Data modyfikacji:

Koszulka polo – jak ją nosić?

Nie wszyscy mężczyźni przepadają za koszulką polo i nie cieszy się w ona w Polsce dużą popularnością. Jednak historia koszulki polo warta jest przypomnienia. Co łączy koszulkę polo z tenisem, ile guzików ma klasyczna koszulka polo oraz skąd wzięła się jej nazwa? Przekonajcie się!
polo

Dlaczego warto mieć w szafie przynajmniej jedną koszulkę polo?

Koszulka polo, potocznie nazywana połówką, to kwintesencja ponadczasowego stylu. Ten fason nigdy nie wychodzi z mody, dlaczego kupując jeden model, masz pewność, że zostanie z tobą na wiele sezonów. Polówka męska jest również uniwersalna i wygląda dobrze w połączeniu z praktycznie każdym elementem garderoby. Możesz zestawiać ją z jeansami, szortami, chinosami, a nawet spodniami dresowymi.

Nie bez znaczenia jest również sportowa elegancja, którą charakteryzuje się polówka. Dzięki temu można z powodzeniem wybierać ją nie tylko na typowo casualowe okazje, ale także połączyć z nieco bardziej formalnym strojem, na przykład na spotkanie ze wspólnikami czy w pracy w restauracji. Na tym jeszcze nie koniec! Koszulka polo to także gwarancja wygody w każdej sytuacji. Jej fason zapewnia maksymalną swobodę ruchów. Nic w tym dziwnego – w końcu polówka została zaprojektowana z myślą o tenisistach.

A to wszystko w połączeniu z dostępnością różnorodnych kolorów i wzorów, dzięki którym możesz dopasować polówkę męską do swojego indywidualnego stylu. Dodatkowo koszulki polo kupisz w praktycznie każdym sklepie odzieżowym – od sieciówek, aż po marki premium.

Jaką koszulkę polo wybrać?

Jaka koszulka polo będzie strzałem w dziesiątkę? Zdecydowanie ta z bawełny, która jest miękka, przyjemna w dotyku i noszeniu oraz przewiewna. Naturalny materiał jest także bezproblemowy w czyszczeniu, a odpowiednio prany nie ulega zniszczeniu przez wiele lat.

Przeczytaj również: Jak dobrać rozmiar T-Shirtu? Jak nosić koszulkę?

W przypadku koszulki polo męskiej bardzo ważny jest właściwy rozmiar. Kupując nową polówkę, nie inspiruj się trendem oversize, który od sezonów nie wychodzi z mody. Zamiast tego postaw na dopasowany model. Jak sprawdzić, czy koszulka dobrze na tobie leży? Po włożeniu powinieneś mieć około 3 cm wolnej przestrzeni z każdej strony.

Nie zapomnij o sprawdzeniu długości rękawów. Choć w ofertach marek dostaniesz modele z długim rękawem, to klasycznym i uniwersalnym wyborem jest krótka polówka męska. Jeśli chcesz, aby koszulka leżała idealnie, szukaj modelu z rękawami zakończonymi ściągaczem, kończących się mniej więcej w środku bicepsów.

A co z kolorem? W tej kwestii masz pełną dowolność. Możesz postawić na ponadczasową klasykę i wybrać czarną, szarą, granatową albo białą polówkę męską. Wolisz eksperymentować z trendami? W takim razie nie bój się bawić barwami, wykorzystując w swoich stylizacjach czerwoną, niebieską, żółtą, a nawet różową koszulkę polo.

Koszulka polo w roli głównej – męskie stylizacje z polówką

Jak już wspomnieliśmy – koszulki polo dają ogromne pole do popisu w trakcie tworzenia stylizacji. W wielu przypadkach jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Jeśli jednak nie masz pomysłu na outfit, to poniżej podpowiadamy, jak nosić koszulkę polo, aby uniknąć modowej wpadki.

Koszulka polo i chinosy męskie to duet idealny, który sprawdzi się na co dzień, do pracy i podczas randki z ukochaną. Chcesz podkręcić strój, dodając mu jeszcze więcej elegancji? W takim razie postaw na look smart casualowy i zestaw polówkę z… garniturem! Pamiętaj tylko, że taki komplet nie jest odpowiedni na formalne okazje.

Polówka męska wygląda równie dobrze w towarzystwie męskich jeansów. W takiej odsłonie warto nosić ją na co dzień. Strzałem w dziesiątkę będzie biała, błękitna, szara lub czarna koszulka w towarzystwie jasnych denimowych spodni. Wystarczy dodać do stylizacji trampki albo sneakersy, i gotowe.

A jak nosić koszulkę polo – w spodniach czy na zewnątrz? Wszystko zależy od okazji. W eleganckich stylizacjach wpuść ją do środka, dodając do całości pasek. Z kolei na co dzień, jeśli zestawiasz polówkę z męskimi szortami, jeansami czy spodniami lnianymi, możesz nosić ją na zewnątrz.

