką wybrać kamerę na motocykl?

Jazda motocyklem dostarcza nie tylko wrażeń, ale też zastrzyku adrenaliny. Dla wielu osób to prawdziwa pasja, którą można wzbogacić dodatkowymi akcesoriami. Dzięki nim każda jazda może zostać zarejestrowana, co będzie nie tylko możliwością zatrzymania wspomnień, ale bywa też zabezpieczeniem w przypadku kolizji czy niesłusznie przyznanego mandatu. Z pewnością gadżetem, który przyda się każdemu motocykliście, jest kamera motocyklowa. Obecnie do wyboru jest bardzo dużo tego typu urządzeń w dużym przedziale cenowym. Jaki wideorejestrator motocyklowy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby okazał się trafiony i spełniał wszystkie oczekiwania? Sprawdź i ciesz się pełnią sezonu oraz niezapomnianymi wrażeniami z jazdy po ulubionych trasach.
kamera motocyklowa

Kamera do motocykla – dlaczego warto się w nią wyposażyć?

Kamery motocyklowe to gadżety, które często kojarzone są tylko z nagrywaniem przemierzanych tras w celu ich późniejszego odtwarzania i wspominania. W wielu przypadkach rzeczywiście warto powracać wspomnieniami do takich momentów, zwłaszcza że przemierzane na motocyklu kilometry bardzo szybko mijają i są niezwykle ulotne. Nagrania natomiast pozwalają przywrócić te chwile w swojej pamięci.
Jednak kamera motocyklowa bywa przydatna także w wielu innych sytuacjach, które mogą być kluczowe, a niekiedy ratują też ze sporych opresji. Motocykliści często są uważani za osoby jeżdżące z nadmierną prędkością, dlatego też z góry bywają winni różnym zdarzeniom drogowym. Kamery motocyklowe niejednokrotnie pozwalają udowodnić kierującym motocyklami swoją niewinność i odtworzyć właściwy przebieg zdarzenia. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nałożenia wysokich mandatów i brania udziału w ciągnących się, nieprzyjemnych postępowaniach.
Wideorejestrator na motocykl bywa przydatny również w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia, w którym bezpośrednio nie bierze udziału motocyklista. Może to pomóc w złapaniu sprawcy wypadku lub mieć ogromne znaczenie w przestrzeganiu innych przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze.
Kamery motocyklowe umożliwiają też stworzenie doskonałych materiałów do prowadzenia swoich kanałów w mediach społecznościowych i rozwijania zainteresowań hobbystycznych. Dla wielu osób może to być też początek rewelacyjnej przygody, która przerodzi się w sposób na życie.

Wideorejestrator motocyklowy – jaki sprzęt wybrać?

Podczas wyboru urządzenia, które będzie funkcjonalne i sprawdzi się nawet podczas intensywnego użytkowania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Wideorejestrator na motocykl powinien być wyposażony w opcję nagrywania w pętli. Oznacza to, że po nagraniu określonej ilości materiału, kolejne nagrania zapisują się na dotychczasowym, nagranym filmie na samym początku. Zapętlenie to następuje w momencie zapełnienia dostępnego miejsca zapisu na urządzeniu. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby kierowca miał możliwość zapisania określonego fragmentu filmu w razie potrzeby, tak aby urządzenie nie usunęło go przy zapętleniu.
Dobry wideorejestrator motocyklowy powinien mieć też bardzo dobre zasilanie, co zagwarantuje długą pracę sprzętu. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt wyposażony jest w baterię lub akumulator, czy też istnieje możliwość podłączenia wideorejestratora do instalacji motocykla. W drugim przypadku jest to wybór o wiele korzystniejszy, ponieważ urządzenie zawsze jest gotowe do działania w momencie włączenia zapłonu. Natomiast baterie w długich trasach mogą ulec rozładowaniu w najmniej oczekiwanym momencie.
Wybierając wideorejestrator na motocykl, niezwykle istotną kwestią jest również jego odporność na warunki atmosferyczne oraz jasność obiektywu, co wpłynie na możliwość nagrywania dobrej jakości obrazu w słabym świetle. Przydatną funkcją w rejestratorze motocyklowym jest również możliwość połączenia z GPS. Dzięki temu na zarejestrowanym filmie jest wówczas wyświetlana data, a także przebieg trasy i prędkość. To szczególnie przydatna opcja w przypadku rozmów z policją.

Jaka kamera na motocykl na kask będzie dobrym wyborem?

Popularnym wyborem wśród motocyklistów jest też kamera motocyklowa na kask. Jest to najczęściej wybierany wariant spośród dostępnych w sprzedaży kamerek sportowych. Takie urządzenie pełni nieco inną funkcję niż typowy wideorejestrator motocyklowy. Jednak również można nabyć modele, które wyposażone są w GPS lub nagrywanie w pętli. Decydując się na kamery motocyklowe na kask, można jednak liczyć na tworzenie filmów, które nagrywane są w bardzo dobrej jakości, nawet w 4K. Chociaż standardem jest 30 klatek na sekundę, niekiedy bywa to nawet 60 i więcej. Dodatkowo taka kamera motocyklowa miewa niekiedy wbudowaną stabilizację obrazu.
Dobrej jakości kamera motocyklowa na kask gwarantuje świetną rozdzielczość, doskonałą ostrość oraz opcję odtwarzania nagranych filmów w zwolnionym tempie. Kamery motocyklowe montowane na kasku to idealny wybór dla osób, którym zależy na filmowaniu tras z naciskiem na widoki i walory przyrody, a także efekty samej jazdy.
Warto pamiętać, że kamera motocyklowa, tak jak urządzenie sportowe, może być montowana nie tylko na kask, ale również do kierownicy owiewki i innych elementów motocykla. W sprzedaży można znaleźć wiele różnych adapterów oraz uniwersalnych uchwytów, dzięki czemu każdą kamerę można zamontować w stabilny i zarazem bezpieczny sposób. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie należy tak zainstalować, aby było ono umieszczone bezpiecznie i nie zagrażało nam w przypadku kolizji.

Kamera do motocykla przód–tył – czy to dobra opcja?

Zastanawiając się, jaka kamera do motocykla będzie najlepsza, do wyboru są również sprzęty typu przód–tył. Takie urządzenie bywa często uzupełnieniem zestawów standardowych. Tego typu kamera motocyklowa wyposażona jest w dwa obiektywy. Jeden znajduje się z przodu, natomiast drugi z tyłu, co zapewnia jeszcze lepsze udokumentowanie wszelkich okoliczności podczas jazdy. Kamera do motocykla wyposażona w dwie kamery gwarantuje również monitorowanie danej sytuacji w zakresie 360°. Taka opcja jest nie tylko ciekawym udoskonaleniem całego nagrania, ale stanowi też niekiedy kluczowy pogląd na niektóre niebezpieczne sytuacje.
Dodatkowy obiektyw mają nie tylko produkty standardowe, ale również niektóre wideorejestratory motocyklowe, które są przeznaczone do montażu w lusterku motocyklowym. Są to jednak urządzenia, które wyróżniają się bardzo wysoką ceną. Dokonując zakupu kamery motocyklowej, warto przejrzeć w internecie nagrania dokonane za pomocą danego sprzętu. Nigdy nie należy finalizować zakupów w ciemno.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!