Data modyfikacji:

Czarny garnitur. Czy można założyć na wesele? Kiedy nosić?

Jednym z największych mitów mody męskiej jest to, że czarny garnitur pasuje na wszystkie okazje. Jest wręcz przeciwnie – można go założyć tylko w sporadycznych sytuacjach. Pod względem uniwersalności na głowę biją go garnitury granatowe czy ciemnoszare. Kiedy wybranie czarnego garnituru nie jest błędem? Jak nosić czarny ganitur męski? Sprawdź!

czarny garnitur

Kiedy nosić czarny garnitur?

Dlaczego czarny garnitur NIE JEST uniwersalny?

Znalezienie modnego garnituru w kolorze granatowym nie jest dziś problemem, jednak jeszcze kilkanaście lat temu w wielu sklepach odzieżowych dominowały garnitury czarne. Widok maturzystów, gości weselnych czy biznesmenów w czarnych garniturach był na porządku dziennym. W większości przypadków używany był błędnie.

W jasnym świetle słonecznym czarny garnitur prezentuje się niekorzystnie, zwłaszcza jeśli wykonany jest z taniego, błyszczącego poliestru. Traci również swój wieczorowy urok i prezentuje się ponuro, wręcz „pogrzebowo”.

Czy to oznacza, że czarny garnitur nie ma miejsca w męskiej garderobie? Nic z tych rzeczy! Trzeba jedynie pamiętać, w jakich warunkach go nosić. Jeśli więc szukasz uniwersalnego garnituru, w którym odhaczysz większość okazji, wybierz garnitur ciemnogranatowy (ale nie chabrowy!).

Kiedy można nosić czarny garnitur?

Idealną porą dla czarnego garnituru jest wieczór. To właśnie wtedy prezentuje się najkorzystniej, zyskując elegancki, wieczorowy sznyt . Nie bez powodu smokingi czy fraki używane na wytwornych galach są właśnie w kolorze czarnym. W sztucznym oświetleniu czerń zyskuje szlachetnoś  i nie „gryzie” się z jasnym niebem oraz promieniami słońca.
Inną, znacznie mniej przyjemną  okazją do założenia czarnego garnituru jest pogrzeb. W takiej sytuacji dawka posępności, smutku i powagi jest wręcz wskazana. Czarny garnitur można wówczas założyć bez względu na aurę pogodową i porę pochówku.

Podobnie jak w przypadku garnituru wieczorowego, warto zwrócić uwagę na materiał. Garnitury z wełny czesanej prezentują się znacznie lepiej niż poliestrowe. W szczególności unikaj tych mocno nabłyszczanych, przypominających fakturą asfalt lub nasmarowany woskiem materiał.

Okazje, na które można założyć czarny garnitur

Czarny garnitur można nosić podczas takich uroczystości jak:
  • pogrzeb,
  • uroczysty bal po godz. 20.00 ,
  • studniówka,
  • bankiet,
  • impreza sylwestrowa,
  • wieczorowe wyjście do teatru lub filharmonii.

Czy można założyć czarny garnitur na wesele?

Dyskusyjnym tematem jest wybór czarnego garnituru na wesele. Teoretycznie większa część wesela odbywa się wieczorem, a jako,  że jest to podniosła uroczystość, klasyczny czarny garnitur mógłby mieć zastosowanie.

Problem w tym, że wesele rozpoczyna się, gdy jest jasno, a poprzedzone jest ślubem – również o jasnej porze. Wybór czarnego garnituru być może nie jest ogromnym faux pas, ale znacznie lepiej zaprezentujesz się w bardziej uniwersalnym, granatowym lub ciemnoszarym garniturze.

Biznesowy garnitur – czy może być czarny?

Bez względu na to, czy rozmowa biznesowa toczy się rano, czy wieczorem, lepiej unikać czarnego garnituru. Kojarzy się głównie z wyjątkowo uroczystymi sytuacjami, więc nada się tylko na oficjalne bankiety. Podobnie jak wcześniej, znacznie lepszym wyborem będzie garnitur granatowy, grafitowy czy ciemnoszary. Są wystarczająco eleganckie, a przynajmniej nie będziesz wyglądać jak wschodni mafiozo.

Przeczytaj również: Jak się ubrać na wesele? Mężczyzna jako gość

Z czym łączyć czarny garnitur?

Czarny garnitur zarezerwowany jest na formalne okazje, więc dobór pozostałych elementów jest oczywisty. Dobierz białą, garniturową koszulę z długim rękawem, czarne oxfordy i krawat. Niech jednak nie będzie to czarny śledzik – jego czasy już dawno minęły.

Najlepiej sprawdzi się klasyczny krawat o szerokości ok. 8-9 cm, w stonowanych barwach. Zawiąż na nim stylowy, asymetryczny węzeł four in hand. Do zestawu dołącz białą,  lnianą poszetkę złożoną w tv fold. Pasek powinien być w kolorze butów, czyli czarnym – podobnie jak pasek od garniturowego zegarka. Twój wieczorowy strój jest gotowy

Autorka: Szymon Sonik