Koszulka polo – 10 ciekawostek, o których nie miałeś pojęcia

1. Koszulka polo została zaprojektowana w 1926 roku przez Rene Lacoste’a. Nie był on jednak, jak można by sądzić, projektantem mody, a tenisistą. Jego wynalazek zrewolucjonizował tenisowy strój, zastępując koszulę z długim rękawem zapinaną na guziki.

Ówcześni tenisiści podwijali rękawy koszuli, zapewniając sobie choć minimalny przewiew powietrza. W 1926 roku, na turnieju US Open, Rene Lacoste pojawił się we wkładanej przez głowę, białej koszulce z krótkim rękawem oraz miękkim kołnierzykiem. Fason ten pozostał niemal bez zmian do dziś.

2. Choć koszulka wywodzi się z tenisa i przed długi czas była używana niemal wyłącznie przez tenisistów, jej współczesna nazwa pochodzi od innego prestiżowego sportu, czyli polo. Nie bez przyczyny. Podobnie jak tenisiści, tak i zawodnicy polo zaczęli korzystać z koszulki wyposażonej w miękki i wygodny kołnierzyk. W 1972 roku Ralph Lauren wypuścił kolekcję koszulek sygnowaną logotypem zawodnika na koniu, która nosiła nazwę „polo”.
3. Po sukcesach Rene Lacoste’a w turniejach US Open, Roland Garros czy Wimbledonu, koszulka polo zyskała wręcz ogromną popularność. Do tego stopnia, że po zakończeniu kariery tenisisty w 1932 roku, Rene wraz z Andre Gillerem założył firmę odzieżową La Socjete Chemie Lacoste. Do 1939 roku firma Lacoste produkowała 300 tys. koszulek polo rocznie.
4. Klasycznym materiałem do produkcji koszulek polo jest bawełna pika. Jest to przewiewna dwuwarstwowa tkanina zapewniająca stosunkowo dobre odprowadzanie potu. W dzisiejszych czasach często zastępuje się ją materiałami syntetycznymi, które lepiej radzą sobie z wilgocią, szybciej schną i nie gromadzą przykrych zapachów.

Czytaj również: Wybieramy garnitur na lato
5. Ile guzików powinna mieć klasyczna koszulka polo? Choć współcześnie spotyka się wiele opcji, pierwsze koszulki zapinane były na zaledwie dwa guziki.

Taki krój spotykany jest do dziś i obok koszulek z trzema guzikami stanowi większość na rynku. Koszulki polo z czterema, pięcioma a nawet sześcioma guzikami też są spotykane, jednak nie wyglądają już tak korzystnie.

6. Koszulka polo zdecydowanie należy do nieformalnych elementów garderoby. Mimo to kojarzona jest z elegancją elitarnych sportów i klubów. Nic wszak dziwnego, bowiem z jej atutów korzystali m.in. żeglarze, golfiści czy gracze polo. Do dziś pojawia się też w zestawach z marynarkami, garniturami i innymi nieco bardziej formalnymi ubraniami.

7. Krokodyl, czyli logotyp firmy Lacoste, znajdujący się na milionach koszulek polo, wywodzi się od przydomka Rene Lacoste’a. Tenisista nazwany został tak ze względu na torbę ze skóry krokodyla, z którą podobno się nie rozstawał. Niektórzy wskazują także, że przyczynił się do tego agresywny i dynamiczny styl gry tenisisty.

8. Wielkimi miłośnikami koszulki polo byli studenci prestiżowych uczelni Ligi Bluszczowej. Wraz z takimi elementami jak koszula button-down czy spodnie chino, koszulka polo jest jednym z wyróżników stylu preppy. Jednym z bardziej znanych miłośników preppy był amerykański prezydent, John Fitzgerald Kennedy. 
9. Zastanawiasz się, czy koszulkę polo nosi się w spodniach, czy wypuszczoną? Obie formy są poprawne. Odpowiedni wariant najlepiej więc dobrać do sytuacji. W letnich stylizacjach z szortami lepszym wyborem może być wypuszczenie koszulki, zaś w połączeniu z marynarką — ukrycie jej w spodniach.
10. Choć w dzisiejszych czasach koszulka polo dostępna jest w najróżniejszych kolorach, do lat 50. produkowano ją wyłącznie w białym kolorze, czyli tym samym, w którym kilka dekad wcześniej Rene Lacoste pojawił się na korcie US Open.

W dzisiejszych czasach koszulki polo ma w ofercie niemal każda poważna firma odzieżowa. Mimo iż dostępne są w najróżniejszych kolorach i wykonane z nowoczesnych materiałów, jej forma nie zmieniła się do dziś prawie wcale. To dowód na geniusz projektu Lacoste’a.

Polecamy:

Autorzy: Szymon Sonik i Katarzyna Wendzonka