Data modyfikacji:

Jak nosić męską koszulę – kiedy w spodniach, a kiedy na zewnątrz?

Gdyby zapytać mężczyzn, jak nosić koszulę, większość stanęłaby po dwóch stronach barykady. Jedna strona uznaje wyłącznie koszule wpuszczone w spodnie, zarzucając oponentom brak stylu, druga zaś twierdzi, że najważniejsza jest wygoda, a sztywne zasady są po to, by je łamać. Zdaniem tych drugich koszulę należy nosić wyciągniętą na zewnątrz. Sprawdzamy, jak nosić koszulę w zależności od sytuacji.

Jak nosić męską koszulę

Jak nosić koszulę – klasycznie?

Klasyczne eleganckie koszule powinny być zawsze wpuszczone w spodnie. Są one zaprojektowane wyłącznie do takiego noszenia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją długość. Bez względu na to, czy jest to koszula zwykła, czy taliowana, posiada naddatek materiału, który ma zapobiegać wyciąganiu jej ze spodni podczas siadania, schylania się itd. Jeśli wyjęlibyśmy ją na wierzch, mogłaby sięgać aż do ud, całkowicie zaburzając proporcje sylwetki. Zyskalibyśmy wówczas nienaturalnie długi tułów i skrócone nogi. Wypuszczonej koszuli w szczególności powinni wystrzegać się niscy panowie z brzuszkiem, którzy niestety darzą takie połączenie wyjątkowo duża sympatią. 

Duże znaczenie ma rozmiar koszul. Wielu mężczyzn wybiera zdecydowanie zbyt szerokie koszule, które po włożeniu do spodni tworzą zwoje wystającego materiału, nad którym nie można zapanować. Nic więc dziwnego, że w tym przypadku wolą wyciągnąć ją ze spodni, aby choć odrobinę się ułożyła na ciele. To jednak niedopuszczalny błąd. Dobór odpowiedniego rozmiaru i kroju eliminuje ten problem.

Jak nosić koszulę – smart casual?

Styl smart casualowy dopuszcza odejście od normy oraz niewielką ekstrawagancję. Ale czy na pewno chcemy to osiągać wypuszczając koszulę ze spodni? Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nadanie ubiorowi luzu za pomocą podwinięcia rękawów lub rozpięcia guzika. W dalszym ciągu lepiej mieć ją jednak w spodniach, zwłaszcza jeśli mamy na sobie także marynarkę. Wystające spod marynarki lub swetra poły koszuli wyglądają niechlujnie i kojarzą się raczej ze strojem ucznia podstawówki, niźli dorosłego mężczyzny. Wyciągając koszulę na wierzch w stylu smart casual, będziemy wyglądać niechlujnie i nieprofesjonalnie.

Jak nosić koszulę – nieformalnie?

Modowi puryści zapewne krzyknęliby, że w stroju codziennym nadal warto nosić koszulę w spodniach. I jest to… prawda! Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy codzienne koszule wykonane w taki sposób, który umożliwia wpuszczenie ich w spodnie. W dalszym ciągu przecież obowiązują nas żelazne prawa proporcji i elegancji. Jest jednak wiele materiałów oraz krojów, które prezentują się w spodniach niekorzystnie. Tutaj można zaliczyć niektóre koszule flanelowe, dżinsowe, dzianinowe lub z bardzo przewiewnych, luźnych tkanin noszonych latem. To bowiem koszula niejako wymusza na nas sposób jej noszenia. 
Producenci koszul casualowych projektują je coraz częściej w taki sposób, że dobrze prezentują się wyłącznie na spodniach. Jeśli jest krótka, dobrze dopasowana i wykonana w stylu, który nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z koszulą nieformalną, nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić ją wypuszczoną. To odejście od dawnego rozumienia koszuli, jako bielizny noszonej pod marynarką lub swetrem. Dziś koszula traktowana jest przez wielu jako pełnoprawna „góra”, noszona na t-shircie lub podkoszulku.

Jak nosić koszulę z krótkim rękawem?

Tutaj odpowiedź jest znacznie krótsza i prostsza – nie nosić. Nie ma żadnych przesłanek, by elegancki mężczyzna musiał po nią sięgać. Jest niezbyt ładna, czasem nawet karykaturalna i wyglądamy w niej niepoważnie. Choć jest idealna dla sześcioletnich dżentelmenów, starszym entuzjastom mody męskiej proponujemy koszule z długim rękawem. W nieformalnej sytuacji, gdy potrzebujemy nieco większej wygody, zawsze możemy w prosty sposób podwinąć rękawy. To żadna ujma.

Jak nosić koszulę wypuszczoną ze spodni?

Koszula noszona na wierzchu powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana. Szczupli mężczyźni mogą więc sięgać po kroje slim lub nawet super slim. Powinna sięgać do połowy rozporka. To pozwoli optycznie podzielić sylwetkę i zachować proporcje ciała. Dół koszuli musi być w miarę prosty, gdyż głębokie wycięcia na biodrach wskazują, że jest to koszula przeznaczona do wpuszczania w spodnie. Do wypuszczonej koszuli nie zakładamy krawata ani muchy, a górny guzik odpinamy.

Decydując się na koszulę wpuszczaną w spodnie przede wszystkim musimy zadbać o to, by z nich nie wychodziła. Zazwyczaj wystarczy co jakiś czas ją poprawić, a tarcie pomiędzy nią a spodniami zrobi swoje. Jeśli zależy nam na idealnej gładkości koszuli oraz braku fałd, możemy zdecydować się na specjalne szelki, którymi przymocujemy koszulę do zakładanych na uda podwiązek.

Choć koszule są absolutną podstawą męskiej garderoby, liczba błędów jakie możemy popełnić jest całkiem spora. Opanowanie wszelkich wytycznych mody jest jednak niezbędne, by zasłużyć na tytuł mężczyzny z klasą. Wierzymy, że jest to dla Ciebie oczywistością.

Autor: Szymon Sonik