Data modyfikacji:

Wybieramy garnitur na lato

Mogłoby się wydawać, że lato i garnitur to niezbyt fortunne połączenie. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe. Wiele garniturów doskonale sprawdza w czasie wysokich temperatur. Zobacz, jak wybrać garnitur na lato, w którym będzie ci wygodnie. Sprawdź nasze propozycje modnych garniturów!

Wybieramy garnitur na lato

Garnitur na lato – jaki materiał?

Niechęć do garnituru na lato w dużej mierze wynika z niewłaściwego doboru materiału. Jeżeli nie masz pojęcia, z czego wykonany jest znienawidzony przez ciebie garnitur, sprawdź informacje na metce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że składa się ze sztucznych tkanin, np. poliestru lub poliamidu. Tego rodzaju materiał słabo przepuszcza powietrze i działa niczym szczelna folia. Odparzenia, dyskomfort i pot są niemal gwarantowane. Dlatego konieczny jest wybór właściwego materiału. Do wyboru masz wełnę, bawełnę, jedwab oraz len – idealny materiał na lato.

Jeżeli chcesz postawić na wygodę i dzielnie przeżyć letnie imprezy, upewnij się, że kupowany przez ciebie modny garnitur męski na lato wykonany jest z wełny. Wełna ma tę właściwość, że w chłodnie dni grzeje, natomiast w gorące – chłodzi ciało. Utrzymanie komfortu termicznego jest więc dużo łatwiejsze. Garnitury bawełniane nieco gorzej radzą sobie z odparowaniem potu i mogą pojawiać się na nich plamy. Garnitury na lato wykonuje się też czasem z jedwabiu i lnu.

Garnitur na lato a rodzaj splotu

Niestety sam materiał to tylko połowa sukcesu. Równie ważny jest splot tkaniny. W większości garniturów stosuje się bardzo gęsty splot czesankowy. Zapewnia materiałowi gładkość oraz połysk. Dzięki temu garnitur świetnie nadaje się na formalne okazje i ładnie prezentuje się w wieczorowym świetle. Jest jednak nieprzewiewny i latem może być zbyt ciepły.

Z tego względu do garnituru letniego przeznaczony jest inny rodzaj splotu, tzw. tropik. Jest to splot otwarty – patrząc na niego pod słońce, ujrzysz wyraźne prześwity. Te drobne dziurki zapewnią wentylację i sprawią, że będzie ci w garniturze na lato naprawdę wygodnie. Tropikowa tkanina nie jest połyskująca, ale latem jest to jedynie zaleta. To niezwykle stylowa szorstkość.

Brak podszewki, czyli idealny garnitur na lato

Klasyczny garnitur wyposażony jest w podszewkę, która stanowi dodatkową warstwę. W dobrej jakości garniturach wykonuje się ją z wiskozy, czyli włókna pochodzącego z chemicznej obróbki celulozy. Wiskozowa podszewka dobrze chroni przed wiatrem, co jesienią lub zimą jest zaletą. Latem, jak łatwo się domyślić, przeradza się w wadę. Aby zapewnić sobie większą wentylację górnej części garderoby, wybierz marynarkę na lato z półpodszewką lub bez podszewki. Unikaj też grubych poduszek wypełniających ramiona. Garnitur na lato i dobrze dobrana koszula na lato sprawią, że będziesz czuł się świeżo i komfortowo.

Przeczytaj również: Czarny garnitur. Czy można założyć na wesele? Kiedy nosić czarny garnitur?

Lniany garnitur – idealny garnitur na lato?

Len to prawdziwy król letnich tkanin. Jest wyjątkowo przewiewny, więc nosząc lniany garnitur, poczujesz wyjątkowy komfort. Cechą szczególną lnu jest podatność na zagniecenia, więc nie ma mowy o utrzymaniu lnianego garnituru w permanentnej gładkości. Pomarszczenia, zrolowania i zagięcia pojawią się już w momencie zakładania. Nie trzeba się jednak ich obawiać. To rzecz, która jest istotą tego materiału i podkreśla jego nonszalancki, stylowy sznyt. Do stylizacji dorzuć T-shirt do marynarki i letni elegancki look gotowy.

Bawełna seersucker – co łączy garnitur na lato z pościelą?

Choć bawełna kojarzy się z miękkimi dresami lub T-shirtem, jej pewna odmiana może cię zaskoczyć. Jest nią kora, zwana także bawełną seersucker. Jeśli kojarzysz ją z pościelą, to idziesz dobrym tropem. Bawełna z charakterystycznymi zagłębieniami służy także do produkcji marynarek i garniturów na lato. Ma też dodatkową zaletę – nie trzeba jej prasować.

Po zsumowaniu materiału, rodzaju splotu i konstrukcji garnituru otrzymasz przepis na idealny garnitur letni. Gwarantujemy, że dobry garnitur na lato odmieni twoje nastawienie do eleganckich strojów i zaczniesz sięgać po marynarkę z przyjemnością.

Autor: Szymon Sonik