Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar koszuli? Rozmiary koszul męskich

Zakup koszuli online jest prostszy niż ci się wydaje. Na podstawie kilku pomiarów jesteś w stanie wybrać rozmiar precyzyjniej niż podczas przymiarki w sklepie. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które pozwolą ci uniknąć pomyłki. Jak dobrać rozmiar koszuli męskiej? Odpowiadamy!

rozmiary koszul męskich

Jak powinna leżeć koszula męska?

Zdecydowanie najpowszechniejszym błędem w doborze koszul jest wybór zbyt dużego rozmiaru. Mankiety zakrywające dłoń, bufiaste fałdy materiały wystające ze spodni czy opadające ramiona to wyraźny znak, że koszula jest źle dobrana. Częstym widokiem jest także zbyt szeroki kołnierz, który nieestetycznie odstaje po zapięciu guzika. Jak więc powinna prawidłowo leżeć koszula?

W obecnej modzie męskiej dominują koszule dopasowane. Podkreślają one sylwetkę V i wysmuklają optycznie. Węższa jest nie tylko część okalająca tułów – szczuplejsze są też rękawy. Mankiet rękawa powinien sięgać odrobinę za nadgarstek i wystawać ok. 1 cm spod rękawa marynarki. Nie może jednak zakrywać dłoni. Odpowiednio dobrany rękaw koszuli kończy się w okolicy nasady kciuka.

Objętość koszuli w tułowiu oblicza się na podstawie pomiarów ciała. Jak łatwo się jednak domyślić, koszula musi mieć odpowiedni zapas materiału. Zazwyczaj wystarczą ok. 2 cm dodane do obwodu. Jest to konieczne, bowiem w pozycji siedzącej brzuch nieco wypnie się do przodu i zaburzy sylwetkę. Jeśli siedząc w koszuli, guziki są mocno napięte lub musisz wciągać brzuch, jest ona zbyt mała.

Sprawdź również, jakiej firmy zegarki warto kupić.

Jak dobrać rozmiar koszuli męskiej?

Koszula w rozmiarze M kupiona w jednym sklepie może diametralnie różnić się od koszuli w takim samym rozmiarze, ale dostępnej u innego producenta. Co więcej, nawet te same rozmiary, ale z różnej kolekcji, mogą leżeć na tobie w zupełnie inny sposób. Literowe oznaczenie rozmiarów jest bowiem orientacyjne i choć w wielu przypadkach wystarczy, nie mówi o koszuli wszystkiego.

Koszula może przecież różnić się krojem, długością rękawów czy zwężeniem w talii. Podobnym błędem jest więc dobór koszul garniturowych wyłącznie na podstawie obwodu kołnierzyka. Jest to oczywiście bardzo ważny wymiar, pozwalający na dopięcie guzika i idealne ułożenie kołnierzyka, ale inne pomiary są równie istotne.

Zbieranie przydatnych miar

Niezawodnym sposobem na dobór idealnej koszuli jest wykonanie pomiarów ciała. To skuteczniejsze niż przymiarka na ślepo, bowiem w sklepie mogą umknąć ci pewne szczegóły.

Czasem wydaje się, że koszula leży idealnie, a po powrocie do domu okazuje się, że rękawy są zbyt krótkie, a kołnierzyka nie da się dopiąć. Dobrym pomysłem jest także zmierzenie koszuli, która leży na tobie najlepiej i w której czujesz się komfortowo. Wówczas, porównując tabele rozmiarów, upewnisz się, czy dany model ma podobny wykrój.

Co musisz zmierzyć, by poprawnie dobrać koszulę?

  • Obwód szyi – zmierz szyję na wysokości kołnierzyka. Aby dobrać odpowiedni rozmiar koszuli, upewnij się, że możesz włożyć pod miarę dwa palce.
  • Obwód klatki piersiowej –  pomiar wykonaj przekładając taśmę mierniczą pod pachami i zmierz w najszerszym miejscu. Nie mierz klatki piersiowej na wdechu, bo zakupiona koszula będzie zdecydowanie zbyt szeroka.
  • Obwód w talii – zmierz tułów w najwęższym miejscu. Na tej podstawie dobierzesz odpowiedni krój koszuli, a konkretnie jej dopasowanie, np. normal, slim czy skinny. Analogicznie do pomiaru klatki piersiowej – nie wciągaj brzucha.
  • Obwód bioder – biodra zmierz na wysokości pośladków, w ich najszerszym punkcie. Nie przekładaj miary pod pośladkami i prowadź miarę poziomo.
  • Długość rękawa – ubierz koszulę, w której masz poprawnie dobrane rękawy. Zegnij rękę pod kątem 90 stopni i połóż na biodrze. Poproś drugą osobę, by zmierzyła rękaw od zewnętrznej strony, od miejsca wszycia rękawa do końca mankietu.

Autor: Szymon Sonik