Data modyfikacji:

Koszulka polo. 10 ciekawostek, o których nie miałeś pojęcia

Nie wszyscy mężczyźni przepadają za koszulką polo i nie cieszy się w ona w Polsce dużą popularnością. Jednak historia koszulki polo warta jest przypomnienia. Co łączy koszulkę polo z tenisem, ile guzików ma klasyczna koszulka polo oraz skąd wzięła się jej nazwa? Przekonajcie się!
1. Koszulka polo została zaprojektowana w 1926 roku przez Rene Lacoste’a. Nie był on jednak, jak można by sądzić, projektantem mody, a tenisistą. Jego wynalazek zrewolucjonizował tenisowy strój, zastępując koszulę z długim rękawem zapinaną na guziki.

Ówcześni tenisiści podwijali rękawy koszuli, zapewniając sobie choć minimalny przewiew powietrza. W 1926 roku, na turnieju US Open, Rene Lacoste pojawił się we wkładanej przez głowę, białej koszulce z krótkim rękawem oraz miękkim kołnierzykiem. Fason ten pozostał niemal bez zmian do dziś.
2. Choć koszulka wywodzi się z tenisa i przed długi czas była używana niemal wyłącznie przez tenisistów, jej współczesna nazwa pochodzi od innego prestiżowego sportu, czyli polo. Nie bez przyczyny. Podobnie jak tenisiści, tak i zawodnicy polo zaczęli korzystać z koszulki wyposażonej w miękki i wygodny kołnierzyk. W 1972 roku Ralph Lauren wypuścił kolekcję koszulek sygnowaną logotypem zawodnika na koniu, która nosiła nazwę „polo”.
3. Po sukcesach Rene Lacoste’a w turniejach US Open, Roland Garros czy Wimbledonu, koszulka polo zyskała wręcz ogromną popularność. Do tego stopnia, że po zakończeniu kariery tenisisty w 1932 roku, Rene wraz z Andre Gillerem założył firmę odzieżową La Socjete Chemie Lacoste. Do 1939 roku firma Lacoste produkowała 300 tys. koszulek polo rocznie.
4. Klasycznym materiałem do produkcji koszulek polo jest bawełna pika. Jest to przewiewna dwuwarstwowa tkanina zapewniająca stosunkowo dobre odprowadzanie potu. W dzisiejszych czasach często zastępuje się ją materiałami syntetycznymi, które lepiej radzą sobie z wilgocią, szybciej schną i nie gromadzą przykrych zapachów.

Czytaj również: Wybieramy garnitur na lato
5. Ile guzików powinna mieć klasyczna koszulka polo? Choć współcześnie spotyka się wiele opcji, pierwsze koszulki zapinane były na zaledwie dwa guziki.

Taki krój spotykany jest do dziś i obok koszulek z trzema guzikami stanowi większość na rynku. Koszulki polo z czterema, pięcioma a nawet sześcioma guzikami też są spotykane, jednak nie wyglądają już tak korzystnie.

6. Koszulka polo zdecydowanie należy do nieformalnych elementów garderoby. Mimo to kojarzona jest z elegancją elitarnych sportów i klubów. Nic wszak dziwnego, bowiem z jej atutów korzystali m.in. żeglarze, golfiści czy gracze polo. Do dziś pojawia się też w zestawach z marynarkami, garniturami i innymi nieco bardziej formalnymi ubraniami.

7. Krokodyl, czyli logotyp firmy Lacoste, znajdujący się na milionach koszulek polo, wywodzi się od przydomka Rene Lacoste’a. Tenisista nazwany został tak ze względu na torbę ze skóry krokodyla, z którą podobno się nie rozstawał. Niektórzy wskazują także, że przyczynił się do tego agresywny i dynamiczny styl gry tenisisty.

8. Wielkimi miłośnikami koszulki polo byli studenci prestiżowych uczelni Ligi Bluszczowej. Wraz z takimi elementami jak koszula button-down czy spodnie chino, koszulka polo jest jednym z wyróżników stylu preppy. Jednym z bardziej znanych miłośników preppy był amerykański prezydent, John Fitzgerald Kennedy. 
9. Zastanawiasz się, czy koszulkę polo nosi się w spodniach, czy wypuszczoną? Obie formy są poprawne. Odpowiedni wariant najlepiej więc dobrać do sytuacji. W letnich stylizacjach z szortami lepszym wyborem może być wypuszczenie koszulki, zaś w połączeniu z marynarką — ukrycie jej w spodniach.
10. Choć w dzisiejszych czasach koszulka polo dostępna jest w najróżniejszych kolorach, do lat 50. produkowano ją wyłącznie w białym kolorze, czyli tym samym, w którym kilka dekad wcześniej Rene Lacoste pojawił się na korcie US Open.

W dzisiejszych czasach koszulki polo ma w ofercie niemal każda poważna firma odzieżowa. Mimo iż dostępne są w najróżniejszych kolorach i wykonane z nowoczesnych materiałów, jej forma nie zmieniła się do dziś prawie wcale. To dowód na geniusz projektu Lacoste’a.

Polecamy: